Japońskie media katolickie przygotowują się do beatyfikacji Petoro Kibe i 187 innych męczenników - pisał „Katirikku Shimbun”, narodowy tygodnik katolicki. Japoński jezuita o. Kibe poniósł śmierć za wiarę w okresie krwawych prześladowań w XVII wieku.
Przedstawiciele biur komunikacji społecznej ze wszystkich japońskich diecezji zebrali się w połowie czerwca w Tokio, aby wypracować strategię informacyjną, która poprzedzi jesienną uroczystość beatyfikacyjną.
Dla Kościoła w Japonii będzie to święto wyjątkowe, bo choć Kraj Kwitnącej Wiśni ma już swoich przedstawicieli wśród świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego, to jednak ta sprawa była pierwsza, którą japońscy katolicy przeprowadzili sami od początku do końca. W poprzednich przypadkach promotorami świętości były np. zgromadzenia zakonne. 52-letni o. Kibe zginął w prześladowaniach 4 lipca 1639 r.
188 męczenników zostało wybranych spośród 5 tys. osób znanych z imienia i nazwiska, które poniosły śmierć za wiarę podczas prześladowań w XVII wieku. Zdaniem historyków, wszystkich, którzy oddali w tym czasie życie, było 20 tysięcy. W wyborze kandydatów do chwały ołtarzy kierowano się następującymi kryteriami. Wybierano na pierwszym miejscu mężczyzn świeckich, w dalszej kolejności - kobiety i dzieci oraz osoby niepełnosprawne.
Na ekrany polskich kin wchodzi film, który – jak mówią reżyserzy - obudził Francję. „Najświętsze Serce” to opowieść o miłości Boga, która ma być odpowiedzią na przemoc, samotność i duchowe zagubienie współczesnego świata. W rozmowie z Vatican News reżyserzy i scenarzyści Sabrina i Steven Gunnell mówią o modlitwie, znakach i duchowej walce towarzyszącej powstawaniu filmu.
Impulsem do realizacji obrazu była rodzinna pielgrzymka do sanktuarium Notre-Dame du Laus na południu Francji w sierpniu 2023 roku. „Inspiracja przyszła tak naprawdę z nieba, od Opatrzności Bożej” – mówi Sabrina Gunnell. Słuchając świadectw, odkryli, że Najświętsze Serce Pana Jezusa było obecne w ich historii „od samego początku”.
W piątek po południu ekipy budowlane zakończyły montaż krzyża na centralnej wieży bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Prace prowadzono w obecności licznie zgromadzonych pod bazyliką mieszkańców miasta i turystów, którzy owacją przyjęli zakończenie montażu wieży, najwyższego punktu świątyni. Wieża Jezusa jest jedną z sześciu wież bazyliki. Podsumowując piątkowe prace Fundacja Sagrada Familia koordynująca przedsięwzięcie, przekazała, że zakończenie montażu krzyża jest „kamieniem milowym, który dopełnia najwyższą wieżę” bazyliki Świętej Rodziny.
Tablica poświęcona łódzkim księżom, którzy zginęli w Dachau
Pomimo nieludzkich warunków oraz bezwzględnie kontrolowanym zakazom kapłani umieszczani w KL Dachau wkładali wysiłki, aby pielęgnować wedle możliwości życie duchowe.
Dojście Adolfa Hitlera do władzy w styczniu 1933 r., zapoczątkowało bezkompromisową politykę eksterminacyjną III Rzeszy. Ideologiczne pobudki nazistów do zdobycia aryjskiej przestrzeni życiowej kosztem innych nacji uruchomiły proces, którego kulminacja przypadła na czasy II wojny światowej. Jednymi z najbardziej tragicznych, lecz bezsprzecznie najwymowniejszych znaków realizacji zbrodniczej polityki rasowej Niemców stały się budowane przez nich obozy zagłady i koncentracyjne. Pierwszy z nich uruchomiono w Bawarii już 22 marca 1933 r. w oddalonym około 20 kilometrów od Monachium mieście Dachau.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.