Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 37/2005

Jan Uryga

Pasierbiec. VI stacja Drogi Krzyżowej, którą 14 września 2004 r. poświęcił kard. Joachim Meisner

Pasierbiec. VI stacja Drogi Krzyżowej, którą 14 września 2004 r. poświęcił kard. Joachim Meisner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ukazała się polska wersja Kompendium Katechizmu

Panorama wiary

Ukazała się polska wersja Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. - Jest to synteza Katechizmu z 1992 r., podejmująca najważniejsze problemy współczesności - mówił bp Kazimierz Nycz, przewodniczący Komisji Wychowanie Katolickiego Episkopatu Polski, na prezentacji w Warszawie.
Katechizm, który opublikowało kieleckie wydawnictwo Jedność, ujęty jest w formie 598 pytań i odpowiedzi. Uwzględnia również nowe zagadnienia, które pojawiły się po opublikowaniu „wielkiego Katechizmu”, np. dotyczące kary śmierci. Publikacja uwzględnia potrzeby przeciętnego katolika, bowiem Katechizm z 1992 r. nie był pomyślany jako podstawowy podręcznik dla każdego. Kompendium jest także skierowane do ludzi niewierzących.
Dzieło zawiera ilustracje - z różnych epok i prezentujące różne style sztuki. Obraz i słowo bowiem, jak mówił bp Nycz, wzajemnie się wyjaśniają.
Kompendium może stanowić pomoc dla wszystkich nauczających prawd wiary, ale jest także przewodnikiem na drodze do wiary dla wszystkich ludzi. Jak mówił niedawno Benedykt XVI, „pozwala objąć jednym rzutem oka całą panoramę wiary katolickiej”.

Milena Kindziuk

W następnym numerze: bp Kazimierz Nycz - o tym, dlaczego był potrzebny skrót Katechizmu, i ks. prof. Roman Murawski, tłumacz polskiej wersji Kompendium - co daje wprowadzenie formuły pytań i odpowiedzi.

Akt Założycielski Europejskiego Centrum Solidarności

Reklama

Akt założycielski Europejskiego Centrum Solidarności podpisano w Gdańsku na placu Solidarności, nieopodal miejsca, gdzie placówka ma otworzyć swoje podwoje.
„Chcemy w ten sposób przelać nasze ówczesne idee na karty teraźniejszości z myślą o przyszłych pokoleniach - napisał w swoim przemówieniu Lech Wałęsa o Europejskim Centrum Solidarności.
- To wspólne dzieło Solidarności zasługuje na rzetelne badanie, dokumentowanie i analizę, która - po 25 latach dających odpowiedni dystans - staje się możliwa i konieczna dla dobra wspólnego. Mam nadzieję, że Centrum stanie się żywym ośrodkiem studiów nad naszymi dziejami najnowszymi, z użyciem wszelkich najlepszych metod dokumentacji i analizy. Nowoczesny, multimedialny charakter Centrum będzie odpowiadać wymogom doby globalnej” - podkreślił Wałęsa.
Europejskie Centrum Solidarności ma być jednocześnie ośrodkiem krzewiącym idee demokracji i niepodległości oraz pielęgnującym pamięć „Solidarności”, nowoczesną placówką badawczą, archiwalną i muzeum, miejscem spotkań między ludźmi, być może w przyszłości - siedzibą Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Ma powstać na historycznym terenie Stoczni Gdańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

VI Zjazd Gnieźnieński

W dniach 16-18 września 2005 r. odbędzie się VI Zjazd Gnieźnieński pod hasłem Europa dialogu. Być chrześcijaninem w pluralistycznej Europie. Będzie to ważne wydarzenie o charakterze europejskim, a zarazem społeczno-religijnym. Weźmie w nim udział kilkuset reprezentantów organizacji i ruchów chrześcijańskich z wielu krajów Europy, w tym ok. 100 prelegentów reprezentujących różne Kościoły i religie, świat kultury i polityki. Zjazd ma charakter ekumenicznego zgromadzenia laikatu z wielu krajów kontynentu. W Gnieźnie, u grobu św. Wojciecha, patrona jedności europejskiej, zadamy sobie tym razem pytanie o dialog - dialog między chrześcijanami, dialog z przedstawicielami innych religii, dialog Kościołów z Unią Europejską, dialog z laicką kulturą. Postawimy też sobie pytanie o naszą osobistą zdolność do dialogu. Są to fundamentalne pytania stające przed współczesnym człowiekiem przed dzisiejszym chrześcijaństwem i przed jednoczącą się Europą. Zwieńczeniem zjazdu będzie pierwsza na ziemiach polskich modlitwa wzajemna przedstawicieli chrześcijaństwa, judaizmu i islamu w intencji przyszłości Europy.

Ślad kard. Meisnera w Pasierbcu

W dniach 28 sierpnia br. w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu (diecezja tarnowska) trwały uroczystości odpustowe, których główną intencją była modlitewna wdzięczność Panu Bogu za tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii. O takie wsparcie modlitewne prosił rok temu obecny w Pasierbcu kard. Joachim Meisner z Kolonii wraz z innymi biskupami niemieckimi. Wówczas to dostojny gość dokonał poświęcenia VI Stacji Drogi Krzyżowej, przedstawiającej Pana Jezusa, św. Weronikę ocierającą Mu twarz i Szymona z Cyreny, któremu artysta nadał postać ks. Jerzego Popiełuszki. Na jednym z ramion dźwiganego przez niego krzyża widnieje przesłanie: „Zło dobrem zwyciężaj”. Twórcą powstającej od kilku lat Drogi Krzyżowej w plenerze pasierbieckiego wzgórza jest krakowski profesor Akademii Sztuk Pięknych Wincenty Kućma.
W czasie uroczystości odpustowych w Pasierbcu przed cudownym wizerunkiem Pani Pocieszenia, koronowanym w 1993 r., przez cały tydzień modlili się pielgrzymi wraz z biskupami tarnowskimi: Wiktorem Skworcem, Władysławem Bobowskim i Stanisławem Budzikiem. 28 sierpnia br. odpustowej Sumie, po której poświęcona została kolejna, XII stacja Drogi Krzyżowej, przewodniczył bp Budzik.

Jan Uryga

Tydzień w Polsce

W całym kraju odbywały się uroczystości z okazji 25. rocznicy powstania „Solidarności”. W Sejmie, podczas specjalnego posiedzenia władz najwyższych RP, przemawiał Lech Wałęsa, podkreślając wielką rolę Kościoła w dziele moralnej odnowy narodu. W ramach obchodów w Warszawie i Gdańsku odbyła się międzynarodowa konferencja: Od „Solidarności” do wolności; w hali Olivia w Gdańsku obradował zjazd delegatów NSZZ „Solidarność”, który m.in. przyjął uchwałę w hołdzie Janowi Pawłowi II, a w Stoczni Gdańskiej zorganizowano koncert Jeana Michela Jarre’a pt. Przestrzeń wolności. Prezydenci i premierzy z kilkunastu europejskich państw, którzy wmurowali akt erekcyjny pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności, mówili w Gdańsku, że „Solidarność” odmieniła Polskę i Europę, ale na tym pokojowa rewolucja nie powinna się zakończyć - czas na Białoruś!

Kilka tysięcy wiernych z diecezji włocławskiej i z całej Polski uczestniczyło w Świnicach Warckich - miejscu przyjścia na świat św. s. Faustyny Kowalskiej - w uroczystościach 100. rocznicy jej urodzin.

Szlak św. Faustyny Kowalskiej powstaje w Kiekrzu pod Poznaniem, gdzie w 1929 r. spędziła ona 3 miesiące swego życia i gdzie objawił się jej Jezus. Szlak zostanie uroczyście otwarty na początku października br., gdy Siostry Matki Bożej Miłosierdzia z Kiekrza będą świętować uroczyście imieniny św. Faustyny.

Międzynarodowy Kongres Kolbiański - z udziałem przedstawicieli ruchów i organizacji odwołujących się do charyzmatu i myśli św. Maksymiliana Marii Kolbego z 21 krajów świata - odbył się w Niepokalanowie k. Warszawy.

Z wizytą w Polsce przebywał prezydent Niemiec Horst Koehler.

Reżim Aleksandra Łukaszenki przejął kontrolę nad Związkiem Polaków na Białorusi (ZPB). Zorganizowany przez władze białoruskie zjazd ZPB „wybrał” na przewodniczącego Józefa Łucznika. Polskie MSZ oświadczyło, że nie może uznać tego wyboru, gdyż zjazd odbył się z naruszeniem praw demokracji.

Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier (Grupa Wyszehradzka) oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podczas spotkania w Budapeszcie poparli polską politykę wobec Białorusi. Barroso zapowiedział m.in., że KE chce wysłać na Białoruś swojego specjalnego przedstawiciela, który na miejscu ma badać sytuację w kraju, gdzie panuje „ostatnia dyktatura w Europie”.

Trybunał Arbitrażowy uznał, że polski rząd naruszył warunki umowy o wzajemnej ochronie inwestycji, blokując holenderskiemu koncernowi Eureko przejęcie kontroli nad PZU (umowę podpisał rząd Jerzego Buzka, a gabinet Leszka Millera zablokował jej realizację). Od wyroków Trybunału nie ma odwołania - Polska może zapłacić nawet kilkaset milionów euro odszkodowania.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o szkolnictwie wyższym (zacznie ona obowiązywać już z początkiem roku akademickiego 2005/2006) oraz ustawę otwierającą szerzej dostęp do zawodów prawniczych.

Posłowie odrzucili prezydenckie weto do ustawy o rekompensacie za wzrost podatku VAT (z 7 do 22 proc.) w budownictwie mieszkaniowym w związku z wejściem Polski do UE. Resort finansów będzie musiał „znaleźć” kilka miliardów złotych w przyszłorocznym budżecie na zwrot VAT-u za materiały budowlane.

1 września naukę rozpoczęło 6 mln 681 tys. uczniów.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz 2025: obraz Maryi na Placu Św. Piotra to zasługa studenta?

2025-01-01 11:09

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican News

Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła. To nie tylko ślad po Papieżu Polaku, ale także przypomnienie roli polskich biskupów w akcentowaniu roli Matki Bożej wobec Kościoła. I spotkania z Janem Pawłem II grupy studentów.

Historia umieszczenia Maryi Matki Kościoła na szczycie Pałacu Apostolskiego wiąże się pośrednio z wydarzeniem, do którego doszło na zakończenie trzeciej części Soboru Watykańskiego II, kiedy Papież Paweł VI 21 listopada 1964 roku ogłosił Najświętszą Maryję Pannę Matką Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie na 1 stycznia: Unikaj tej postawy. Żerowanie na ciekawości nas niszczy

2024-12-31 09:23

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Współczesny świat często żeruje na naszej ciekawości i zdziwieniu. Internet pełen jest sensacyjnych tytułów i zaskakujących treści, które przyciągają naszą uwagę, lecz nie oferują głębszych wartości.

Takie powierzchowne podejście może zniszczyć nasze wnętrze. Warto zatem wzorem Maryi podejść do życia refleksyjnie, analizować i wyciągać wnioski z codziennych doświadczeń, by dostrzegać Boże działanie w naszym życiu.
CZYTAJ DALEJ

Jest wniosek do TVP o publikację sprostowania dot. reportażu szkalującego o. Rydzyka

2025-01-02 12:36

[ TEMATY ]

TVP

O. Tadeusz Rydzyk

Karol Porwich/Niedziela

Fundacja „Lux Veritatis” wystosowała wniosek do władz TVP o publikację sprostowania dotyczącego reportażu „Arcydzieło Rydzyka”. Materiał szkalujący o. Tadeusza Rydzyka CSsR i całą rodzinę Radia Maryja został wyemitowany 13 grudnia 2024 roku - informuje portal Radia Maryja.

PRZECZYTAJ CAŁY WNIOSEK: radiomaryja.pl
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję