Reklama

Niedziela Łódzka

Łask: Startuje Szkoła Duchowości

Przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku rozpoczyna swoją działalność Szkoła Duchowości. – Będzie to bardziej katecheza niż studium, oparta na pogłębianiu własnej wiary poprzez pryzmat świętych, by żyć z Panem Bogiem na co dzień – zaznacza ks. Adam Gontarz, opiekun i wykładowca Szkoły Duchowości.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W najbliższą środę 26 października odbędzie się pierwsze spotkanie nowej inicjatywy przy kolegiacie łaskiej. W ramach co miesięcznych spotkań uczestnicy poznają zarys i teologię duchowości ze szczególnym wyakcentowaniem duchowości karmelitańskiej, w tym: św. Teresy od Jezusa, św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Prowadzącym będzie ks. Adam Gontarz, który przez osiem lat był w zakonie karmelitańskim, gdzie dobrze poznał duchowość świętych, na których opierać się będą tegoroczne spotkania. Posługiwał we wspólnocie Ducha Pocieszyciela. Ukończył także studia doktoranckie z teorii duchowości. - Nosiłem się z pomysłem stworzenia Szkoły Duchowości od wielu lat, nigdy nie było warunków by ją stworzyć. Jest to moje pragnienie duchowe i myślę, że jest to dobry czas, by Szkołę rozpocząć. Zawsze w parafii brakowało mi czegoś więcej. Kościół ma ponad dwa tysiące lat tradycji, ma wiele skarbów duchowych, z których nie korzystamy. My chcemy z nich zaczerpnąć. Często ludzie duchowo poszukują, błądzą. Jest wielu świętych mistrzów duchowych, którzy dzielą się swoim słowem: św. Jan od Krzyża, św. Teresę od Dzieciątka Jezus. Są to świeci, którym Pan Bóg dał szczelny dar - nie tylko przejścia przez to co działo w jego męce i zmartwychwstaniu, ale i dar pójścia dalej. My chcemy z nich zaczerpnąć i rozwijać swoją duchowość - zaznacza ks. Gontarz.

Szkoła Duchowości to cykliczne comiesięczne spotkania, którym towarzyszyła będzie także modlitwa. - Szkoła przeznaczona jest dla osób wierzących, którzy oczekują od chrześcijaństwa coś więcej niż spotykają na co dzień w Kościele. Będzie to droga pogłębianie własnej wiary poprzez pryzmat świętych, by żyć z Panem Bogiem na co dzień. Nie jest to szkoła dla osób wątpiących, tylko mocno ugruntowanych w swojej wierze. Tych, którzy żyją życiem sakramentalnym i chcą wejść w głębie życia duchowego – podkreśla ks. Adam Gontarz.

Reklama

Spotkania Szkoły Duchowości odbywać się będą w każdą czwartą środę miesiąca po wieczornej mszy w salce domu duszpasterskiego.

W kolegiacie działa także Krąg Biblijny, mający swoje spotkania w każdą trzecią środę miesiąca po mszy świętej wieczornej. Opiekunem grupy jest także ks. Adam Gontarz.

W Łodzi działa również Ekumeniczna Szkoła Biblijna, która 15 października wykładem inaugurującym, rozpoczęła swój trzeci rok działalności. Tematyka dziewięciu spotkań - wykładów będzie dotyczyć biblijnej historii zbawienia. Szczegóły na stronie www.ekumenicznaszkolabiblijna.pl

2022-10-25 13:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: "Pamięć jest fundamentem każdej wspólnoty narodowej"

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Teatrze Wielkim w Łodzi odbył się koncert wieńczący obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania NSZZ Solidarność pt. „Naucz nas być wolnymi” pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego. Pan Wicepremier podkreślił, że podpisanie Porozumień Sierpniowych w 1980 r. było najważniejszym wydarzeniem w historii powojennej Polski. Zwrócił także uwagę na duży udział w tamtym czasie kilkudziesięciu tysięcy protestujących pracowników z 60 zakładów pracy w regionie łódzkim.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Klaryska s. Elżbieta Sander: Chrystus niczego nie zabiera

2023-02-02 13:53

[ TEMATY ]

klaryski

wikimapia.org

Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko. Kto oddaje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej – mówi s. Elżbieta Sander OSC z krakowskiego klasztoru sióstr klarysek, wiceprzewodnicząca konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. 2 lutego obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Życie za klauzurą wiąże się na pewno z wieloma ofiarami. Z czego najtrudniej zrezygnować, gdy podejmuje się drogę życia mniszego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję