Reklama

Ryczów

Z Miłosiernym Chrystusem...

Niedziela sosnowiecka 40/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB, podczas swoich wizyt w różnych wspólnotach parafialnych na terenie diecezji sosnowieckiej nigdy nie ukrywa entuzjazmu płynącego z dokonywanych w nich przedsięwzięć duszpasterskich i z ogromnym uznaniem odnosi się do ich autorów. Zawsze też z radością przybywa tam, gdzie dzieją się sprawy ważkie, realizowane są szczytne inicjatywy, mają miejsce historyczne wydarzenia. Tak było w sobotę, 21 września, kiedy po raz kolejny przybył do wspólnoty Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ryczowie.

Z perspektywy czasu...

Reklama

Minął rok od ostatniej wizyty Pasterza diecezji w tej parafii. Wówczas Ksiądz Biskup poświęcił i pobłogosławił dobudowaną kaplicę boczną oraz ołtarz z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przed którym w każdą sobotę miesiąca wierni gromadzą się na nabożeństwach. Przed rokiem proboszcz ryczowskiej wspólnoty, ks. Stanisław Faber, wypowiedział znaczące słowa: "Jest jeszcze wiele innych planów i zamierzeń czekających na realizację. Na pewno nie będziemy się nudzić. Jeśli nie zgaśnie zaangażowanie i zapał moich parafian, którzy większość prac wykonują własnym rękami, to z pewnością uda nam się osiągnąć te wszystkie pragnienia". Z perspektywy czasu można stwierdzić, że ani Ksiądz Proboszcz, ani parafianie w ciągu ostatnich miesięcy nie mogli narzekać na brak pracy ani też na wygaśnięcie zaangażowania. Kolejne rozwiązania, przedsięwzięcia cieszyły oczy kapłanów, parafian i przybywających tutaj gości. Świątynia piękniała i z każdym dniem nabiera blasku poprzez coraz to nowe inicjatywy dotyczące wystroju jej wnętrza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla dobra nas wszystkich

Kiedy już znany był dzień i godzina spotkania z Księdzem Biskupem, prace nad dopinaniem wszystkiego na przysłowiowy "ostatni guzik" ruszyły pełną parą. Na długo przed rozpoczęciem Eucharystii w kościele gromadzili się wierni: poczty sztandarowe, strażacy, Bractwo Rycerstwa Ziemi Ogrodzienieckiej, panie z koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele parafialnych ruchów i stowarzyszeń, dzieci oraz młodzież. O godz. 17.00 Ksiądz Biskup rozpoczął sprawowanie Najświętszej Liturgii, podczas której poświęcił odnowione wnętrze kościoła oraz witraż znajdujący się w oknie kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przedstawiona na nim scena to Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny. Bp Śmigielski dokonał też uroczystego aktu poświęcenia nowego ołtarza Miłosierdzia Bożego. Obok obrazu Jezusa Miłosiernego i obrazu s. Faustyny zostały złożone relikwie Świętej. "Mam taką nadzieję, że od tej chwili kult Miłosierdzia Bożego będzie wzrastał w naszej wspólnocie dla dobra nas wszystkich i całego świata. W każdy trzeci piątek miesiąca z tego miejsca rozszerzał się będzie kult Bożego Miłosierdzia poprzez odprawianie nabożeństwa i Koronki do Miłosierdzia Bożego" - podkreślał Ksiądz Proboszcz.

Owoc trudu i ofiar

Pełna wzruszeń i refleksji, prawie 2-godzinna uroczystość dobiegała końca. Nie sposób było jej jednak zakończyć bez wyrażenia wdzięczności, najpierw Bogu za Jego łaski, których doświadczali i wciąż doświadczają parafianie, potem Pasterzowi diecezji sosnowieckiej za obrzędy poświęcenia kolejnych dzieł, słowo Boże i Eucharystię oraz wszystkim drogim parafianom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tej wielkiej radości. Uczynił to proboszcz, ks. Stanisław Faber. "Nie byłoby jednak tej uroczystości bez Was, moi parafianie. Przecież wszystko, co się tutaj w ostatnim czasie dokonało, to owoc Waszego trudu i ofiar. To Wy jesteście fundatorami i autorami dzisiejszej radości. Wielokrotnie wyrzekliście się wielu potrzebnych Wam rzeczy, aby wesprzeć te inicjatywy". Długa była lista imion i nazwisk tych, którym tego dnia należała się wdzięczność. Słowa podziękowania popłynęły w kierunku projektanta ołtarza Bożego Miłosierdzia, proboszcza parafii pw. bł. Michała Kozala w Preczowie, ks. Jana Dylińskiego oraz malarki Bożeny Pilarczyk, rodem z Ryczowa, która jest autorką obrazu Miłosiernego Chrystusa oraz s. Faustyny. Swoją wdzięczność wyraził Ksiądz Proboszcz wykonawcom, a zarazem fundatorom ołtarza - Państwu Sierockim oraz Państwu Piątkom z Żelazka, którzy ofiarowali relikwiarz.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ile byśmy nie zgrzeszyli, Bóg wciąż nas kocha

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 8, 1-4. <- KLIKNIJ

Piątek, 26 czerwca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Muskus zbierał pieniądze dla chorego chłopczyka… sadząc pomidory!

2026-06-26 21:09

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus OFM

zrzut ekranu FB

WALCZĘ O OSKARA!!! Uspokajam – nie chodzi o błyszczącą statuetkę, ale o małego chłopca z Regulic koło Alwerni. Oskar, urodził się zdrowy i do szóstego miesiąca życia rozwijał się prawidłowo. Z czasem zaczął tracić napięcie mięśniowe i z dnia na dzień słabnąć. Dziś już wiadomo, że przyczyną braku sprawności chłopca jest rzadka mutacja jednego z genów, prowadząca do choroby zwanej zespół Leigha. W Polsce takich przypadków jest zaledwie kilka, a możliwości leczenia są bardzo ograniczone - pisał w swoich mediach społecznościowych bp Damian A. Muskus.

HISTORIA POMIDORA PO GÓRALSKU CZ. 1
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję