Reklama

Ask Soli Deo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicy na studiach

Promowanie wśród studentów harmonijnego rozwoju i wypływanie na głębię wiedzy, mądrości i sztuki życia to główny cel Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego Soli Deo. Jest to stowarzyszenie młodych ludzi, którzy wiedzą, że własną mocą jesteśmy w stanie poznać i zrozumieć świat materii i przyrody, ale jedynie Bóg może nauczyć nas rozumienia człowieka oraz budowania takich więzi międzyludzkich, które przynoszą trwałą radość i które są odpowiedzią na nasze najpiękniejsze marzenia i tęsknoty. ASK Soli Deo istnieje od 1989 r. i w chwili obecnej działa na ośmiu warszawskich uczelniach: APS, PW, SGH, SGGW, UW, UKSW, WAT, WUM. W swej nazwie Stowarzyszenie odwołuje się do znanych słów Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego - Soli Deo, które znaczą: Jedynemu Bogu. Jest to niewątpliwie najbardziej aktywna organizacja studencka w Warszawie. Mamy nadzieję, że wkrótce zacznie się ona dynamicznie rozwijać w ośrodkach akademickich w całej Polsce.

Poruszyć Niebo i Ziemię - dosłownie

Jest bardzo wiele form aktywności, które podejmuje nasze Stowarzyszenie: od spotkań na frapujące tematy z ciekawymi ludźmi, poprzez rekolekcje i inne spotkania formacyjne, organizowane na naszych uczelniach (a nie w murach kościołów!), aż po koncerty, seanse filmowe, akcje społeczne, obozy i wyjazdy integracyjne w Polsce i za granicą. W Polsce - a zwłaszcza na polskich uczelniach - brakuje poważnej dyskusji na temat chrześcijańskiej wizji świata, człowieka, miłości i małżeństwa. Promowane są za to powierzchowne, czasem wręcz niemoralne wizje życia i toksyczne „ideały”, zwłaszcza na temat relacji kobieta - mężczyzna. Modne jest mówienie wyłącznie o tym, co w Kościele jest problematyczne, a katolikom przypisywane są cechy będące odwrotnością ideałów i postaw, które wynikają z Ewangelii. Coraz częściej spotykamy się na uczelniach wręcz z przejawami chrystofobii, czyli lęku przed Chrystusem i Jego ideałami. Przez projekt „Poruszyć Niebo i Ziemię” postanowiliśmy pójść pod prąd „poprawności politycznej” i ukazać prawdziwe chrześcijaństwo, będące fascynującą historią kochającego Boga, który szuka wśród ludzi przyjaciół zdolnych do tego, by kochać tak wiernie i mądrze, jak On. W ramach tego projektu w każdym miesiącu organizujemy kilka konferencji na tematy, które dotąd były tabu lub które pomagają przezwyciężać stereotypy czy karykaturalnie wypaczone wizje chrześcijaństwa.

Soli Deo otwarte na każdego

Czym Soli Deo różni się od innych studenckich stowarzyszeń? „Wartościami i miłą atmosferą” - mówi prezes Stowarzyszenia. I ma rację. Wszystkie formy aktywności Stowarzyszenia mają na celu integrację osób, które chcą być katolikami nie tylko formalnie, lecz takimi, dla których wartości ukazane w Ewangelii - mądrość, miłość i wolność - są podstawą życia w każdej dziedzinie i w każdym środowisku, a zatem także na uczelni czy w pracy zawodowej. Wszystkich zainteresowanych włączeniem się w działalność naszego Stowarzyszenia serdecznie zapraszam: Soli Deo jest również dla Was! Liczymy na kontakt także z tymi, którzy studiują poza Warszawą. ASK Soli Deo to studenci zachłanni na czynienie dobra. W samych spotkaniach z cyklu „Poruszyć Niebo i Ziemię” wzięło udział 8 tys. osób. To 25 konferencji, 24 warsztaty i ponad 1000 sprzedanych książek. To zapisy do banku dawców szpiku i inne akcje, które uwrażliwiają młodych ludzi na potrzeby społeczne i los poszczególnych ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

    Emerytowany proboszcz parafii pw. św. Piotra w Wadowicach i honorowy obywatel Miasta Wadowice ks. prałat Tadeusz Kasperek zmarł 17 maja br. w krakowskim szpitalu.

    Charyzmatyczny kapłan, ksiądz z powołania, ceniony i lubiany, obdarzony licznymi talentami, mocną osobowością i determinacją w posługiwaniu tym, których Bóg stawiał na jego drodze. Pełen niewyczerpanej energii i wciąż nowych pomysłów, zawsze otwarty i gościnny, rozmodlony i umiejący rozmodlić innych, gotowy rozmawiać z każdym niezależnie od jego poglądów, twórczy, kochający Kościół – proboszcz jakich mało. Wyjątkowy gospodarz i organizator, dla wielu przyjaciel, duchowy ojciec, spowiednik i mistrz ewangelicznego słowa. Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem. Przez ostatnie lata swego życia doświadczył krzyża ciężkiej choroby i kalectwa, który niósł w heroiczny sposób, ofiarując wiele z tego cierpienia w intencji swoich parafian.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara

2024-05-21 12:48

[ TEMATY ]

śmierć

PAP/Adam Warżawa

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela", twórca festiwalu Transatlantyk. Miał 71 lat. Informację podała Polska Fundacja Muzyczna.

"Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej" - napisała Aleksandra Twardowska-Kaczmarek cytowana przez Polską Fundację Muzyczną w mediach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję