Reklama

Polska

Zabawa: zakończyło się Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Paweł Bugira

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezjalne i wspólnotowe centra przygotowań do Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) zostały uroczyście posłane do pracy podczas zakończonego w Zabawie koło Tarnowa Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Przez trzy dni dyskutowano także o nowych inicjatywach oraz nadziejach na ożywienie duszpasterstwa młodzieży. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób ze wszystkich polskich diecezji. Byli także przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego oraz goście z Włoch i Brazylii.

W diecezjach pojawia się coraz więcej inicjatyw. Młodzi chcą działać – ich entuzjazm nie słabnie. Julia Ziółko z diecezji radomskiej mówi, że trzeba wychodzić do młodych i zapraszać ich do udziału w przygotowaniach a później przyjazdu do Krakowa w 2016 r. „Działają u nas ruchy młodzieżowe. Teraz naszym zadaniem jest, by połączyć inicjatywy młodzieżowe i zaprosić do wspólnego działania jeszcze więcej osób” - dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Sylwester Bernat z diecezji łowickiej uważa, że ŚDM to niepowtarzalna szansa, by zaangażować młodzież w diecezji. - Takiej szansy już nie będzie, jak mówi młodzież, by „bujnąć towarzystwo” - dodaje.

„Zrobiliśmy akcję Rio w Żyrardowie. Młodzi z diecezji spotkali się na wspólnym uwielbieniu. Od tego wydarzenia zaczęły się dziać rzeczy niesamowite. Młodzi zaczęli zgłaszać nam następne pomysły, chcą organizować kolejne podobne spotkania” - dodaje w rozmowie z KAI.

Bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie jest przekonany, że przygotowania i samo święto młodych w 2016 r. ożywią duszpasterstwo młodych. „W archidiecezji krakowskiej chcemy żeby w każdej parafii powstał zespół młodych, który będzie animował życie religijne w parafii i będzie zaczynem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Na bazie tych zespołów mamy nadzieję że powstaną wspólnoty – grupy duszpasterskie. Jakie? Wszystko zależy od specyfiki parafii. W młodych jest pragnienie zbliżania się do Boga – powiedział bp Muskus.

Reklama

Spotkanie w Krakowie będzie ogromną szansą aby ożywiły się duszpasterstwa młodzieży i rodzin, bo rodziny będą nam bardzo potrzebne – uważa także bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży, który przez trzy dni uczestniczył w Forum.

„Chcemy, by nasi goście - młodzi z całego świata – byli przyjmowani przez rodziny. Jest już potrzeba pracy, kontaktu z rodzinami” – dodał biskup.

Podczas Forum młodzi poznali Komitet Organizacyjny ŚDM 2016 w Krakowie oraz ideę spotkań. Marcello Bedeschi z Papieskiej Rady ds. Świeckich zachęcał młodych z całej Polski aby kontynuowali z entuzjazmem to co zapoczątkował bł. Jan Paweł II.

Młodym przedstawiono także najbliższe plany i nowe inicjatywy.

Już w najbliższą Niedzielę Palmową ( 13 kwietnia) delegacja młodzieży pojedzie do Rzymu, gdzie otrzyma symbole ŚDM. „Do Watykanu uda się ponad sto osób z Polski. Już następnego dnia w Poznaniu rozpocznie się peregrynacja krzyża ŚDM i ikony Matki Bożej” - mówi ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Ponadto od Niedzieli Palmowej duchowym przygotowaniem ma być też program B>M („być znaczy więcej niż mieć”). „Ma on uświadomić młodym, by odważnie wybierali bardziej postawy, które czynią nas ludźmi, niż rzeczy, które czynią nas niewolnikami tego świata” - dodaje ks. Grzegorz Suchodolski.

Uczestnicy Forum dowiedzieli się także o akcji „Bilet dla Brata”. To dzieło pomocy młodym ze Wschodu i krajów misyjnych. Przez dwa lata będą zbierane pieniądze dla młodych ludzi z 14 krajów, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji czy Uzbekistanu, aby mogli uczestniczyć w ŚDM. W ramach akcji będą rozprowadzane różne produkty z logo inicjatywy „Bilet dla Brata”. Będą to m.in. różańce i płyta związana z kanonizacją bł. Jana Pawła II.

Reklama

Na miejsce Forum wybrano Zabawę, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny. Młodzi modlili się przy sarkofagu dziewicy i męczennicy oraz odwiedzili Jej dom rodzinny i miejsce męczeństwa w lesie w Wał – Rudzie.

Bł. Karolina jest patronką przygotowań do ŚDM w diecezji tarnowskiej. Trwają starania, by była także jedną z kilku patronek Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Ta decyzja należy do Stolicy Apostolskiej. Głównym patronem spotkania młodych z papieżem Franciszkiem będzie już wówczas święty Jan Paweł II.

Z młodzieżą z całej Polski spotkał się w Zabawie także biskup tarnowski Andrzej Jeż, który wskazywał młodym przykład ich patronki – bł. Karoliny oraz zachęcał, aby tak jak jest obecna w ich codziennym życiu, również towarzyszyła młodzieży w trudzie przygotowań do mających się odbyć w 2016 r. w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

Podczas Forum przedstawiciele każdej diecezji otrzymali krzyż z relikwiami bł. Karoliny, dyplom poświadczający uczestnictwo w przygotowaniach ŚDM, podpisany przez kardynała Stanisława Dziwisza oraz specjalne błogosławieństwo, które ma ich umacniać w działaniach podejmowanych we własnych diecezjach.

Podczas Forum był także wieczór uwielbienia z zespołem New Life'm oraz wieczór karnawałowy „Zabawa w Zabawie” połączony z przygotowaniem wieczoru integracyjnego w Rzymie dla delegatów międzynarodowych.

Na niedzielną Mszę św. przyjechał do Zabawy także biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Stanisław Salaterski. Na koniec młodzież została pobłogosławiona relikwiami bł. Karoliny a dwie diecezje świdnicka i zielonogórsko-gorzowska otrzymały relikwie Błogosławionej.

Organizatorem Forum było Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży w Warszawie.

2014-03-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Idźcie bez obaw, aby służyć”

Cała Polska z przejęciem oglądała spotkanie papieża Franciszka z trzymilionowym tłumem młodych na Copacabana w Rio. Niektórym nawet dane było być blisko Ojca Świętego i doświadczać symfonii bodźców, pobudzających wiarę. Tak umocniona wiara nie może zostać ukryta, należy się nią podzielić. Jak mówi św. Paweł: „Nie możemy nie mówić o tym, cośmy widzieli i słyszeli”. Dzielić się wiarą na łamach naszej gazety będą trzy osoby z jednej ze wspólnot Drogi Neokatechumenalnej w Sokołowie Podlaskim: Ula, Marcin i Grzegorz, którzy byli ewangelizatorami na ŚDM w Rio

Dla Uli ten wyjazd był zawołaniem. Kapłan w jej wspólnocie zapytał, czy nie zechciałaby pojechać. Oczywiście chciała, ale przecież to tyle pieniędzy! „To nie jest kwestia pieniędzy, to kwestia wiary” - usłyszała. Od tej rozmowy wszystko Pan Bóg tak poukładał, że miała skąd wziąć pieniądze i mogła polecieć do Rio. „Najtrudniejsza dla mnie była bariera językowa. W Brazylii mówi się po portugalsku, angielski jest rzadkością - opowiadała. - Pamiętam, że pierwsze noce byliśmy zakwaterowali w favelach - tamtejszych slamsach, u pewnej Murzynki. Doświadczyłam wtedy, jak wielką cierpliwość ma do nas Bóg. Nie umieliśmy się porozumieć z tą kobietą, a ona nam z wielką miłością i cierpliwością po kilka razy tłumaczyła po swojemu to, o co jej chodziło. Bóg też czasami tak do nas na różne sposoby przemawia, byśmy zrozumieli - dodała. - Doświadczałam także służby ludzi w prostych gestach. Choć byli biedni, to dzielili się tym, co mieli. Pamiętam, że któregoś ranka, gdy już byliśmy na plaży, na spotkaniu z Ojcem Świętym, bardzo chciało mi się kawy. Nagle ktoś przynosi termos - obcy człowiek i częstuje nas kawą. Pamiętam także ewangelizację na uniwersytecie. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy, mówiliśmy świadectwa. Rektor uczelni był tak poruszony tym spotkaniem, że przeznaczył godzinę tygodniowo na zajęcia dla studentów z księdzem. Bardzo poruszała mnie wiara tamtych ludzi, którzy z nami wychodzili przed domy, wspólnie się modlili, okazywali tyle miłości” - dodała na koniec.

CZYTAJ DALEJ

SYLWETKA - Św. Szymon Stock (Szkot)

To kluczowa postać dla pobożności Szkaplerza. Św. Szymon urodził się w 1165 r. w hrabstwie Kent w Anglii. Rodziców miał bogobojnych. Hagiografowie podkreślają, że matka Szymona zanim go pierwszy raz nakarmiła po urodzeniu, ofiarowała go Matce Bożej, odmawiając na kolanach Zdrowaś Maryjo.
Uczył się w Oksfordzie i - jak przekazują kroniki - uczniem był wybitnym. Później wiódł przez jakiś czas życie pustelnicze, by po przybyciu Karmelitów na Wyspy wstąpić do zgromadzenia. Szybko poznano się na jego talentach oraz gorliwości i mianowano go w 1226 r. wikariuszem generalnym. W 1245 r. został wybrany szóstym przeorem generalnym Karmelitów. Wyróżniał się gorącym nabożeństwem do Matki Bożej. Maryja odwzajemniła to synowskie oddanie, objawiając się Szymonowi 16 lipca 1251 r. Święty tak relacjonował to widzenie: „Nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: «Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego»”. Św. Szymon dożył 100 lat. Zmarł w opinii świętości16 maja 1265 r.

CZYTAJ DALEJ

Męskie spotkanie w Krzeszowie.

2024-05-16 15:39

ks. Waldemar Wesołowski

W spotkaniu uczestniczyli pielgrzymi indywidualni, męskie grupy parafialne, motocykliści oraz panowie formujący się w rożnych stowarzyszeniach, min. Mężczyźni św. Józefa, Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II, męskie róże różańcowe. Obecna była także Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia z Cieplic.

Spotkanie rozpoczęło się w sanktuarium św. Józefa adoracją Najświętszego Sakramentu i wspólną modlitwą. Była też konferencja o. Jerzego Morańskiego, salwatorianina, kapelana Mężczyzn św. Józefa z Wrocławia, na temat "Godność i odpowiedzialność". Tytuł konferencji był także hasłem całej pielgrzymki. Przed południową Mszą św. w bazylice krzeszowskiej panowie odmówili część różańca, a następnie Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek. W homilii wyjaśniał znaczenie i potrzebę braterstwa w różnych przestrzeniach życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję