Reklama

Niedziela Częstochowska

Uzdrawiająca moc Kościoła

Od 2019 r. trwa tradycja modlitwy w kościołach stacyjnych Częstochowy.

21 marca w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski przewodniczył Mszy św. w ramach tych wielkopostnych modlitw.

Zgromadzonych wiernych parafii i gości przyjezdnych serdecznie przywitał ks. Bernard Kozłowski, proboszcz parafii.

Na początku homilii bp Przybylski stwierdził, że chrześcijanie uczęszczający na nabożeństwa do kościoła są również samym Kościołem. Ta ważna uwaga została sformułowana wobec opinii, że wystarczy wierzyć w Boga, a niekoniecznie należy nawiedzać świątynie.

Następnie biskup przywołał widzenie proroka z Księgi proroka Ezechiela o wodzie wypływającej spod progu świątyni, która kieruje swój nurt na pustynię; a tam, gdzie woda dotrze, pustynia ożywia się i staje się ogrodem. – Z wnętrza świątyni wypływa źródło łaski uświęcającej – woda potrzebna do życia duchowego (sakramenty), i to jest pierwszy powód, dlaczego mamy nawiedzać świątynię – nauczał.

Kolejny biblijny obraz, jaki przywołał, został wzięty z Ewangelii według św. Jana o uzdrowieniu chorego przy sadzawce Betesda. Jest to obraz uzdrawiającej mocy Kościoła, bo przecież mówimy na Mszy św. wobec Jezusa ukrytego w Eucharystii, że nie jesteśmy godni, aby On do nas przyszedł, ale wystarczy jedno Jego słowo, byśmy byli uzdrowieni. – Kościół to miejsce, gdzie Bóg nas uzdrawia – zakończył ten wątek homilii bp Przybylski.

W drugiej jej części celebrans zwrócił uwagę, że jesteśmy w Kościele Panu Bogu bardzo potrzebni, by czerpiąc ze źródła wody żywej, zanieść ją ludziom żyjącym na pustyniach duchowych; to jest wielkie zadanie dzielenia się łaskami danymi od Boga. Następnie podkreślił, że zobowiązaniem świadomych chrześcijan i odpowiedzialnych wobec Boga i bliźnich jest niezamykanie się we własnym gronie; świat potrzebuje świadectwa chrześcijan. – W Polsce jest coraz więcej pustyni, a w Częstochowie już ok. 80% ludzi nie przychodzi w niedzielę do kościoła – zaznaczył biskup pomocniczy i ostrzegł (na sposób teologiczny), że miejsce, które przejmuje pustynia, staje się miejscem dzikim, surowym i demonicznym.

Reklama

2023-03-21 21:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg woli procesy. Rekolekcje o uzdrowieniu wewnętrznym

Pod hasłem: „W Jego ranach jest nasze zdrowie” (Iz 53, 5) trwają w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie rekolekcje o uzdrowieniu wewnętrznym, które prowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Siloe”.

– Duch Święty jest duchem radości i jedną z oznak uzdrowienia wewnętrznego jest radość. Jeżeli potrafisz się radować, jeżeli uwielbiasz Boga, to znaczy, że w jakimś sensie jesteś już uzdrowiony – powiedział na ich rozpoczęcie Wiesław ze wspólnoty „Siloe”, przypominając słowa św. Pawła: „Radujcie się zawsze w Panu!” (Flp 4, 4).

CZYTAJ DALEJ

Dali świadectwo prawdzie

2023-06-05 16:02

Damian Staniszewski

Wprowadzenie relikwii bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. o. Michała Tomaszka w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu

Wprowadzenie relikwii bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. o. Michała Tomaszka w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu

Parafia Ducha Świętego we Wrocławiu otrzymała relikwie błogosławionych męczenników o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, zamordowanych 9 sierpnia 1991 r. w Peru. Relikwie przekazali o. Dariusz Gaczyński i brat Jan Hruszowiec.

– Ojcowie Zbyszek i Michał za prawdę o Bogu w Trójcy Jedynym oddali świadomie życie w dalekim Peru – mówił w homilii o. Dariusz Gaczyński. Przypomniał, że ojcowie wstąpili do zakonu franciszkanów konwentualnych przez mocne świadectwo, jakie po sobie zostawił o. Maksymilian Kolbe.

CZYTAJ DALEJ

Jak zapowiadają się obchody Bożego Ciała w diecezji?

2023-06-06 10:08

[ TEMATY ]

Boże Ciało

diecezja

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Głogów

Archiwum Aspektów

W najbliższy czwartek 8 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia w parafiach całej diecezji odbędą się uroczyste procesje eucharystyczne. W Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i Głogowie procesjom będą przewodniczyć biskupi.

Bp Tadeusz Lityński poprowadzi procesję eucharystyczną w Głogowie. Wyruszy ona po Mszy św. sprawowanej o godz. 9.00 w kościele pw. św. Mikołaja, a zakończy się w kościele pw. św. Klemensa. W Gorzowie Wlkp. procesja pod przewodnictwem bp. Adriana Puta wyruszy z katedry gorzowskiej po Mszy św. odprawianej o godz. 10.00, przejdzie ulicami Chrobrego, Jagiełły,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję