Reklama

Niedziela w Warszawie

Zmiany personalne duchowieństwa w Archidiecezji Warszawskiej

W czasie kameralnej uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie piętnastu parafii złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

[ TEMATY ]

zmiany księży

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spośród piętnastu księży, dwunastu z nich obejmie urząd proboszcza po raz pierwszy. Zmiany dotyczą m.in. parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, której dotychczasowy proboszcz ks. Marek Szymula został mianowany wikariuszem biskupim ds. formacji duchowej księży.

Kard. Nycz podkreślił, że nowi proboszczowie obejmują urząd w niełatwych czasach, innych niż ich poprzednicy, i wymienił problemy, z którymi będą musieli się zmierzyć w czasie posługi. – Po pierwsze to skutki pandemii, która zweryfikowała nie tylko życie społeczne, ale także życie Kościoła, pokazała słabe punkty – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że wyzwaniem dla nowych proboszczów będzie pomoc duszpasterska grekokatolikom i prawosławnym, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną. – To nie tylko pomoc charytatywna, ale również wyzwanie duszpasterskie. Bądźmy mądrzy, otwarci i gotowi – mówił.

Jako najtrudniejszy problem kard. Nycz wymienił prąd laicyzacyjny przemierzający Europę, a zwłaszcza Polskę, którego skutki są coraz bardziej dostrzegalne m.in. we frekwencji młodzieży na lekcji religii w szkołach.

Reklama

– Jeśli chodzi o laicyzację młodzieży i ludzi młodych, jesteśmy w czołówce Europy. To problem, który każe absolutnie zmienić prowadzenie parafii. Duszpasterstwo czekające aż młodzi przyjdą do kościoła musi odejść do przeszłości. Trzeba wychodzić do nich na różne sposoby duszpasterskie – mówił kard. Nycz.

– Uważam, że nowe czasy wymagają nowych ludzi. Osobiście nie boję się powiedzieć, że nowe pokolenie księży potrafi lepiej i głębiej zrozumieć mentalność naszych czasów. Cała nadzieja w was, że w nowy sposób potraficie podejść do prowadzenia parafii. Wierzę, że potraficie znaleźć język do ludzi, których będziecie mieli, i że będziecie potrafili w tym języku wiernie przekazywać Ewangelię, rozumiejąc co młody człowiek potrafi przyjąć – mówił.

Księża proboszczowie, którzy w 2022 r. odchodzą na emeryturę

Ks. prałat Janusz Baranowski, dotychczasowy proboszcz parafii Świętej Zofii w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. prałat ppłk Stanisław Dębicki, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Izabelinie, w dekanacie laseckim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. kanonik Tadeusza Jarząb, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Tadeusza Apostoła w Warszawie, w dekanacie wilanowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie Poduchownym.

Ks. kanonik Kacper Kisieliński, dotychczasowy proboszcz MB Łaskawej w Złotokłosie, w dekanacie tarczyńskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie Poduchownym.

Reklama

Ks. prałat Stefan Kotwiński, dotychczasowy proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. prałat Andrzej Parys, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Maksymiliana Kolbego w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. kanonik Ryszard Tomaszkiewicz, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Jana Chrzciciela w Kędzierówce, w dekanacie czerskim, odchodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. kanonik dr Jan Tondera, dotychczasowy proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Konstancinie, w dekanacie konstancińskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. kanonik Jan Ujma, dotychczasowy proboszcz MB Królowej Pokoju w Warszawie, w dekanacie bielańskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Nominacje na urząd proboszcza

Ks. Przemysław Ćwiek, dotychczasowy prefekt w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, mianowany proboszczem parafii Opatrzności Bożej w Warszawie na Ochocie, w dekanacie ochockim.

Ks. prałat dr Paweł Gwiazda, dotychczasowy proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie na Ochodzie, w dekanacie ochockim, mianowany proboszczem parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Izabelinie, w dekanacie laseckim.

Ks. Wojciech Janyga, dotychczasowy wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany proboszczem tej parafii.

Reklama

Ks. kanonik Jarosław Kotula, dotychczasowy wikariusz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie, w dekanacie wilanowskim, mianowany proboszczem parafii MB Królowej Pokoju w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Jerzy Król, dotychczasowy administrator parafii Zwiastowania NMP w Żelechowie, w dekanacie tarczyńskim, mianowany proboszczem tej parafii.

Ks. kanonik Andrzej Krzesińki, dotychczasowy wikariusz parafii Świętego Marka Ewangelisty w Dąbrowie Leśnej, w dekanacie kampinoskim, mianowany proboszczem parafii Świętego Maksymiliana Kolbego w Warszawie, w dekanacie motowskim.

Ks. Adam Petakiewicz, dotychczasowy wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Konstancinie, w dekanacie kontancińskim, mianowany proboszczem parafii Nawiedzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. prałat Zdzisław Rogoziński, dotychczasowy proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany proboszczem parafii Świętego Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym, w dekanacie laseckim.

Ks. Rafał Sikorski, po zakończeniu zadań misyjnych w Islandii, mianowany proboszczem parafii Świętego Tadeusza Apostoła w Warszawie, w dekanacie wilanowskim.

Ks. kanonik prof. dr hab. Krzysztof Siwek, dotychczasowy rezydent w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany proboszczem parafii Świętej Zofii Barat w Warszawie, w tym samym dekanacie.

Reklama

Ks. kanonik dr Arkadiusz Szczepanik, dotychczasowy rezydent w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany proboszczem parafii Świętej Małgorzaty Dziewicy Męczennicy w Leoncinie, w dekanacie kampinoskim.

Ks. prałat dr Marek Szymula, dotychczasowy proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany wikariuszem biskupim ds. formacji duchowej księży i skierowany na zamieszkanie do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Dariusz Szyszka, dotychczasowy wikariusz parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany proboszczem tej parafii.

Ks. Radosław Wasiński, dotychczasowy wikariusz parafii MB Królowej Pokoju w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Konstancinie, w dekanacie konstancińskim.

Ks. kanonik Krzysztof Woźniak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętej Małgorzaty Dziewicy Męczennicy w Leoncinie, w dekanacie kampinoskim, mianowany proboszczem parafii Świętego Jana Chrzciciela w Kędzierówce, w dekanacie czerskim.

Ks. kanonik Jan Wróbel, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym, w dekanacie laseckim, skierowany na urlop zdrowotny, z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie Poduchownym.

Ks. Robert Zyśk, dotychczasowy wikariusz parafii Świętego Jana Chrzciciela w Kędzierówce, w dekanacie czerskim, mianowany proboszcze parafii MB Łaskawej w Złotokłosie, w dekanacie tarczyńskim.

2022-06-10 10:58

Oceń: +2 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja krakowska: zmiany personalne 2022 r.

W dniu wczorajszym, w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów Krakowskich abp Marek Jędraszewski wręczył dekrety kierujące kapłanów Archidiecezji Krakowskiej do nowych zadań i miejsc posługi duszpasterskiej.

Abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że wręczenie nominacji na nowe placówki do posługi w Archidiecezji Krakowskiej jest finałem wielu tygodni osobistych rozmów z kapłanami. – W zdecydowanej większości były to dla mnie rozmowy budujące – zwłaszcza wtedy, gdy słyszałem: „ślubowałem posłuszeństwo biskupowi”. Dla mnie to jest Kościół – mówił metropolita. Zaznaczył, że to wyraz wspólnego zatroskania o dobro naszej archidiecezji, podkreślając, aby kapłani te nowe zadania przyjmowali w duchu wielkiej ufności, że Pan Bóg błogosławi.
CZYTAJ DALEJ

Toruń: Około 10 tysięcy osób przeszło w Marszu Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii

2025-07-06 16:34

[ TEMATY ]

Toruń

zabójstwo

Marsz Milczenia

24‑letnia Klaudia

PAP

Marsz milczenia przeszedł ulicami Torunia

Marsz milczenia przeszedł ulicami Torunia

Ok. 10 tys. osób przeszło ulicami Torunia w Marszu Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii, którą w nocy z 11 na 12 czerwca napadł w parku Glazja 19-letni obcokrajowiec. Młoda barmanka, doktorantka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zmarła dwa tygodnie później w szpitalu. Zbrodnia wstrząsnęła miastem.

W Marszu Milczenia zorganizowanym przez środowiska narodowe i patriotyczne uczestniczyły tłumy. Funkcjonariusze policji obecni na miejscu przekazali PAP, że w zgromadzeniu uczestniczyło około 10 tysięcy osób. Zgromadzeni ruszyli ze Starego Rynku i pokonali trasę do parku Glazja, gdzie doszło do zbrodni. Zgromadzenie odbywało się w milczeniu i było chwilą wspólnej zadumy i pamięci oraz gestem wsparcia dla rodziny i bliskich Klaudii K.
CZYTAJ DALEJ

Na Plac Zbawiciela w Warszawie powróci tęcza. Koszt? 700 tys. złotych

2025-07-06 21:56

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

Na Plac Zbawiciela w Warszawie ma powrócić tęcza, która nieco ponad 10 lat temu wzbudzała liczne kontrowersje - była siedmiokrotnie podpalana, a ówczesne władze stolicy za każdym razem naprawiały instalację, która doczekała się nawet ochrony. Nowa tęcza to jeden z projektów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu w budżecie obywatelskim.

Tęcza na Pl. Zbawiciela w latach 2011-2012 stała przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a następnie trafiła na warszawski Plac Zbawiciela.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję