Reklama

Patrząc w niebo

Rak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest na naszym niebie piękna konstelacja Raka, najsłabiej widoczna spośród wszystkich gwiazdozbiorów zodiakalnych. Wciśnięta pomiędzy wielkie obszary Bliźniąt i Lwa, na które wszyscy zazwyczaj patrzą. A tymczasem pomiędzy tymi jasnymi i wielkimi gwiazdozbiorami - taka miła obserwacyjna niespodzianka!
Rak (Cancer, Cnc) wyznaczał kiedyś położenie Słońca w chwili letniego przesilenia. Dlatego w Egipcie zwiastował nadejście Chepri - „boga-Słońca”. Uosobienie skromnego skarabeusza, czyli żuka gnojnego, symbolizowało płodność, życie i odrodzenie. W mitologii greckiej, gdy Herakles walczył z potworną Hydrą, rak próbował uszczypnąć herosa w palec u nogi. Historię tego ważnego uszczypnięcia przeniesiono na nasze wieczorne niebo.
Szczypce raka symbolizuje świecąca białym światłem gwiazda Acubens. Najciekawszym obiektem w Raku jest jednak gromada otwarta Praesepe, oznaczona jako M44. My nazywamy tę gromadę „Żłóbek” lub „Ul”. Jest to grupa ok. 50 słabszych optycznie gwiazd, odległa o 500 lat świetlnych. Gołym okiem zobaczymy ją jako rozległą plamkę. Ale do jej obserwacji, jak również do obserwacji całego gwiazdozbioru Raka, należy wybrać noc bez jasnej poświaty Księżyca. Takie właśnie warunki sprzyjają nam w tym tygodniu, lecz już w środę zbliżający się do pełni rogal Księżyca pojawi się na tle opisywanej konstelacji Raka, której wówczas w jego blasku nie dojrzymy. Nasz satelita Księżyc jest tak jasny, że zwyczajnie przeszkadza w astronomicznych obserwacjach. Rak jest gwiazdozbiorem zodiakalnym, zaś Księżyc przemierza szlak zodiaku. A co oznacza określenie „gwiazdozbiór zodiakalny”?
Zodiak jest pasem nieba wokół ekliptyki. Został podzielony na dwanaście 30-stopniowych znaków. W punkcie równonocy wiosennej zaczyna się znak Barana, a znak Raka (jako czwarty) zaczyna się w odległości 90 stopni od punktu Barana. Gdy Słońce wkracza w znak Raka, mamy przesilenie letnie, natomiast jego wejście w znak Koziorożca oznacza już przesilenie zimowe. Kiedyś znaki zodiaku pokrywały się z odpowiadającymi im gwiazdozbiorami. Dzisiaj, z powodu zjawiska zwanego precesją, punkt Barana dotarł już do Ryb. I co 72 lata przesuwa się on o 1 stopień dalej! Pamiętajmy o tym, czytając horoskopy, na które chyba nie warto tracić czasu!
Tymczasem od wielu tygodni wspólnie obserwujemy szybkie zbliżanie się do siebie dwóch planet: Marsa i Saturna. Na mapce zaznaczyłem ich obecne położenie. Planeta Saturn może być pomocna w odnalezieniu opisanego dziś gwiazdozbioru Raka, bowiem widoczna jest teraz na jego tle. W środę Księżyc zawiśnie pomiędzy Saturnem i Marsem, co dodatkowo upewni Czytelników w trafności obserwacji. Mars opuszcza właśnie obszar gwiazdozbioru Bliźniąt i za dwa tygodnie znajdzie się również w konstelacji Raka. 17 czerwca obydwie planety zamienią się miejscami i Mars podąży dalej w swoją stronę. Do Bliźniąt szybko przesuwa się rzadko widoczna planeta Merkury, którą za dwa tygodnie zobaczymy w tym obszarze. Dziś Merkury jest jeszcze zbyt blisko Słońca, ale cała ta sytuacja oznacza, że wkrótce Bliźnięta, a potem i Rak również znikną z naszego nieba w blasku letniego Słońca. Po przeciwnej stronie nieba na południowym zachodzie bardzo jasny Jowisz - największe cudo tegorocznych ciepłych wieczorów. Czekamy na lato!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto rezygnuje z chrztu, podobny jest do człowieka, który będąc na pustyni chce oddalić się od źródła wody

2026-01-08 08:08

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Kto rezygnuje z chrztu, podobny jest więc do człowieka, który będąc na pustyni chce oddalić się od źródła wody, jedynego, które zagwarantować mu może przeżycie. Trzeba go więc przestrzec, aby tego nie czynił, dla swojego dobra.

Jezus przyszedł z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć od niego chrzest. Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: «To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?» Jezus mu odpowiedział: «Ustąp teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe». Wtedy Mu ustąpił. A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły się nad Nim niebiosa i ujrzał ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego nad Niego. A oto głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie».
CZYTAJ DALEJ

Papież o „języku orwellowskim” i kurczeniu się wolności słowa

2026-01-10 10:09

[ TEMATY ]

wolność słowa

Vatican Media

Leon XIV ostrzegł przed rozwojem języka w stylu „orwellowskim”, który poprzez dążenie do coraz większej inkluzywności wyklucza tych, którzy mu się nie podporządkowują.

Podczas noworocznego przemówienia do korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej Papież ostrzegł przed kurczącą się – zwłaszcza na Zachodzie – przestrzenią dla wolności słowa. Jest to – jak wskazał – zagrożenie dla dialogu, również tego dotyczącego pokoju.
CZYTAJ DALEJ

Anielski konkurs

2026-01-10 17:12

Archiwum szkoły

Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie zorganizowała konkurs pt. „Zaprośmy Anioły do Szkoły”.

W grudniowe dni dzieci i młodzież, ale też nauczyciele i rodzice zaangażowali się do projektowania i wykonywania przestrzennych aniołów. Indywidualnie i w klasach uczniowie przygotowali dziesiątki aniołków, które ozdobiły szkolne korytarze i wprowadziły radosną, świąteczną atmosferę. Adwentowy konkurs z inicjatywy katechetki Anny Jakóbczak został zorganizowany w ramach mini-grantu wolontariackiego „Małe serca - wielka pomoc”, realizowanego przez Szkolne Koło Caritas. Celem konkursu, w którego przygotowanie i przeprowadzenie zaangażowały się także Paulina Toporowska i Barbara Sułkowska, było m.in. zwrócenie uwagi na duchowy wymiar Świąt Bożego Narodzenia, ukierunkowanie dzieci na czynienie dobra, ale też wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez kreatywne spędzanie czasu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję