Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ziemia Święta

SOS dla chrześcijan z Galilei

Arcybiskup Galilei Eliasz Chacour zaapelował o pomoc dla arabskich chrześcijan w Izraelu, znajdujących się w dramatycznej sytuacji. W odpowiedzi na ten apel „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” przekazała 15 tys. euro. Lokalne biura organizacji, w tym oddział w Polsce, rozpoczynają dalsze zbiórki na ten cel.
„Cały region Galilei jest praktycznie sparaliżowany. Nie ma pracy, ruchu na ulicach, ludzie pozostają w domach, w przerażeniu oczekując na ratunek i modląc się, aby następna rakieta nie uderzyła w ich mieszkanie. Wioski i miasta stały się pułapkami dla ich mieszkańców: Jish, Buqaia, Fasuta, Tharsheeha, Miilya, ale także Hajfa czy Shefa’amr. W tych miejscach ludzie zostali najbardziej doświadczeni wojną, wielu zginęło, wielu jest rannych i czeka na pomoc” - napisał abp Chacour w dramatycznym liście do organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.
„Wielu z naszych żydowskich braci i sióstr ma możliwość schronienia się przed bombami. Arabowie takiej możliwości nie mają. Żydzi uciekają masowo do Tel Awiwu, ale Arabowie nie mają tam wstępu” - tak fatalną sytuację chrześcijan tłumaczy arcybiskup.
Konflikt się nasila, sytuacja polityczna komplikuje, a bezbronni chrześcijanie odrzuceni nie tylko przez Żydów, ale także przez swoich rodaków Arabów muzułmanów ponoszą największe konsekwencje wojny. Potrzebują wsparcia duchowego i materialnego. Arcybiskup prosi o pomoc dla 30 rodzin. „Nie chciałem nigdy dopuszczać do siebie myśli, że taki dzień może kiedyś nadejść. Jednak nadszedł. Zwracam się do wszystkich współwyznawców w Jezusa Pana, chrześcijan, którym nasz los nie jest obcy. Pomóżcie Kościołowi w Galilei!”.
Wpłaty z dopiskiem: „Pomoc dla Chrześcijan w Ziemi Świętej” można przesyłać na konto:
„POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE”
Nr rachunku: ING Bank Śląski Oddz. Warszawa 31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

Belgia

Inaczej niż w USA

Unia Europejska dopuściła finansowanie badań nad komórkami macierzystymi. Polska oraz Litwa, Słowacja, Austria i Malta były temu przeciwne.
Ostatecznie, po burzliwej dyskusji, ustalono, że unijne środki będą mogły służyć do finansowania badań na komórkach macierzystych tylko w tych krajach członkowskich, gdzie są one dozwolone, a naukowcy mają podlegać rygorystycznej kontroli, zgodnie z przepisami krajowymi.
Kompromis przewiduje, że z tzw. siódmego ramowego programu badawczego nie będzie można finansować badań zmierzających do klonowania ludzi w celach reprodukcyjnych, zmiany dziedzictwa genetycznego człowieka i wytwarzania embrionów do celów naukowych.
W specjalnym oświadczeniu Komisja Europejska zobowiązuje się jednocześnie, że nie będzie przyjmować wniosków o dofinansowanie projektów, które prowadzą do niszczenia ludzkich embrionów, w tym do pozyskiwania komórek macierzystych. Ale w tej samej deklaracji KE nie wykluczyła finansowania dalszych etapów badań, włączających embriony ludzkie.
„Porozumienie było nie do przyjęcia ze względów etycznych” - tłumaczył polski sprzeciw minister nauki i szkolnictwa wyższego Michał Seweryński.
Decyzję UE skrytykował także Watykan.
W komentarzu dla Radia Watykańskiego prezes Papieskiej Akademii Życia bp Elio Sgreccia oświadczył, że „w ten sposób nie chroni się prawa embrionów do życia”, a Europa „nie sprostała zadaniu ochrony prawa podstawowego, pierwszego ze wszystkich, to znaczy prawa do życia, a to jest fakt bardzo poważny”. Hierarcha podkreślił, że podobnie niebezpieczne byłoby prawodawstwo dopuszczające instrumentalizację ludzką istotą typu: „zabijam cię, by inni na tym skorzystali”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dylematy

Kto jest ważniejszy? Zwierzę czy człowiek? Pytanie wydaje się absurdalne, ale tylko na pozór. Niestety. Stojąc przed takim wyborem, część opinii publicznej wskazuje na zwierzęta.
Glob zajął się w drugiej połowie lipca dyskusją na temat badań prowadzonych na tzw. komórkach macierzystych pochodzących z ludzkich embrionów. Czyli z ludzi. W USA prezydent George Bush zawetował ustawę zezwalającą na finansowanie z państwowych pieniędzy takich badań. Z zasadniczych przyczyn. Przy okazji takich eksperymentów giną po prostu ludzie. Nie mają co prawda nóg, rąk, oczu i uszu, nawet mózgu, ale przecież nie to stanowi o istocie człowieka. W Unii Europejskiej na takie badania finansowane z budżetu UE zezwolono. I za oceanem, i na Starym Kontynencie zwolennicy podpierali się argumentem, że większość ludzi sobie tego życzy. To fakt. Badania opinii publicznej wskazują, że przeciwnicy finansowania badań na ludzkich embrionach są w mniejszości.
W tym samym czasie w Wielkiej Brytanii toczyła się ostra dyskusja, czy z podatków można finansować budowę laboratoriów do badań, w których wykorzystywane są zwierzęta. Grubo ponad połowa respondentów - dokładnie 57 proc. - odpowiedziała twarde „nie!”. Nie - dla cierpienia zwierząt, nawet gdyby to miało przyczynić się do postępu w medycynie, walce z chorobami itd...
Wróćmy do tej uwagi z początku. Co więcej waży? Zwierzę czy człowiek?

Reklama

Ludzie

Kard. Angelo Sodano stwierdził w wywiadzie dla włoskiego dziennika La Repubblica, że Stolica Apostolska nie opowiada się po żadnej ze stron konfliktu na Bliskim Wschodzie. Wrażenie, że Watykan mógłby przyjmować punkt widzenia jednej ze stron i popierać Izraelczyków bądź Palestyńczyków, jest błędne - powiedział watykański sekretarz stanu. Podkreślił również, że sprawą niecierpiącą zwłoki jest zawieszenie broni, „ponieważ w Libanie aspekt humanitarny ma pierwszorzędne znaczenie”.
„Konieczne jest gigantyczne dzieło odbudowy. Zmobilizowaliśmy międzynarodową Caritas i Papieską Radę «Cor Unum». Stolica Apostolska rozmawia z wszystkimi, szanuje wszystkich, pomaga wszystkim”.

Reklama

Kard. Angelo Sodano ma 79 lat. Do 15 września będzie pełnił funkcję sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Na stanowisku „watykańskiego premiera”, jak się nazywa tę funkcję, zastąpi go kard. Tarcisio Bertone, dawny współpracownik Benedykta XVI z Kongregacji Nauki Wiary.

Ziemia Święta

Coraz mniej pielgrzymów widać w Ziemi Świętej. „Po tych kilkunastu dniach od rozpoczęcia konfliktu pomiędzy Izraelem i Libanem, a wcześniej pomiędzy Izraelem i Strefą Gazy, wydaje nam się, że powracamy do bardzo smutnych i trudnych lat 2000-2004” - powiedział Radiu Watykańskiemu o. Seweryn Lubecki OFM z Betlejem. Przypomniał, że Ziemia Święta była wówczas sparaliżowana przez konflikt wewnętrzny między Palestyńczykami i wojskiem izraelskim.
Franciszkanin przyznał, że niespodziewany wybuch wojny nie mógł nie wpłynąć na ruch pielgrzymkowy. Obecnie ludzie po raz kolejny zaczęli się bać przyjeżdżać do takich miejsc, jak Jerozolima, Nazaret, Hajfa czy Betlejem.

USA

Pielgrzymka studentów promująca świętość życia idzie przez Stany Zjednoczone. Studenci podzieleni na grupy podążają trzema różnymi szlakami z Seattle, San Francisco i Los Angeles. Dwunasty marsz w obronie życia zakończy się w Waszyngtonie. Pielgrzymi przejdą w sumie ponad 15 tysięcy kilometrów i odwiedzą 31 stanów.
„Przekonaliśmy się, iż większość Amerykanów podziela opinię, że życie każdego człowieka powinno być przyjęte i chronione” - twierdzą uczestnicy marszu.

Korea

Obradująca w Korei Światowa Konferencja Metodystów jednogłośnie przyjęła wspólną deklarację na temat nauki o usprawiedliwieniu, którą przed 7 laty podpisali w Augsburgu katolicy i luteranie. Uroczystego aktu dokonano 23 lipca podczas nabożeństwa słowa Bożego w Seulu, z udziałem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan - kard. Waltera Kaspera oraz generalnego sekretarza Światowej Federacji Luterańskiej - pastora Ismaela Noko.

Tydzień na świecie

Liban nadal płonie. Nie ustają izraelskie działania bojowe. Ostrzał Izraela prowadzi także Hezbollah. Rezultatów nie przynoszą misje dyplomatyczne. Fiaskiem zakończyła się międzynarodowa konferencja w Rzymie. Od izraelskiej bomby zginęło 25 lipca czterech obserwatorów ONZ stacjonujących w Libanie. Izrael mówi o nieszczęśliwym wypadku.

Włoski rząd otworzył nieoczekiwanie rynek pracy dla obywateli nowych państw UE. Wszystko przez braki na rynku pracy, mimo oficjalnego 7,7 proc. bezrobocia.

W Iraku niespokojnie i groźnie dla Polaków. 21 lipca terroryści zaatakowali konwój polskich i salwadorskich żołnierzy. Dzięki reakcji sił szybkiego reagowania atak odparto i schwytano 10 napastników. Siedmiu żołnierzy, w tym czterech Polaków, zostało rannych. W związku z tą sprawą, o zdradę podejrzewani są tłumacze pracujący przy polskiej dywizji.

We Włoszech pracuje 200 tys. niewolników - napisała turyńska La Stampa. Organizacją obozów pracy zajmuje się mafia.

Nie ustaje emigracja Polaków na Wyspy Brytyjskie. W poszukiwaniu pracy w 2005 r. wyjechało 171 tys. obywateli Polski.

Niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung oskarża Polaków o antysemityzm. Pismo dowodzi swojej tezy, powołując się na Gazetę Wyborczą i Tygodnik Powszechny. Podobny w treści tekst zamieścił austriacki tygodnik Profil.

Trwa kryzys polityczny na Ukrainie. Nadal nie ma premiera, choć kandydatura promoskiewskiego Wiktora Janukowycza została przedstawiona prezydentowi Juszczence. Lider opozycji Julia Tymoszenko domaga się rozwiązania parlamentu i wyborów.

Wenezuelski prezydent Hugo Chávez odbył podróż do Białorusi i Rosji. Po wizycie na Białorusi mówiono o strategicznym sojuszu dwóch dalekich od standardów demokratycznych państw. W Rosji Chávez kupował samoloty, śmigłowce i rozmawiał o ropie naftowej. Na broń wydał ponad miliard dolarów.

Premier Iraku Nuri al-Maliki spotkał się 25 lipca w Waszyngtonie z prezydentem George’em Bushem. Rozmawiano o dalekiej od stabilizacji sytuacji w Iraku. Wojna z terrorystami ma się skupić na Bagdadzie.

Nowy ambasador RP w Rosji Jerzy Bahr złożył listy uwierzytelniające. Prezydent Władimir Putin podkreślił przy tej okazji przyjazny stosunek Rosji do Polski.

Godzący w energetyczne bezpieczeństwo Polski Gazociąg Północny, czyli biegnąca po dnie Bałtyku rura łącząca Rosję z Niemcami z ominięciem Polski, został włączony do 42 priorytetowych przedsięwzięć UE. Tym samym może być finansowana z kieszeni polskiego podatnika.

Z samolotu australijskiego przewoźnika Qantas lecącego z Australii do Europy, podczas międzylądowania w Singapurze, usunięto 87 polskich pasażerów. Powodem było niebezpieczne zachowanie na pokładzie: nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Niemcy, po wieloletnich naciskach, otworzyły wreszcie archiwum dokumentujące zbrodnie z lat II wojny światowej. Znajduje się one w Bad Arolsen.

Do końca zbliża się proces irackiego dyktatora Saddama Husajna. Spodziewany jest wyrok śmierci. Husajn zażądał, aby był wykonany przez rozstrzelanie.

Największy irlandzki tygodnik katolicki The Irish Catholic będzie wychodził z wkładką w języku polskim. To odpowiedź na stale zwiększającą się liczbę polskich pracowników przebywających na Zielonej Wyspie.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

[ TEMATY ]

wywiad

religia w szkołach

Karol Porwich/Niedziela

Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Marcin Przeciszewski, KAI: W ostatnich dniach kwietnia do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia MEN zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/123 84702/katalog/13056494#1305649). Projekt ten zakłada dużo większe niż do tej pory możliwości łączenia uczniów uczęszczających na lekcje religii w grupy międzyoddziałowe, obejmujące uczniów na tym samym poziomie nauczania oraz w grupy międzyklasowe, zbierające uczniów z różnych poziomów kształcenia. Co Ksiądz Profesor na to?

CZYTAJ DALEJ

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Maria Labus z Katowic dyplom pielęgniarski otrzymała w 1958r. Jedną z pierwszych pielgrzymek, które zapamiętała to ta, której towarzyszył bł. ks. Jerzy. - To śmieszne co powiem, ale wydawało mi się, że to taki młody ksiądz – przyznała przytaczając jednocześnie swój obraz błogosławionego księdza kiedy siedział na stopniach ołtarza z ręką na policzku. - Cichutki, nigdy nie wiedział dlaczego się go ludzie czepiają o kwestie polityczne – opowiadała pielęgniarka dodając, że bł. ks. Popiełuszko kierował się sercem i służbą Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Animatorzy i liderzy Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

2024-05-18 09:30

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

bp Andrzej Przybylski

materiał parsowy

W piątek, 17 maja 2024 roku, odbyło się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne i formacyjne liderów i animatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Było to przygotowanie do sobotniego Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy na Jasnej Górze. Konferencje poprowadził Damian Stayne ze wspólnotą Cor et Lumen Christi. Mszy świętej przewodniczył Bp Andrzej Siemieniewski z Legnicy.

materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję