W operze kameralnej
15 czerwca przedstawieniem „Czarodziejskiego fletu” rozpocznie się w Warszawie XVII Festiwal Mozartowski. Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski zapowiedział bogaty program. Jak co roku w siedzibie WOK przy al. Solidarności 76 b odbędą się prezentacje wszystkich oper Mozarta. Spektaklom operowym będą towarzyszyć koncerty mozartowskiej muzyki: oratoriów, koncertów i utworów kameralnych. Koncerty te odbędą się w zabytkowych pałacach i kościołach - na Zamku Królewskim, Łazienkach i kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie zostanie wykonane „Requiem”. Festiwal Mozartowski jest imprezą, na którą przyjeżdżają turyści i melomani z Polski i krajów europejskich. Potrwa on do 26 lipca.
„Ogrody muzyczne”
Od 30 czerwca do 30 lipca na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się doroczny festiwal „Ogrody muzyczne”. W wielkim namiocie codziennie o godz. 19 na telebimie będą prezentowane filmy z przedstawieniami znanych oper (m.in. „Halka” Moniuszki), baletów (np. „Jezioro łabędzie”) oraz z portretami wielkich gwiazd operowych. Odbędą się także koncerty muzyczne na żywo i poranne koncerty dla dzieci. Wydarzeniem będzie wieczór nadzwyczajny - „60 lat polskiej animacji”, w czasie którego zaprezentowane zostaną dwa nowe filmy - „Piotruś i wilk” i „Świteź” - z oryginalną muzyką. Każdy wieczór poprzedzony będzie rozmową na temat muzyki z osobą ze świata kultury i mediów.
W Muzeum Narodowym
W warszawskim Muzeum Narodowym czynna jest wystawa „Alfons Mucha (1860-1939)”, poświęcona twórczości światowej sławy artysty czeskiego z okresu secesji. Ekspozycja obejmuje dzieła z kolekcji rodziny malarza. Organizatorem tej objazdowej wystawy jest Muzeum w Helsinkach we współpracy z Fundacją „Mucha” z Pragi. W Muzeum Narodowym możemy obejrzeć dzieła słynnego artysty, w układzie chronologicznym. Wystawa obejmuje blisko 200 prac: grafik, pasteli, rysunków, obrazów olejnych, fotografii i dzieł sztuki zdobniczej. Ekspozycja obejmuje dzieła Muchy z okresu twórczości artysty w Paryżu oraz z czasów po jego powrocie do ojczyzny, gdzie dał się poznać jako patriota i zwolennik czeskiego odrodzenia narodowego. Wystawa potrwa do 29 lipca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu