Reklama

Wiadomości

Mariusz Błaszczak: WOT to kontynuacja tradycji Armii Krajowej

Wojska Obrony Terytorialnej to formacja ludzi, którzy są patriotami gotowymi do obrony naszej ojczyzny; to kontynuowanie tradycji Armii Krajowej - powiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów święta WOT.

[ TEMATY ]

WOT

media.terytorialsi.wp.mil.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środę w podwarszawskim Zegrzu odbywają się obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej i pięciolecia ich sformowania. Wojska OT obchodzą swoje święto w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego, przypadającego 27 września. W obchodach uczestniczył wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Ta służba którą prowadzicie na co dzień jest też konsekwencją waszej formacji, a więc formacji ludzi, którzy są patriotami, którzy na ochotnika wstępują do wojska, są gotowi bronić naszej ojczyzny" - powiedział Błaszczak. "To kontynowanie tradycji Armii Krajowej" - dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według szefa MON ważna jest również tradycja żołnierzy niezłomnych, którzy są patronami poszczególnych brygad WOT. "Są wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o siłę charakteru, niezłomność, patriotyzm, wierność ojczyźnie i to są właśnie też te cechy, które was wyróżniają" - podkreślił.

Błaszczak przypomniał, że w ciągu pięciu lat istnienia WOT, formacja ta pomogła przy wielu zdarzeniach, takich jak klęski żywiołowe, pandemia koronawirusa, czy atak hybrydowy z Białorusi na Polską granicę.

Reklama

"To był pierwszy etap tego planu, który zapewne powstał na Kremlu, żeby zaatakować Zachód. Potem przecież w lutym tego roku był atak na Ukrainę, ale tak odczytujemy te kremlowskie plany. Przecież żeby odtworzyć imperium zła, należało zaatakować państwa, które mogłyby wspierać Ukrainę. Tym kluczowym państwem, które wspiera Ukrainę jest Polska, a więc zależało tym złym ludziom na tym, aby doprowadzić do destabilizacji w naszej ojczyźnie" - powiedział wicepremier.

Jak dodał, nie udało się to dzięki postawie żołnierzy Wojska Polskiego, ale też żołnierzy WOT, "którzy wspierali straż graniczną, którzy ramie w ramie z żołnierzami wojsk operacyjnych utrzymali granicę". "Nie dopuścili do tego żeby ten atak hybrydowy się powiódł" - podkreślił.

Zdaniem Błaszczaka "najlepszą metodą, żeby odwieść władców Kremla od tego, aby odbudowywali imperium jest odstraszanie". Podziękował żołnierzom WOT za ich poświęcenie oraz łączenie aktywności zawodowej ze służbą. "Władze RP są przekonane o wielkiej wartości formacji którą reprezentujecie" - dodał wicepremier.

Na początku tego roku minęło pięciolecie WOT, które powstały 1 stycznia 2017 jako odrębny rodzaj sił zbrojnych. WOT, które podlegają bezpośrednio ministrowi obrony, liczą obecnie 34 tys. żołnierzy. Misją WOT jest przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz wsparcie akcji ratowniczych, a w czasie wojny są przewidziane do wsparcia wojsk operacyjnych. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk, Jakub Borowski

amk/ brw/ par/

2022-09-28 12:51

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspierając żołnierzy wspierają społeczeństwo. Posługa kapelanów WOT

[ TEMATY ]

ksiądz

kapelan

żołnierze

WOT

terytorialsi

DWOT

Ksiądz wspólnie z żołnierzami 13 Śląskiej Brygady OT opiekował się pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie

Ksiądz wspólnie z żołnierzami 13 Śląskiej Brygady OT opiekował się pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie

Każdy batalion Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) ma swoich duchownych. Aktualnie w WOT posługę pełni 33 kapelanów. W czasie pandemii koronawirusa kapelani byli na służbie. Wspierali żołnierzy w ich codziennych zmaganiach. Wspierając żołnierzy wspierali społeczeństwo – osoby starsze, które przebywały w szpitalach, w tym na oddziałach covidowych i onkologicznych oraz w Domach Pomocy Społecznej, a także kombatantów.

Misja kapelanów jest niezastąpionym, twórczym, pokornym i cennym darem, który przyczynia się do podtrzymania etosu osobistego i zawodowego żołnierzy w ich służbie dla wspólnego dobra społeczeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

[ TEMATY ]

archaniołowie

Family News Service

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV przyjął na audiencji następcę tronu i premiera Bahrajnu

2025-09-29 12:09

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Pilna potrzeba zakończenia wojny i zaangażowanie na rzecz pokoju między narodami – to niektóre z tematów rozmów, jakie podjął podczas wizyty w Watykanie książę Salman bin Hamad Al. Khalifa, następca tronu i premier Królestwa Bahrajnu. Został on przyjęty na audiencji u Papieża Leona XIV oraz w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Publikujemy komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję