Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowi szafarze

Bp Grzegorz Kaszak ustanowił dwóch nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Najświętszego Sakramentu. Uroczystość odbyła się 11 czerwca w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu. Do grona szafarzy posługujących w naszej diecezji dołączył Grzegorz Kajca z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sosnowcu – Ostrowach Górniczych i Marcin Kozak z parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu.

2022-06-12 15:14

Piotr Lorenc

Uroczystej liturgii z obrzędem ustanowienia Nadzwyczajnych Szafarzy Najświętszego Sakramentu przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Wspólnie z nim Msze św. sprawował ks. Marcin Lech, diecezjalny moderator szafarzy, który kandydatów do pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji przygotował. W liturgii uczestniczył proboszcz miejsca ks. Andrzej Jasiński. Przybył także ks. Krzysztof Bendkowski, proboszcz z Ostrów Górniczych.

W naszej diecezji obecnie posługuje 56 szafarzy. - Posługa szafarza w obecnej formie została ustanowiona przez papieża Pawła VI ze względu na to, że w wielu kościołach brakowało kapłanów do udzielania Komunii św. Oprócz tego szafarze są powołani do udzielania Komunii chorym, którzy przebywają w domach, powiedział ks. Marcin Lech. I dodał, że szafarze w naszej diecezji, by mogli sprawować powierzoną funkcję, są objęci permanentną formacją. - Oprócz rozwoju życia duchowego w parafii spotykamy się 4 razy do roku na dniach skupienia, w których uczestnictwo jest obowiązkowe, zaznaczył diecezjalny moderator.

Na zakończenie uroczystości za udzieloną godność podziękował Marcin Kozak. - Pragniemy serdecznie podziękować za ustanowienie nas Nadzwyczajnymi Szafarzami Komunii św. Będziemy się starać, aby pełniej żyć Ofiarą Eucharystyczną i do niej się upodabniać. Będziemy troszczyć się również zrozumieć duchowe znaczenie i istotę czynności, które będziemy wykonywać. Dziękujemy także naszym wspólnotom parafialnym i proboszczom za obdarzenie nas zaufaniem, powiedział Marcin Kozak.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

[ TEMATY ]

nowenna

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Archiwum parafii

Od 7 lipca - trwa Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Modlitwa na początek Nowenny

CZYTAJ DALEJ

Piłkarscy mistrzowie diecezji

2022-07-06 20:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

turniej Bosko Cup

Piotr Górecki

Drużyny w oczekiwaniu na rozgrywki.

Drużyny w oczekiwaniu na rozgrywki.

Po emocjonujących rozgrywkach piłkarskie mistrzostwo diecezji zdobyli lektorzy młodsi z Pogórza i ministranci z Jawiszowic.

Pierwsze po pandemii 14. letnie finały Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów Bosko Cup zorganizowane przez Stowarzyszenie Persette z Jaworza rozegrano na bielskim stadionie „Sprint”. Zagrało 14 drużyn w kategorii „lektor młodszy” i 7 w kategorii „ministrant”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję