Reklama

Polska

Abp Michalik: małżeństwo jest traktowane jak chwilowa przygoda

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

BOŻENA SZTAJNER

Uczcie miłości, pomagajcie zrozumieć, że miłość powinna się nieustannie rozwijać – mówił abp Józef Michalik do doradców życia rodzinnego z archidiecezji przemyskiej, którzy przeżywają obecnie rekolekcje w Wybrzeżu niedaleko Przemyśla. Hierarcha wskazywał również, że obecnie wielkim dramatem jest to, że rodziny są niestabilne, a związki traktowane jako przygoda.

- Wasza praca jest bardzo ważna, potrzebna i piękna. Uczcie miłości, pomagajcie zrozumieć, że miłość powinna się nieustannie rozwijać. Trudności muszą wzmacniać, a nie osłabiać. Uczcie też miłości do kolejnego dziecka, macierzyńskiej, ojcowskiej. Nie bójcie się stawiać wymagań, rozumiejąc jednocześnie ludzką słabość – radził metropolita przemyski.

Abp Michalik uznał, że "dzisiaj wmawia się człowiekowi, że właściwą drogą jest wolność dla egoizmu, która prowadzi do ranienia innych osób". – To jest dramat, że rodziny są niestabilne, związki są traktowane jako chwilowa przygoda, najwyżej na kilka lat. Zadeptano miłość, która jest wierna, trwała, oddaje życie za drugiego – mówił hierarcha. Ubolewał, że "miłość zrównało się wyłącznie do wymiaru biologicznego, a człowieka odarło się z jego sumienia i wymiaru duchowego".

Kolejnym problemem, na jaki zwrócił uwagę abp Michalik to stosunek do życia. Podkreślił, że aborcja musi być nazywana po imieniu i wyraził zadowolenie, że coraz więcej ludzi traktuje ją nie jako zabieg medyczny, ale pozbawienie dziecka życia. Zauważył jednak, że w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, co jest sytuacją dramatyczną.

– Będzie się tłumaczyć emigracją, to też jest prawda. Ale zobaczmy jak jest w naszych rodzinach. Daliśmy sobie wmówić, że dziecku trzeba zapewnić szkołę, zajęcia dodatkowe, studia, mieszkanie, samochód. Zatraciliśmy coś głębszego: odwagę ofiarnej miłości. Ojcostwo i macierzyńska miłość w Europie zamiera. Bez tego zamiera człowieczeństwo w człowieku, człowiek się rozwija dając siebie – mówił metropolita przemyski.

Reklama

Grzechem ciężkim abp Michalik nazwał szydzenie i kpienie z rodzin wielodzietnych. Opowiedział o rodzinie wielodzietnej w archidiecezji przemyskiej, którą poznał podczas wizytacji jednej z parafii. – Małżeństwo miało 16 dzieci i nie było w tym domu mowy o żadnej patologii. Piękna, zdrowa rodzina – podkreślił hierarcha.

Kilkudziesięciu doradców życia rodzinnego przeżywa trzydniowe rekolekcje w ośrodku KSM „Nadzieja” w Wybrzeżu k. Dubiecka, oddalonym 30 km od Przemyśla. Każdego roku organizowane są co najmniej dwie serie takich spotkań.

2014-04-05 16:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Familijni" - dla rodziców i dzieci

[ TEMATY ]

rodzina

MAIKA

Mat.prasowy

Projekt „Familijni” powstał w odpowiedzi na potrzeby ludzi młodych. O ile udział i współtowarzyszenie rodziców, wychowawców i pedagogów w procesie standardowej edukacji jest oczywisty, o tyle przygotowanie do samodzielnego życia jest poważnym wyzwaniem innego rodzaju.

Towarzyszenie młodzieży jest ważne, ponieważ mają oni swoje plany i marzenia, które są najczęściej związane z rozwojem ich osobowości. Chcą rozwijać swoje talenty sportowe, artystyczne czy naukowe. Marzą o karierze, która da im dostatnie życie. Jednak standardowa edukacja nie sprzyja pogłębianiu umiejętności interpersonalnych. Są one niezbędne w odpowiedzi na pragnienia związane z poznaniem wymarzonego partnera, założeniem rodziny czy posiadaniem dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję