Reklama

Kościół

Pokój i Miłość – kierunki Wielkiego Postu

Tegoroczna Środa Popielcowa zastaje nas w dramatycznym momencie historii. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Papież Franciszek ogłosił 2 marca dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Ukrainie. Wydaje się, że ten wyjątkowy Wielki Post, okres 40 dni indywidualnej pokuty i nawrócenia, rozpoczynamy w momencie, w którym świat go najbardziej potrzebuje. Jak owocnie przeżyć Wielki Post? Jakie działania podjąć, by zachować pokój serca i nieść go dalej?

[ TEMATY ]

zdrapka wielkopostna

Mat.prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wielki Post co roku wprowadza nas Środa Popielcowa. Obowiązujący tego dnia ścisły post wyznacza charakter kolejnych dni. Tego dnia posypujemy głowy popiołem przypominając sobie o tym, że powstaliśmy z prochu i w proch się obrócimy, czyli o tym, że nieustannie zbliżamy się do granicy z wiecznością. W trakcie Eucharystii pada także wezwanie do nawrócenia i wiary w Ewangelię. Nabożeństwa wielkopostne, modlitwa, post, jałmużna i podjęte postanowienia poprowadzą nas przez czas refleksji nad kierunkiem własnego życia, a także objętością miłości i pokoju w naszych sercach.

Jak dobrze przeżyć Wielki Post?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ujęciu klasycznym

Na 40 dni oczyszczenia i przygotowania do (prawdziwie) Wielkiej Nocy Kościół proponuje nam klasyczne i niezawodne (jeśli dobrze wykorzystane) metody takie jak: spowiedź, udział w rekolekcjach i nabożeństwach, a także realizację postanowień ukierunkowujących nas na Miłość wcieloną. Z sakramentu pokuty i pojednania warto skorzystać nie tylko tuż przed kulminacyjnym momentem świąt Zmartwychwstania, ale także na początku Wielkiego Postu. Pojednani z Bogiem mamy szansę lepiej usłyszeć Jego podpowiedzi i doświadczyć poruszeń, a co najważniejsze nie minąć się z Nim i to z Nim w centrum naszej codzienności przeżyć ten okres. Kolejna propozycja, która pomaga nastroić nasze serca na Bożą harmonię, to udział w rekolekcjach wielkopostnych. Treść nauczania inspiruje do zmiany myślenia, a ta z kolei pomaga w przemianie serca. W Wielkim Poście szczególnie pochylamy się nad tajemnicą Męki Pańskiej, w odkrywaniu której pomagają nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Wreszcie drogę nawrócenia ujętą w indywidualnym planie reformy wyznaczają również podjęte postanowienia – praktyczne działania lub ograniczenia, które mają nam pomóc uporządkować nasze życie i powrócić do Źródła.

Czerpiąc z inspiracji

Chcąc dobrze wykorzystać czas poprzedzający świętowanie zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i grzechem wiele osób w przemyślany sposób przygotowuje się do rozpoczęcia Wielkiego Postu. Posłuchajmy inspiracji, jakimi podzielili się z nami katolicy aktywni w przestrzeni publicznej.

Reklama

Maciej Gnyszka (biznesmen, bloger, prezes Towarzystw Biznesowych): Przede wszystkim staram się zdefiniować wroga – poznać swoje wady. Z całej palety wybieram te, z którymi najwyższa pora się pożegnać. Biorę na warsztat jedną albo dwie i wyznaczam sobie cele z nimi związane. Zgodnie z klasyką duchowości, oprócz uderzenia w wady, staram się rozbudzić cnoty przeciwne, dlatego określam konkretne praktyki, które podejmę, aby te cnoty w czasie Wielkiego Postu rozwinąć.

Joanna Miśkiewicz (dziennikarka Adeste): Staram się więcej czasu poświęcić na modlitwę. Bardzo dobrze pamiętam Wielki Post, w którym postanowiłam codziennie odmawiać różaniec. Z racji tego, że wtedy trudno mi było znaleźć spokojny moment na odmówienie całości, zaczęłam go dzielić na dziesiątki do odmówienia w ciągu dnia. W ten sposób modliłam się i po przebudzeniu, i w autobusie, i podczas przerwy między zajęciami, i powrotu do domu, i wieczorem. To były krótkie chwile, ale miałam dzięki temu wrażenie, że cały mój dzień jest wypełniony modlitwą.

Krzysztof Głowacki (autor profilu na FB: Wierność jest sexy): Mój sprawdzony sposób na dobre przygotowanie do Wielkiego Postu? Zastanawiam się jaka jest jedna rzecz, którą chcę zmienić w swoim życiu, a potem realizuję ten zamiar małymi krokami.

Aleksandra Mieczyńska (dziennikarka Radia Fiat): Piszę te słowa w dniu ataku Rosji na Ukrainę. Karnawał siłą rzeczy zniknął z horyzontu wcześniej niż Wielki Post przyszedł. Przez ostatnie tygodnie towarzyszył mi fragment z Księgi Ezechiela (Ez 14, 21-22): "Bo tak mówi Pan Bóg: Nawet gdybym zesłał na Jerozolimę owe cztery moje straszne klęski – miecz, głód, dzikie zwierzęta i zarazę, aby w niej wyniszczyć ludzi i zwierzęta, to jeszcze pozostanie tam Reszta, która ocali synów i córki". To przez te słowa czuję się podprowadzona pod tegoroczny Wielki Post.

Reklama

ks. Sebastian Picur: Ważne wydarzenia skłaniają do wcześniejszego przygotowania. Podobnie jest z Wielkim Postem, który trwa kilka tygodni i prowadzi na głębiny modlitwy, ascezy i życia duchowego. Aby jak najowocniej przeżyć Wielki Post należy się do niego dobrze przygotować. Oczywiście zachęcam do tego, aby już wcześniej podjąć modlitwę o dobre przeżycie tego okresu liturgicznego. Można pomyśleć o postanowieniach i ich owocność zawierzyć Chrystusowi przez Maryję. Polecam ciekawą inicjatywę pomagającą twórczo przeżyć Wielki Post o nazwie „Zdrapka Wielkopostna”. Zawarte w niej ćwiczenia na każdy dzień skłaniają do aktywności i jeszcze większego zaangażowania, co prowadzi do szerszej otwartości na Bożą łaskę. To właśnie „Zdrapka Wielkopostna” świetnie wpisuje się w przygotowywania do tego wyjątkowego czasu.

Ze Zdrapką Wielkopostną

Kościół oferuje nam mnogość propozycji na owocne przeżycie Wielkiego Postu, inspiracji dostarczają nam także inni czerpiąc ze swoich doświadczeń. Z kolejną zachętą przychodzi także akcja Zdrapki Wielkopostnej, która od lat daje impuls do działania przynosząc naręcze kreatywnych pomysłów skłaniających do głębokiej duchowej odnowy. Tegoroczna karta z zadaniami na każdy dzień zabiera nas w podróż przez meandry duchowości ignacjańskiej. Uczestnicy zdrapki, razem z generałem św. Ignacym Loyolą, udadzą się na 40-dniowe ćwiczenia dając sobie szansę na indywidualny, rodzinny i wspólnotowy wzrost. Przemienione serca potrafią wyzwolić więcej dobra, nieść miłość dalej, pomagać mądrzej i dawać pokój tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny. Hasło przewodnie akcji zaprasza do tego, żeby “W Chrystusie odkryć wszystko na nowo” i zobaczyć rzeczywistość oczami Boga.

Reklama

Wielki sprawdzian z miłości

Ten Wielki Post może przypominać ćwiczenia w koszarach, w których chrześcijanie mobilizują się do wzmożonej praktycznej pracy duchowej. Już teraz trwa sprawdzian z miłości, solidarności i otwartości naszych serc. O ile bardziej dalekosiężna i efektywna będzie wszelka pomoc, jeśli pomnożymy w sobie miłość i spojrzymy na świat z perspektywy nieba. O miłości pięknie i łatwo się mówi, trudniej się jednak do niej dorasta. Czy przeglądając się słowach Pisma Świętego możemy powiedzieć, że do niej dorastamy?

“Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". (Mt 25, 40)

“Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują”. (Mt 5, 44)

“Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. (Rz 12, 21)

Życie mówi: “Sprawdzam!”. Co mu odpowiemy?

2022-03-02 07:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdrapka Wielkopostna – podejmij wyzwanie

[ TEMATY ]

Wielki Post

zdrapka wielkopostna

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

wielkopostne postanowienia

Katarzyna Krawcewicz

Zdrapka Wielkopostna to ponad 40 wyzwań pomagających w głębszym przeżyciu Wielkiego Postu

Zdrapka Wielkopostna to ponad 40 wyzwań pomagających w głębszym przeżyciu Wielkiego Postu

Caritas diecezjalna zachęca młodych ludzi (i nie tylko) do głębszego przeżycia Wielkiego Postu.

- Po pandemicznej przerwie wracamy do Zdrapki Wielkopostnej. Przekazaliśmy ją wolontariuszom Szkolnych Kół Caritas i innym zainteresowanym osobom. Chcemy w ten sposób zachęcić młodych ludzi do głębszego przeżycia Wielkiego Postu. Te czterdzieści zadań to takie minirekolekcje. Tematem przewodnim w tym roku jest pokój, w nawiązaniu również do tego, co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów – wyjaśnia Dominika Łapucha z Caritas diecezjalnej. – Każdego dnia zdrapujemy jedno zadanie. Na odwrocie Zdrapki zamieszczone są komentarze do poszczególnych dni. Dodatkowo do zdrapania są też pola bez daty, które można zdrapać i zrealizować w dowolnym momencie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ W sobotę rozpoczyna się w parafiach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

2024-05-04 07:58

[ TEMATY ]

relikwie

peregrynacja

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

W sobotę w parafiach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej rozpoczyna się peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów - Józefa i Wiktorii i ich siedmiorga dzieci zamordowanych przez Niemców w 1944 r. za ratowanie Żydów. Potrwa do 18 maja.

Peregrynacja rozpocznie się 4 maja w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, gdzie o godz. 19.00 mszy św. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w piątek 3 maja dotarła 12. Piesza Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.

    Na szlaku, liczącym około stu kilometrów, 1200 pątnikom towarzyszyło hasło „Tulmy się do Matki Miłosierdzia”. Po przyjściu do Łagiewnik pielgrzymi modlili się w bazylice Bożego Miłosierdzia w czasie Godziny Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję