Reklama

Jasna Góra

Zaduszki sportowców

Z modlitwą za zmarłych sportowców, trenerów i działaczy regionu częstochowskiego po raz 25. na Jasną Górę na zaproszenie Regionalnego Komitetu Olimpijskiego przybyli przedstawiciele klubów i związków sportowych.

To wyraz naszej pamięci o tych, którzy odeszli, a jest ich w sumie już ponad 400 osób - mówili.

Jak podkreślił ks. Jarosław Sroka, tegoroczna modlitwa jest jubileuszową, a pamiętając o tym, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa sport, należy także docenić wysiłki i trud zawodników i trenerów. - Oddajemy ich Bogu w modlitwie. Po ludzku chcemy o nich po prostu pamiętać, ale ponieważ jako wierzący gromadzimy się razem przy ołtarzu Pańskim na Jasnej Górze, więc ta nasza pamięć przyjmuje formę modlitwy o życie wieczne dla nich – dodał kapłan.

Podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej zostało wymienionych ponad 400 zmarłych sportowców i działaczy. Roman Antonowicz, prezes Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa zauważył, że była pewna przerwa w zwyczaju odczytywania nazwisk, ale teraz znowu do tego wróciliśmy i bardzo się cieszymy. To dla nas ważny element wspomnienia naszych zmarłych kolegów.

Reklama

Jerzy Raganiewicz, wiceprezes Regionalnej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie z radością zwrócił uwagę na obecność sztandarów klubów sportowych miasta i regionu. - Są poczty sztandarowe wiodących klubów m.in. Włókniarza Częstochowy, aeroklubu częstochowskiego, czym w sposób uroczysty uczciliśmy pamięć o sportowcach.

Na Jasnej Górze reprezentanci wielu dyscyplin sportowych modlili się za swych zmarłych kolegów, wśród których jest 8 olimpijczyków: Jan Wrzosek, Leszek Kudłacik, Zdobysław Stawczyk, Jerzy kulej, Włodzimierz Sokołowski, Jan Werner, Henryk Średnicki i Arkadiusz Gołaś.

s. Joanna Cybułka @JasnaGóraNews

2022-10-27 20:38

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katyńskie Zaduszki

Niedziela Ogólnopolska 46/2016, str. 55

[ TEMATY ]

zaduszki

Magdalena Pijewska/Niedziela

W auli „Niedzieli” w Częstochowie 2 listopada br. odbyły się Katyńskie Zaduszki – spotkanie poświęcone pamięci polskich oficerów zamordowanych na Wschodzie, połączone z promocją książki stanowiącej pokłosie VII edycji konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

Spotkanie rozpoczęła redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz, która przypomniała, że mamy obowiązek strzeżenia prawdy dotyczącej ojczystych dziejów. Jest to szczególnie ważne w sytuacji licznych zaniedbań w zakresie polityki historycznej. Spotkania, które wpisują się w wielką akcję odkrywania, odkłamywania i zapisywania historii, nabierają szczególnej wagi w sytuacji, kiedy inni zaczynają pisać naszą nieprawdziwą historię. „Niedziela” opublikowała niedawno informację o ankiecie przeprowadzonej wśród francuskiej młodzieży. W odpowiedzi na pytanie: kim byli naziści? – 70 proc. ankietowanych odpowiedziało: to Polacy – przypomniała red. Dudkiewicz, która powitała zgromadzonych w auli gości. Na spotkanie przybyli m.in.: Jadwiga Wiśniewska – poseł do Parlamentu Europejskiego, ks. inf. Ireneusz Skubiś, o. Włodzimierz Ogorzałek – paulin z Jasnej Góry, senatorowie: Ryszard Majer i Artur Warzocha, posłowie: Szymon Giżyński i Konrad Głębocki, wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, Urszula Bauer – śląski kurator oświaty, Krystyna Jasińska – radna Sejmiku woj. śląskiego, Andrzej Sznajder – dyrektor IPN w Katowicach, ks. Grzegorz Szumera – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, przedstawiciele organizacji społecznych oraz młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję