Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Kolejarze ze św. Katarzyną

Od kilku lat 25 listopada na Dworcu Głównym, przy drugim peronie, pracownicy PKP wraz ze swoim duszpasterzem gromadzą się przy figurze św. Katarzyny, dziękując za opiekę nad kolejarzami.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

kolejarze

ks. Marek Zołoteńki

Parafia MB Częstochowskiej w Wałbrzychu

Pamiątkowe zdjęcie ludzi kolei w dniu św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Pamiątkowe zdjęcie ludzi kolei w dniu św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Jak wyjaśnia Dariusz Kolubka dyrektor Zakładu PKP PLK w Wałbrzychu, znajdująca się na dworcu figurka św. Katarzyny, jest wyjątkowa. Choć podobne figury znajdują się na 13 stacjach Dolnego Śląska, to właśnie ta wałbrzyska, staraniem pracowników kolei, pojawiła się pierwsza. Każdego roku, w tym miejscu, we wspomnienie świętej męczennicy kolejarze spotykają się na wspólnej modlitwie, wspominając dawnych pracowników i składając życzenia obecnym.

O świętej patronce, mówił w dniu jej wspomnienia ks. kan. Marek Zołoteńki. - Męczennica i dziewica, która swoje życie oddała dla Chrystusa, dla wiary, broniąc Kościoła. Nie chciała hołdować swojemu ciału, choć była bardzo piękna, mądra i bogata. Swoje życie zakończyła, ze świadomym obraniem celu – zaznaczył kapelan kolejarzy.

Przypominając napomnienie św. Pawła, kapłan zwrócił uwagę, że dziś wielu ludzi żyje wyłącznie wg ciała, zaspokajając swoje żądze. - Te słowa odczytujemy w czasie, kiedy w świecie toczą się 42 wojny, a jedna z nich na progu naszej wschodniej granicy. Mimo tego jest wielu takich, którzy wolą praktyczny materializm, niż wierność Kościołowi i ewangelii - zauważył, zachęcając do wierności Bogu na wzór patronki kolejarzy. - Pomórzmy przebudzić się duchowo tym, których Pan Bóg stawia na naszej drodze. Przyobleczmy się zbroję światłości i zwyciężajmy w imię Chrystusa – podsumował.

2022-11-25 22:57

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włoski charyzmatyk w Wałbrzychu

[ TEMATY ]

o. Antonello Cadeddu

Wałbrzych Konradów

ks. Marek Zołoteńki

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Antonello swoją posługą udowadnia, że kiedy wkracza w naszą codzienność wiara i prawdziwa miłość do Jezusa, wtedy w krótkim czasie dzieją się prawdziwe cuda

Ks. Antonello swoją posługą udowadnia, że kiedy wkracza w naszą codzienność wiara i prawdziwa miłość do Jezusa, wtedy w krótkim czasie dzieją się prawdziwe cuda

W dniach od 27 do 28 sierpnia w parafii NMP Częstochowskiej na Konradowie rekolekcje głosił ks. Antonello Cadeddu.

Ten włoski ewangelizator był już w diecezji świdnickiej po raz drugi. Wcześniej głosił przed kilkoma laty rekolekcje diecezjalne. Tym razem jednak dał się zaprosić ks. kan. Markowi Zołoteńkiemu, który od lat buduje kościół poświęcony Matce Bożej. Do niej nawiązał w głoszonych konferencjach o. Antonello.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Zimowe ferie z Niepokalaną w Strachocinie

2023-01-31 09:20

Archiwum Sióstr MI

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Idąc z Maryją, nie pomylisz drogi - pod takim hasłem Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej zorganizowały dla młodzieży żeńskiej zimowe ferie z Niepokalaną

Do Oratorium św. Józefa w Strachocinie przybyło 50 dziewcząt z podkarpackich miejscowości. Ks. Tomasz Sieradzki, wikariusz parafii św. Katarzyny w Strachocinie, towarzyszył z kapłańską posługą. Rekolekcje prowadziły: s. Judyta M., s. Kamila M., s. Augustyna M., s. Regina M. i Anita oraz animatorki Ania i Agata. Uczestniczki rekolekcji miały okazję podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat ludzi młodych w Kościele, relacji w rodzinie i w środowiskach, w których przebywają na co dzień. Dziewczęta miały okazję do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także do aktywnego przeżywania Eucharystii. Wśród wielu ćwiczeń duchowych, nie zabrakło drogi krzyżowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, rozważania Słowa Bożego, konferencji czy spotkań w grupach. Czas spędzony na feriach u Sióstr wypełniony był po brzegi, nie tylko modlitwą, ale i dobrą zabawą, podczas pogodnych wieczorów. Całość ubogacał śpiew z akompaniamentem gitary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję