Reklama

Świat

Kard. Brandmüller o kościelnej debacie nt. małżeństwa

[ TEMATY ]

Kościół

małżeństwo

Marcus-Hansson-Foter-CC-BY

Nieznajomość katolickiego nauczania wśród biskupów i teologów jest główną przyczyną panującego obecnie chaosu w Kościele - uważa kard. Walter Brandmüller. "Wobec wewnątrzkościelnej debaty na temat małżeństwa i rodziny widać zagrożenie dla niezafałszowanego nauczania katolickiego" - powiedział niemiecki purpurat i historyk Kościoła w rozmowie z włoskim dziennikiem "Il Foglio".

"Wśród biskupów, kaznodziejów, katechetów, a zwłaszcza teologów moralnych, panuje często, albo w ogóle brakuje, jasności nauczania" - mówił kard. Brandmüller i zwrócił uwagę, że do powstałego zamieszania przyczyniają się także biskupi, którzy twierdzą, że "katolicka nauka moralna nie jest już na czasie". W ten sposób kard. Brandmüller odniósł się do niedawnej wypowiedzi biskupa Trewiru Stephana Ackermanna, który stwierdził, że istnieje pilna potrzeba odnowy kościelnego nauczania moralnego i seksualnego. "Bp Ackermann może mieć rację jeśli myśli, że tym samym powinno się jeszcze lepiej wytłumaczyć wiernym aby mocniej kierowali się w życiu katolickim nauczaniem. Nie będzie miał natomiast racji, gdy swoim twierdzeniem chciałby powiedzieć, że katolicka nauka nie jest już na czasie" - stwierdził kardynał.

Bp Ackermann na początku lutego br. w rozmowie z dziennikiem "Mainzer Allgemeinen" powiedział, że widzi potrzebę zmian w nauczaniu Kościoła odnośnie moralności i etyki seksualnej. "Nie są one już na czasie, nie można już dłużej osobom rozwiedzionym, którzy żyją w nowych związkach, odmawiać dostępu do sakramentów a seks przedmałżeński oceniać jako grzech ciężki" - powiedział biskup dodając, że nie chodzi tutaj o jakieś zasadnicze zmiany w nauczaniu Kościoła.

Reklama

Pochodzący z Augsburga kard. Brandmüller w latach 1998-2009 był przewodniczącym Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych. W listopadzie 2010 Benedykt XVI włączył go do Kolegium Kardynalskiego.

Watykanista włoskiego dziennika "La Stampa", Marco Tossati poinformował niedawno, że kard. Brandmüller należy do grona ostrych krytyków kard. Waltera Kaspera, który podczas ostatniego konsystorza kardynałów wygłosił referat na temat teologii małżeństwa i rodziny w kontekście październikowego Synodu Biskupów, który będzie obradował w Rzymie na temat rodziny. W referacie kard. Kasper przedstawił m. in. propozycję zgody na udzielanie sakramentu pokuty i komunii w sytuacji, gdy osoba rozwiedziona i żyjąca w nowym związku wyrazi skruchę z powodu rozpadu swego pierwszego małżeństwa i zapewni, że uczyni wszystko, aby jej drugi związek cywilny żył wiarą. Tossati powołując się na nie wymienionego z nazwiska włoskiego kardynała uczestniczącego w konsystorzu napisał, że propozycję kard. Kaspera skrytykowali m. in. kardynałowie: Robert Sarah, Mauro Piacenza, Gerhard Ludwig Müller i Giovanni Battista Re.

2014-03-27 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję