Reklama

Polska

Wysoka ocena działań Caritas Polska

- Chciałbym, by nasza pomoc nieprzerwanie płynęła do potrzebujących. Naszą misją jest niesienie wsparcia ofiarom wojen, katastrof naturalnych, ludziom żyjącym w biedzie. I pomagamy w Polsce, Europie, na świecie - mówi nam ks. Marcin Iżycki, dyrektor "Caritas Polska". Ks. Iżycki podkreśla, że choć obawia się wybuchu nowego konfliktu na Ukrainie wywołanego przez Władimira Putina, mechanizmy wsparcia już są wypracowane, bo Polacy wspierają tu uchodźców od 2014 r. Niosą też skuteczną pomoc na granicy polsko-białoruskiej. Warto dodać, że niezależna firma audytorska oceniając właśnie sprawozdania finansowe (polskich Organizacji Pożytku Publicznego) - "Caritas Polska" przyznała 10, na 10 możliwych punktów. (Takiej punktacji nie otrzymały np. Polska Akcja Humanitarna, Fundacja TVN, czy WOŚP).

[ TEMATY ]

Caritas

Ukraina

ks. Marcin Iżycki

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy obawia się ksiądz wybuchu wojny na Ukrainie, wywołanej przez Władimira Putina?

Z niepokojem przyglądamy się każdej potencjalnej eskalacji napięć politycznych, niezależnie od tego, czy mają miejsce w krajach sąsiadujących z Polską, czy w innych częściach świata. Naszą misją jest niesienie pomocy ofiarom wojen, katastrof naturalnych, ludziom żyjącym w biedzie.

Czy "Caritas Polska" ma gotowe scenariusze wsparcia dla osób, które będą szturmować naszą granicę uciekając przed działaniami wojennymi?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Już wielokrotnie odpowiadaliśmy na kryzysy humanitarne. Na przestrzeni lat wypracowaliśmy mechanizm tego typu wsparcia. Jego siłą jest przede wszystkim sieć "Caritas" w Polsce i światowa "Caritas Internationalis". Należy podkreślić, że już od wybuchu wojny na Ukrainie w 2014 r., niesiemy stałą pomoc rodzinom przesiedleńców i uchodźców wewnętrznych z Doniecka i z Krymu. Jest to możliwe dzięki współpracy z ukraińską "Caritas" Kościoła Grekokatolickiego oraz "Caritas" Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie. Nie ma potrzeby opracowywania nowych struktur. Działamy w taki sposób, w jaki pomagają nasi partnerzy lokalni. Obydwie "Caritas" są na etapie przygotowywania planu awaryjnego na wypadek eskalacji konfliktu na Ukrainie. Będziemy reagować odpowiednio do potrzeb. Gdy wzrośnie liczba osób uciekających przed działaniami wojennymi będziemy bazować, podobnie jak w przypadku kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, na ścisłej współpracy ze Strażą Graniczną i diecezjalnymi "Caritas".

No właśnie, jak "Caritas" pomaga nielegalnym migrantom?

Staramy się nieść pomoc materialną. Dary, które przekazujemy do ośrodków dla migrantów to żywność z długim terminem ważności, kawa, herbata, woda butelkowana, środki higieniczne i kosmetyczne, czy zabawki dla dzieci. Kolejnym naszym działaniem są „Namioty Nadziei” – punkty dystrybucji pomocy rzeczowej, uruchamiane początkowo w gminach przy granicy z Białorusią, a następnie również w innych miejscach. Pierwsze namioty stanęły w Białowieży i Podlipkach. Obecnie punkty pomocy znajdują się w Białowieży, Jałówce, Krynkach, Minkowcach, Klimówce, Nowym Dworze, Hajnówce, Siedlcach i Drohiczynie. „Namioty Nadziei” stały się impulsem do organizowania lokalnych grup pomocowych. Taka grupa powstała, np. w Białowieży, dzięki zaangażowaniu mieszkańców. W ośrodkach dla migrantów i uchodźców pomagamy od 2018 r. To m.in. dofinansowanie kursów nauki języka polskiego, wsparcie przy wynajmowaniu mieszkania, czy pomoc w znalezieniu pracy. Poza tym pomoc materialna. Udało się wesprzeć ok. 14,5 tys. cudzoziemców, którzy zdecydowali się pozostać w Polsce i tutaj chcą budować swoją przyszłość.

Reklama

Rok 2022 został ogłoszony przez Papieża Franciszka "Rokiem Rodziny". "Caritas Polska" wspiera rodziny nie tylko w Polsce, ale i m.in. na Bliskim Wschodzie.

Pomagamy człowiekowi w potrzebie. Cieszę się, że prowadzimy systematyczny program wsparcia dla rodzin na Bliskim Wschodzie (akcja "Rodzina Rodzinie"). Od 2016 roku udaje się nieść skuteczną pomoc przez ponad 20 tys. darczyńców, którzy wsparli już blisko 10 tys. rodzin. Proszę wyobrazić sobie, że przez te 6 lat polskie rodziny przekazały za naszym pośrednictwem do Syrii, Libanu, Iraku i Strefy Gazy ponad 63 mln zł! Zainteresowanie tym projektem przerosło wszelkie oczekiwania. To powód do dumy. Ogłoszony przez Papieża Franciszka "Rok Rodziny" to także dobry czas na refleksję, jak pomóc rodzinom w Polsce. Od lat wspieramy rodziny dofinansowując zakup wyprawek szkolnych. Tylko w ub. roku, podczas specjalnej uroczystości przekazaliśmy wyprawki, które dzięki zaangażowaniu 15 diecezjalnych "Caritas" trafiły do dzieci i młodzieży w Polsce, oraz do uczniów na Białorusi i Ukrainie.

Jak walczycie z pandemią? Co jest najtrudniejsze?

Niewątpliwie była dla wszystkich zaskoczeniem. Wiele instytucji i organizacji zastanawiało się jak dalej funkcjonować w nowych, trudnych warunkach. Dotyczyło to również całej struktury "Caritas". Tak naprawdę naszymi podopiecznymi są osoby w każdym wieku, z różnymi trudnościami i chorobami. Nie mogliśmy ich zostawić bez wsparcia. Dlatego, od samego początku pandemii w Polsce rozpoczęliśmy działania na rzecz wsparcia seniorów („Pomoc Dla Seniora”) i medyków (np. zakup aparatury w programie „Wdzięczni Medykom”). Łączna wartość tej pomocy to kilkadziesiąt milionów złotych. Wyzwaniem w dobie pandemii jest też utrzymanie dotychczasowych działań. Cały czas niesiemy też pomoc dla Wenezuelczyków w Kolumbii. Wspieramy ubogich w Afryce, czy naszych sąsiadów nie tylko z zza wschodniej granicy. W latach 2020 i 2021 mierzyliśmy się z kilkoma klęskami żywiołowymi. Organizowaliśmy pomoc dla poszkodowanych w wyniku najsilniejszego od ponad 100 lat trzęsienia ziemi w środkowej Chorwacji. Wstrząsy zniszczyły tysiące domów pozbawiając ich mieszkańców dachu nad głową. Dzięki szerokiemu odzewowi na ogłoszony apel humanitarny, zebraliśmy 5 mln zł. Polacy chętnie pomagali również Niemcom, Belgom i Holendrom, zmagającym się ze skutkami letnich powodzi i nawałnic. Mimo trudnej sytuacji z COVID-19, nie mogliśmy zamknąć naszego biura i zaprzestać pomagania. To byłoby sprzeczne z nauką płynącą z Ewangelii.

Plany i zamierzenia księdza na przyszłość?

Powiem krótko, życzę sobie, by "Caritas Polska" nadal się rozwijała. Chciałbym, by nasza pomoc nieprzerwanie płynęła do potrzebujących. Sam Jezus Chrystus powiedział, że „ubogich zawsze macie u siebie”. Dlatego musimy działać i nieść pomoc każdego dnia, by przybliżyć człowieka do Boga i nieść bliźniemu wytchnienie. W 2022 roku chcielibyśmy wspierać siostry zmartwychwstanki w niesieniu pomocy niepełnosprawnym w Mocarzewie, pomóc jak najszybciej zbudować hospicjum w Wołominie oraz wesprzeć budowę szkoły w Kamerunie w Jaunde prowadzonej przez siostry pallotynki.

Zmieńmy temat rozmowy. Firma audytorska "Grant Thornton" oceniając sprawozdania finansowe (polskich Organizacji Pożytku Publicznego) - "Caritas Polska" przyznała 10, na 10 możliwych punktów. (Takiej punktacji nie otrzymały np. Polska Akcja Humanitarna, Fundacja TVN, czy WOŚP). Co znalazło się wśród kryteriów ocenianych przez tę instytucję?

Byliśmy oceniani już po raz trzeci. Nasze sprawozdanie otrzymało najwyższą możliwą notę. Cieszymy się, bo zanotowaliśmy znaczny postęp od czasu opracowania podobnego raportu w 2016 r. - wtedy otrzymaliśmy 2 na 10 punktów. Analizując sprawozdania 100. losowo wybranych oraz 6 największych organizacji pożytku publicznego, audytorzy brali pod uwagę m.in. informacje o strukturze przychodów i ich źródłach, oraz informacje dotyczące kosztów administracyjnych i statutowych. "Caritas" jako jedna z największych organizacji pomocowych w Polsce cały czas się rozwija. Jesteśmy coraz bardziej profesjonalni. Wdrażamy standardy światowej konfederacji "Caritas Internationalis", do której należymy. Rozwijamy również nasz dział księgowości, informatyzujemy się i unowocześniamy procedury.

2022-02-13 15:42

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: Wyłączono roaming dla rosyjskich sieci; żołnierze rosyjscy zabierają Ukraińcom telefony

Na Ukrainie wyłączono roaming dla rosyjskich sieci. Rosyjscy żołnierze zabierają telefony Ukraińcom, a za odmowę oddania komórki mężczyzna w Berdiańsku, na południu Ukrainy, został zastrzelony.

"Ukraińscy operatorzy odłączyli łączność okupantom, blokując dostęp telefonów z rosyjskimi numerami do swoich sieci" - podała ukraińska państwowa służba ds. łączności specjalnej. Jak podkreślono, łączność to jeden z kluczowych elementów prowadzenia efektywnych działań bojowych.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję