Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Zgierz: Wakacyjny czas pełen wrażeń

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

Zakończono drugi turnus półkolonii w parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu którym udział wzięło 46 dzieci. Podczas tego turnusu dzieci były z wizyta u Mikołaja Kopernika w Toruniu w kościele pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, Sanktuarium zbudowanego jako wotum wdzięczności za papieża Polaka. Odwiedziły Ciechocinek, hasały po Parowach Janowskich zwiedzały Łódzkie Orientarium nie mogło zabraknąć kąpieli na Malince. Podczas hasania po Parowach Janowskich oprócz podziwiania piękna krajobrazu Wzniesień Łódzkich pan Adam Śnieć nawiązywał do postawy Świętego Franciszka. Podkreślał jak Święty Franciszek uczy miłości, pokory wobec świata i innych oraz zgody na wszystko, co zsyła Bóg. Jednak przede wszystkim święty Franciszek uczy miłości do przyrody jako dzieła Bożego. Nazywał wszelkie stworzenia naszymi braćmi i siostrami.

Piękno przyrody pozwoliło na zachwyt, doświadczenie radości oraz dostarczenia wielu pozytywnych emocji, które warunkują nasze życie fizyczne i psychiczne.

Byliśmy w miejscowości Poćwiardówka. W Poćwiardówku znajduje się – Cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich z I wojny światowej. Znajdują się tam mogiły żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w "Bitwie pod Łodzią".

W PKWŁ znajduje się też Kościół w Niesułkowie pw. Świętego Wojciecha –drewniany. Przewodnik nawiązał do św. Wojciecha i powiedział od św. Wojciecha, patrona Polski, możemy uczyć się dialogu i konsekwencji w wyznawaniu wiary. Patron duchowej jedności Europy. Żył w czasach niepodzielonego Kościoła, przed rozłamem chrześcijaństwa, dlatego bywa też nazywany „patronem duchowej jedności Europy”..

Dlaczego wybraliśmy się Torunia.? Toruń miejsce urodzin słynnej Polskiej ikony Mikołaja Kopernika, skosztować słynnych toruńskich pierników oraz zobaczyć Toruńskie Stare Miasto które jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych pod względem architektonicznym miejsc w Europie.

Reklama

Mikołaj Kopernik, urodzony w Toruniu 19 lutego 1473 r. to najsłynniejszy i najwybitniejszy torunianin, a jednocześnie jedna z ikon Polski. Jeden z najwybitniejszych naukowców w dziejach ludzkości. Sam wielokrotnie podkreślał swoje pochodzenie tytułując się jako torunian, już od XVI w. jest czczony jako wielki torunianin.

Podziwialiśmy gotycką XIII wieczna Starówkę w Toruniu., która przetrwała zniszczenia II Wojny Światowej, została wpisana w 1997 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,Rzeźbę Mikołaja Kopernika, jak głosi łaciński napis, torunianina, który ruszył ziemię, a zatrzymał niebo i słonce.

Bogactwo zabytków zobaczyliśmy w Katedrze św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Historie bazyliki i jej cennych zabytków przybliżyła pani przewodnik.

Toruński kościół Świętojański jest jednym z najważniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce, który na trwałe znalazł miejsce w literaturze dot. historii architektury jako obiekt wyjątkowy. O wyjątkowości kościoła świętojańskiego decydują też :chrzest Mikołaja Kopernika, 1473 r.pochówek serca zmarłego w Toruniu króla Polski, Jana Olbrachta

Byliśmy tez kościele pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Sanktuarium zbudowanego jako wotum wdzięczności za papieża Polaka. Dzieci usłyszały od przewodnika -

,,Jan Paweł II był wspaniałym papieżem. Bardzo dużo się modlił i pracował niestrudzenie. Kochał też swój kraj oraz dbał o pokój na świecie. Lubił dzieci i młodzież, organizował pielgrzymki, a także wyjeżdżał na misję do różnych krajów na całym świecie. ‘’

Na plac kościelny wejście główne prowadzi bramą, w której umieszczono wielki krucyfiks oraz cytat z Cypriana Kamila Norwida 'Krzyż stał się nam bramą'.

Reklama

Dzieci zobaczyły w prezbiterium ołtarz który jest dokładną repliką prywatnej kaplicy papieża Jana Pawła II w Watykanie z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, podpisanym przez Jana Pawła II, z relikwią - ampułką z jego krwią W dolny poziomie w połowie wypełnia Kaplica Pamięci o Sprawiedliwych, będąca miejscem pamięci Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców ratując Żydów w czasie II wojny światowej; tutaj na czarnej granitowej ścianie wypisano nazwiska Polaków, ofiary holocaustu.

Spacerowaliśmy w PARKU PAMIĘCI- w Parku Pamięci Narodowej, na stu trzymetrowych postumentach ustawionych w wyłożonej granitem alei, tworzącej kontur Polski, wypisanych jest 16 tysięcy nazwisk Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. W oddzielnej przestrzeni, również na konturze Polski, umieszczonych jest szesnaście postumentów upamiętniających 2345 sióstr zakonnych, które niosły ratunek żydowskim braciom. Świadectw tych heroicznych czynów jest około 40 tysięcy.

W drodze powrotnej z Torunia udaliśmy się do Ciechocinka. Ciechocinek to jedno z najpopularniejszych miast uzdrowiskowych na mapie Polski i Europie.

Podziwialiśmy Zegar Kwiatowy, byliśmy pod TĘŻNIAMI SOLANKOWYM MOGLISMY ODCZUC PANUJACY TAM MIKROKLIMAT. Pejzaże kwiatów w Ciechocinku dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Podczas półkolonii byliśmy tez w Orientarium w Łodzi. Przepływ ryb w tunelu nad głowami dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń.

Byliśmy w Parku Kulturowym Miasta Tkaczy - Historycznej dzielnica Zgierza który powstał by chronić unikatowy w skali Europy układ urbanistyczny Zgierza z lat 20. Zawitaliśmy do Centrum Konserwacji Drewna, udaliśmy się do Muzeum Miasta Zgierza, zapoznali nas historią miasta Zgierza.

W urzędzie Miasta Zgierza ,wiceprezydent Bohdan Baczek spotkał się z dziećmi. Koloniści zadawali bezpośrednio pytania , a pytań nie brakowało. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcie, dzieci otrzymały po maskotce jeża. Gorące lato, upały nie mogło zabraknąć hasania w wodzie na Malinkce w Zgierzu. Podczas wakacji dzieci spędziły miło czas i wiele mogły się nauczyć.

2022-08-05 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dzień tańca po łódzku!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Coroczne obchody ukazują istotę sztuki tańca, jego zdolności przekraczania politycznych, kulturowych i etnicznych barier. Poprzez taniec, ludzie łączą się w pokoju i przyjaźni. To święto zostało ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będącego pod auspicjami organizacji UNESCO. Nawiązuje ono do daty urodzin francuskiego, wielkiego reformatora baletu, Jeana-Georgesa Noverre'a, urodzonego 29 kwietnia 1727 roku w Paryżu.

Łódzkie instytucje kultury przygotowały uniwersalne propozycje, które zachwycą zarówno dorosłych, jak i najmłodszych widzów, bez względu na doświadczenie taneczne. Będą to spektakle online, wykład o tańcu, wycieczka do Instytutu Choreografii i Technik Tańca, koncert zespołu ludowego, a także filmy inspiracyjne dla pedagogów i przedszkolaków oraz wycieczka po Łodzi musicalowej. Informacje będą prezentowane na profilu Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

CZYTAJ DALEJ

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

"Wszystko jest w ruinie. Wszystko zostało zniszczone. Fabryka, w której pracuję, dzięki Bogu, nadal stoi, ale w momencie katastrofy nie było tam pracowników. Jeden z nich poszukuje obecnie swojej siostry, inny pochował swojego brata, a trzeci został bez dachu nad głową. Nie ma benzyny, sklepów, transportu. Obserwowanie, co się tutaj dzieje jest niezwykle bolesne, bo kocham Turków. Nie ma po prostu możliwości dotarcia na tereny dotknięte katastrofą. Nie ma dróg, wszystko uległo całkowitemu zniszczeniu" - opisał Bar Szalom, który pracuje w Turcji jako maszgijach kaszrut czyli pomocnik rabina w sprawach orzekania o koszerności potraw.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję