Reklama

XX ŚDM

Dziękuję za Kolonię Wambierzyckiej Królowej Rodzin

Urodzony we wrocławskiej Leśnicy, jest częstym gościem na Dolnym Śląsku. Niezwykle komunikatywny w kontakcie z każdym spotkanym człowiekiem, szczególnie ukochał dzieci. Mówi o nich, że są największą radością i sensem naszego życia. Rodziców wypytuje o dzieci, dziadków o wnuki. Każde spotkane dziecko błogosławi, rodzicom nakazując czynić to samo. Tym razem kard. Joachim Meisner, arcybiskup Kolonii, zawitał do Wambierzyc - do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin - na zaproszenie bp. Ignacego Deca, ordynariusza świdnickiego. Tu 28 sierpnia br. świętowano jubileusz: przed 25 laty Prymas Stefan Wyszyński koronował Cudowną Figurę Matki Bożej. W tym roku znów do położonego w Kotlinie Kłodzkiej sanktuarium przybyło kilkanaście tysięcy pielgrzymów - także nasi sąsiedzi z Czech (z bp. Duką z Hradec Králove), Niemiec (z bp. Reineltem z Drezna) i Słowacji. Znów, jak przed laty z Prymasem Tysiąclecia, modlono się o „rodziny Bogiem silne”.

Niedziela Ogólnopolska 37/2005

Paweł Siciński

W Wambierzycach młodzież dziękuje kard. Meisnerowi, gospodarzowi XX Światowego Dnia Młodzieży, za organizację wielkiego spotkania w Kolonii

W Wambierzycach młodzież dziękuje kard. Meisnerowi, gospodarzowi XX Światowego Dnia Młodzieży, za organizację wielkiego spotkania w Kolonii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wambierzycach z kard. Joachimem Meisnerem - arcybiskupem Kolonii i gospodarzem tegorocznych ŚDM - rozmawia Lilianna Sicińska

Lilianna Sicińska: - Rok temu przywiózł Ksiądz Kardynał do sanktuarium Wambierzyckiej Pani świecę, ofiarując ją Matce Bożej w intencji Światowych Dni Młodzieży. Dziś podarował Ksiądz Kardynał drugą - w podziękowaniu za te dni. Jakie są wrażenia Księdza Kardynała po kilku dniach od tego wielkiego wydarzenia?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Joachim Meisner: - Światowe Dni Młodzieży zostały nam podarowane. My byliśmy w stanie tylko je zorganizować, ale wnętrze duchowe zostało nam podarowane.
Od początku byłem przekonany, że będzie to wielkie i szczególne wydarzenie, bo były to pierwsze Dni Młodzieży w kooperacji z dwoma Papieżami: wielkim Janem Pawłem II z nieba i naszym dobrym Benedyktem XVI.
Nawet dziennikarze niemieccy byli głęboko poruszeni, bo dostrzegli, że istnieje nie tylko globalizacja zła - której przejawem jest m.in. terroryzm, ale jest też globalizacja dobra - jak to pokazali młodzi chrześcijanie. Najbardziej zadziwiające jest to, że młodzi nie chcą brać udziału w takim permisywnym, ustabilizowanym życiu dorosłych i poszukują nowych wartości.

- Niedawno rozmawiałam z polskimi studentami wracającymi z ŚDM w Kolonii. Przywieźli budujące wspomnienia ze spotkania z Ojcem Świętym i z młodymi z całego świata, ale też inne wrażenia. Zachwyceni byli m.in. życzliwością i gościnnością przyjmujących ich rodzin, mówili o przełamywaniu stereotypów. Jak Ksiądz Kardynał postrzega te zjawiska - jako symptomy jedności europejskiej, o której tak wiele się mówi?

- Tu nie chodzi o polityczny wymiar tej przyjaźni, lecz o prawdziwy wymiar chrześcijaństwa: bo w chrześcijaństwie nie ma granic ani podziału na narody. Jest właśnie jedność w Chrystusie.
Jeśli chodzi o gościnność - wielokrotnie powtarzałem, że powinniśmy uczyć się jej od naszych wschodnich sąsiadów. To w Polsce przecież obowiązuje hasło: „Gość w dom - Bóg w dom”. Najprawdopodobniej więc cecha ta przyszła do nas właśnie z Polski.
Wszyscy chcieliśmy młodych z całego świata przyjąć jak najlepiej. Zdarzyło się m.in., że firma, która była odpowiedzialna za wyżywienie młodych ludzi w czasie ŚDM, w pierwszych dniach miała problemy z organizacją i niektórzy z opóźnieniem albo wcale nie dostali posiłków. Wydałem wtedy polecenie, żeby ci młodzi szli do pobliskich restauracji, pubów i jedli do syta, a restauratorzy niech przyślą rachunki do mnie.

Reklama

- Jakich owoców wielkiego spotkania w Kolonii możemy się spodziewać?

- Najważniejszy owoc tych dni jest ten, że chrześcijaństwo rozprzestrzenia się coraz dalej. Jeżeli ktoś dotknie radioaktywnego materiału - sam staje się radioaktywny i „zaraża” dalej. Jeśli ktoś dotknie Chrystusa - staje się „chrystoaktywny” i w kontakcie z innymi „zaraża” kolejne osoby. Mam wielką nadzieję, że wydarzenia z Kolonii będą promieniowały dalej i wciąż będzie się rozprzestrzeniała aktywność w Chrystusie.
Przed ŚDM w naszych niemieckich parafiach powstało ponad 3,5 tys. tzw. Kertime - grup źródłowych. Przez cały rok prowadziły one katechizację i przygotowania praktyczne do ŚDM. Na początku proboszczowie byli sceptyczni - mówili, że nie można takiej ważnej sprawy powierzać młodzieży ze względu na brak doświadczenia. Zauważyłem wówczas, że to właśnie młodzi powinni to robić, bo to przecież ich spotkanie, a nie spotkanie seniorów. Później proboszczowie przyznali mi rację.

- Czy będzie kontynuacja tych działań?

- Po ŚDM młodzi będą nadal się spotykać. Kertime będą nadal inspirować dalsze spotkania katechizacyjne, by rozważać te treści i tematy, które poruszane były w Kolonii.
W przyszłym roku planujemy także pielgrzymkę do miejsc, gdzie odbywało się spotkanie z Ojcem Świętym, gdzie Benedykt XVI odprawiał Msze św. Chcemy również z tymi młodymi ludźmi wyjść na ulice Kolonii, Bonn, Düsseldorfu i innych miast z ewangelizacją uliczną.

- Przed 25 laty, podczas koronacji wambierzyckiej Cudownej Figury Matki Bożej Prymas Stefan Wyszyński wygłosił entuzjastycznie przyjętą homilię w kontekście rodzących się protestów polskich robotników. Dziś mija 25 lat od powstania „Solidarności”. Jak Ksiądz Kardynał - częsty gość w naszym kraju - postrzega naszą drogę do wolności i naszą przyszłość?

- Gdy kard. Karol Wojtyła został papieżem, siła jego umysłu i wiary rozniosła się z poziomu Polski na poziom światowy. Wtedy na komunistycznych murach pojawiły się rysy, a pierwszą rysą na komunizmie była „Solidarność”. Bez „Solidarności” nie byłoby wolnej Europy, ale bez Jana Pawła II nie byłoby „Solidarności”.
Chciałbym jednak powiedzieć także coś krytycznego: Polacy odznaczają się wielkością, kiedy znajdują się w sytuacjach kryzysowych. Natomiast kiedy już otrzymają wywalczoną wolność - sami sobie stwarzają problemy. A Europa potrzebuje Polski wolnej i zjednoczonej. Dla Europy jest to bardzo ważne - i tego oczekiwałbym od Polaków.

- Dziękuję za rozmowę.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żołnierz Chrystusa

Niedziela Ogólnopolska 18/2023, str. 22

[ TEMATY ]

św. Florian

Adobe Stock

Św. Florian

Św. Florian

Jako żołnierz i urzędnik cesarski odważnie wyznał wiarę w Chrystusa.

Florian w młodym wieku został dowódcą wojsk rzymskich stacjonujących w Mantem (obecnie w północno-wschodniej Austrii). Był urzędnikiem cesarskim w prowincji rzymskiej Noricum (dzisiaj środkowa Austria). Kiedy wybuchło prześladowanie chrześcijan podczas rządów Dioklecjana, został aresztowany wraz z czterdziestoma żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom, jednak stanowczo tego odmówił. Poddano go chłoście i torturom. Namiestnik prowincji – Akwilin – kazał szarpać jego ciało żelaznymi hakami; wreszcie uwiązano kamień u jego szyi i utopiono go w rzece Enns.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Świątek zrewanżowała się Sabalence za ubiegłoroczną porażkę w finale w Madrycie. To było ich 10. spotkanie i siódma wygrana Polki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję