Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Święty Wawrzyniec – diakon i męczennik – patron diakonów w Kościele

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

10 sierpnia w kalendarzu liturgicznym obchodzimy święto św. Wawrzyńca – diakona i męczennika, który patronuje wszystkim, którzy obierają w Kościele drogę diakonatu - powołania do służby i głoszenia Słowa Bożego. Diakonat w Kościele do stopień na drodze kapłaństwa, ale także posługa stała – tzw. diakonat stały.

- Diakoni byli pierwszymi w Kościele Rzymskim – kardynałami. Siedmiu diakonów Rzymskiego Kościoła, to było pierwszych siedmiu kardynałów. – tłumaczy abp G. Ryś. - Biskupi zostali kardynałami na końcu. Najpierw byli diakoni, potem byli prezbiterzy, a na końcu siedmiu biskupów diecezji, które sąsiadowały z Rzymem. Tak powstało kolegium kardynalskie, które pierwotnie liczyło 21 kardynałów, ale w tym gronie pierwszymi byli diakoni.- tłumaczy hierarcha.

W tym roku – dokładnie 28 maja - w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi metropolita łódzki wyświęcił 16 mężczyzn na diakonów stałych, którzy po przeszło 3,5 letnim przygotowaniu teologiczno – pastoralnym, otrzymaniu zgodny od swoich współmałżonek, uroczyście wyrazili pragnienie służenia Kościołowi głosząc Słowo Boże, włączając się w posługę sakramentalną i charytatywną oraz pragnąc prowadzić życie według stylu przyjętego dla diakonów Kościoła.

Święcenia diakonatu – do posługi stałej – były pierwszymi takimi święceniami w 100-letniej historii Diecezji Łódzkiej i jak zapewnia arcybiskup metropolita łódzki w wywiadzie o diakonacie stałym – nie będą to ostatnie święcenia, gdyż rozpoczął się już nabór na kolejny 3, 5 letni kurs przygotowawczy dla mężczyzn, którzy chcieliby podjąć się tego typu posługi w Kościele łódzkim.

Podczas kwietniowej - jubileuszowej pielgrzymki do Rzymu z okazji 100-lecia istnienia Diecezji Łódzkie, pielgrzymi odwiedzili bazylikę św. Wawrzyńca, gdzie modlili się przy relikwiach diakona męczennika za wszystkich diakonów Kościoła Łódzkiego oraz przygotowujących się do diakonatu.

Reklama

Jak tłumaczył abp G. Ryś opowiadając o bazylie św. Wawrzyńca – za konfesją wzniesioną nad grobem świętego Diakona znajduje się taka – dość przejmująca płyta marmurowa, na której ułożona była krata – rodzaj grilla – gdyż Wawrzyńca męczono paląc go na kracie. Krata jest w innym rzymskim kościele, ale na tę płytę spływał pot i krew z Wawrzyńca. To jedna z najbardziej przejmujących relikwii jakie znajdują się w Rzymie. Płyta jest świadkiem męczeństwa św. Wawrzyńca. – zauważył hierarcha.

Każdy z diakonów może sprawować wiele funkcji w Kościele. Może udzielać sakramentu Chrztu Świętego, błogosławić związki małżeńskie i jest zwyczajnym szafarzem Komunii Świętej. Może odprawiać pogrzeb, błogosławić wiernych, poświęcać przedmioty kultu religijnego i głosić kazania. Każdy diakon może – na wzór pierwszych diakonów – włączać się czynnie w posługę charytatywną w Kościele – w swojej parafii, ale także w całym Kościele diecezjalnym.

Wyświęceni diakoni stali, którym patronuje św. Wawrzyniec w Archidiecezji Łódzkie posługują w parafiach p.w: Zwiastowania Pańskiego w Rąbieniu, św. Faustyny w Łodzi, św. Maksymiliana w Pabianicach, Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Tryb., Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, Wniebowzięcia NMP i św. Barbary w Skoszewach, Matki Boskiej Anielskiej w Łodzi, N.M.P. Nieustającej Pomocy w Bełchatowie, Wszystkich Świętych w Bełdowie, św. Łukasza Ewangelisty i św. Floriana w Łodzi, św. Doroty i św. Jana Chrzciciela w Mileszkach, św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Maz.

Mężczyzna pragnący rozpocząć formację powinien podjąć następujące działanie: Zgłosić się do dyrektora Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej na rozmowę, której celem jest sprawdzenie, czy spełniane są warunki wymagane do rozpoczęcia formacji i nie występują nieprawidłowości do święceń. Zwrócić się z pisemną prośbą do Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego o dopuszczenie do formacji dołączając życiorys uwzględniający zdobytą formację i zaangażowanie w życie Kościoła. Kandydat żonaty, uzyskuje pisemną zgodę małżonki na podjęcie formacji. Uzyskuje pisemną opinię własnego proboszcza o zdatności do podjęcia formacji. Udaje się wraz z własnym proboszczem na rozmowę z Arcybiskupem Metropolitą Łódzkim.

O dopuszczeniu do formacji aspirant zostanie poinformowany oddzielnym pismem. Więcej informacji na temat diakonatu stałego można uzyskać u Dyrektora Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej - ks. prałata dr. Zbigniewa Tracza - Łódź, ul. Ks. I. Skorupki 1 - w dni powszednie w godzinach: 10.00- 13.00.

2022-08-11 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: miej odwagę przekroczyć swoje granice! – Summer School Wspólnoty Chemin Neuf

Międzynarodowa Katolicka Wspólnota Chemin Neuf, która od kilku lat ma swój dom w centrum Łodzi, zorganizowała w pierwszych dniach sierpnia Summer School – letnią szkołę dla młodych, w której biorą udział uczestnicy z Polski i z zagranicy.

- Summer School to wydarzenie, podczas którego chcemy się dzielić doświadczeniem życia wspólnotowego. – tłumaczy s. Katarzyna Łuszkiewicz. – Młodzi, którzy do nas przyjechali mogą doświadczyć, jak to jest żyć w wspólnocie chrześcijańskiej. Każdego dnia mamy nauczanie, jest czas na modlitwę osobistą, słuchanie słowa Bożego, Eucharystię i adorację. Ale jest także czas letniego – wspólnego - odpoczynku połączonego ze zwiedzaniem Łodzi. – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Centrum miłości i ciepła

2023-01-24 11:07

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 5/2023, str. V

Marta Lipińska

Joanna Habura położna, prezes Fundacji Centrum Rodziny

Joanna Habura położna, prezes Fundacji Centrum Rodziny

Kompleks, który tu powstanie, będzie pierwszym tego rodzaju obiektem w Polsce – mówi Joanna Habura w rozmowie z Katarzyną Krawcewicz.

Katarzyna Krawcewicz: Powstanie w Zielonej Górze nowej siedziby Fundacji Centrum Rodziny wraz z hospicjum perinatalnym przestało być odległym marzeniem.

Joanna Habura: To prawda. Mamy już działkę, projekt budowlany i architektoniczny oraz pozwolenie na budowę. Właściwie jesteśmy już na etapie dopinania wszystkich spraw związanych z rozpoczęciem budowy na wiosnę tego roku. To będzie naprawdę duża inwestycja, całość budynku to ponad 420 m2. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej zaopiekować się rodzinami.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję