Reklama

Wielkopostna skarbonka

Po raz pierwszy w Wielkim Poście została zorganizowana wspólna charytatywna akcja trzech wyznań - Kościoła prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i, oczywiście, rzymskokatolickiego. W świątyniach tych wyznań są rozdawane skarbonki wielkopostne. Ma to przypominać o przedświątecznych wyrzeczeniach, a zaoszczędzony w ten sposób „grosz” wesprze akcje charytatywne.

Niedziela Ogólnopolska 11/2006, str. 3

Układanie „ekumenicznej piramidy skarbonek” podczas konferencji 1 marca 2006 r.
Artur Stelmasiak

Układanie „ekumenicznej piramidy skarbonek” podczas konferencji 1 marca 2006 r.<br>Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasłem tegorocznej akcji są słowa: Przywracajmy nadzieję chorym. Skarbonki Eleos, Diakonii oraz Caritas nieznacznie różnią się nadrukiem na jednej z tekturowych ścianek, jak również nazwą akcji. W Kościele katolickim jest to „Jałmużna wielkopostna”, u prawosławnych - „Ofiara wielkopostna”, a ewangelicy nazwali swoją akcję „Ofiara pasyjna”. Te różne nazwy dostosowują się do wrażliwości poszczególnych wyznań.
W Kościele katolickim zostanie rozprowadzonych aż 2 mln skarbonek. Trafią one do 11 tys. parafii. Zebrane ofiary będą wykorzystywane na leczenie i rehabilitację dzieci oraz osób starszych. Sfinansowany zostanie zakup drogich leków, sprzętu rehabilitacyjnego, wiele operacji oraz zabiegów lekarskich. Caritas chce z zebranych środków zorganizować także pobyt dzieci wraz z opiekunami w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
O. Zdzisław Świniarski z Caritas Polska mówi, że akcja wielkopostna ma szanse stać się równie popularna jak Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Wielki Post jest okresem szczególnym - zauważa. - W każdej polskiej parafii są w tym czasie organizowane rekolekcje wielkopostne bardziej akcentuje się także element jałmużny.
„Chrystus z miłości do ludzi dał się ukrzyżować. A ty co zrobisz?” - taki napis widnieje na jednej ze stron wielkopostnej skarbonki prawosławnej Eleos. Jak powiedział ks. Doroteusz Sawicki z Eleos, wraz z 20 tysiącami skarbonek do prawosławnych parafii trafiły również materiały katechetyczne, aby przybliżyć ideę zbiórki.
- Są to materiały, które dostali od nas katecheci. Chcemy przypomnieć w ten sposób naszym wiernym o miłosierdziu i naszych powinnościach w okresie Wielkiego Postu. Wielu naszych uczniów dostanie te skarbonki na lekcjach religii w szkole - podkreśla ks. Sawicki.
- Musimy im wytłumaczyć, że w tej akcji nie chodzi o to, aby wrzucić do skarbonki coś, czego mamy nadmiar i co nam zbywa, ale ma to być ofiara. Mamy z czegoś zrezygnować na rzecz naszych bliźnich - mówi prawosławny duchowny. Jego zdaniem, bardzo ważne jest, aby nie tylko skupić się na ascezie, ale także otworzyć się na pomoc dla bliźnich.
Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego uczestniczy w akcji już od 11 lat. Jak przyznała Wanda Falk, dyrektor Diakonii, akcja wpisała się już w tradycję okresu pasyjnego. Wielki Post u ewangelików nazywany jest okresem pasyjnym. Każdego roku przygotowywanych jest 10 tys. skarbonek. Prawdopodobnie jednak trzeba będzie ich dodrukować więcej, bowiem mimo że akcja jeszcze na dobre się nie rozpoczęła, to w niektórych wspólnotach ewangelickich skarbonek już nie ma.
- Myślę, że w przyszłości ekumenicznych akcji będzie więcej - mówi o. Świniarski. - Dzięki nim pokazujemy naszym wiernym, że na rzecz dobra można działać wspólnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji elbląskiej

2026-01-01 10:54

BP KEP

Bp Wojciech Skibicki

Bp Wojciech Skibicki

Biskup Elbląski dr Wojciech Skibicki dokonał wraz z 1. stycznia zmian personalnychw diecezji elbląskiej. Zmiany dotyczą funkcji duszpasterza młodzieży, rzecznika prasowego oraz kapelana i sekretarza biskupa diecezjalnego.

Z końcem roku posługę diecezjalnego duszpasterza młodzieży i koordynatora Światowych Dni Młodzieży zakończył, po niemal 8 latach, ks. Marek Piedziewicz. Od 1. stycznia zastąpił go ks. mgr Michał Semeniuk, wikariusz w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Malborku oraz katecheta w Zespole Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Malborku. Ks. Semeniuk będzie, w pierwszej kolejności, współpracował z księżmi zaangażowanymi w duszpasterstwo młodzieży, a także kontynuował dotychczasowe projekty. Są to przede wszystkim cykliczne, nocne czuwania, które od kilku lat gromadzą młodzież z diecezji w jej różnych parafiach. Będzie również koordynował przygotowania do wyjazdu z diecezji elbląskiej na Światowe Dni Młodzieży w Seulu w roku 2027.
CZYTAJ DALEJ

Bp Skomarowski: pokój serca jest możliwy nawet w czasie wojny

2026-01-02 18:11

[ TEMATY ]

Ukraina

orędzie Leona XIV

Bp Skomarowski

@Vatican Media

Bp Skomarowski

Bp Skomarowski

O różnicy, między prawdziwym „nieuzbrojonym pokoju”, opartym na zaufaniu i miłości, a jego substytutem, budowanym na równowadze militarnej, mówi przewodniczący rzymskokatolickiego episkopatu Ukrainy bp Witalij Skomarowski w rozmowie z Radiem Watykańskim. Nawiązując do papieskiego orędzia z okazji 59. Światowego Dnia Pokoju podkreśla, że nawet w najtrudniejszych okolicznościach, można zachować pokój serca, płynący od Pana.

Orędzie na trudne czasy
CZYTAJ DALEJ

Trump: Zdecydujemy, co dalej w Wenezueli; chcemy zapewnić ludziom wolność

2026-01-03 15:38

[ TEMATY ]

Donald Trump

wenezuela

Prezydent USA

Nicolas Maduro

PAP

Prezydent Donald Trump udzielił telefonicznego wywiadu w telewizji Fox News

Prezydent Donald Trump udzielił telefonicznego wywiadu w telewizji Fox News

Prezydent USA Donald Trump powiedział w sobotę, że Stany Zjednoczone będą bardzo zaangażowane w dalszy rozwój sytuacji w Wenezueli i że chce dać Wenezuelczykom wolność. Zapewnił, że nie pozwoli, by Nicolas Maduro został zastąpiony przez kogoś, kto będzie kontynuował jego politykę.

Trump odniósł się do dalszych kroków po schwytaniu Nicolasa Maduro podczas telefonicznego wywiadu na żywo w telewizji Fox News.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję