7 czerwca 1999 r. w trzecim dniu pielgrzymki do Ojczyzny Ojciec Święty spotkał się w Toruniu z wiernymi diecezji toruńskiej oraz przedstawicielami świata nauki. Do auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przyszły delegacje najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, ponad 200 rektorów uczelni wyższych i kierowników instytucji naukowych oraz studenci. Ojciec Święty skierował do ludzi nauki półgodzinne wystąpienie, nawiązujące do treści encykliki Fides et ratio. „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”... Przedstawiciele nauki podziękowali Ojcu Świętemu owacją na stojąco. Po udzieleniu naukowcom swego błogosławieństwa Jan Paweł II udał się na plac, gdzie oczekiwało na Niego ok. 300 tys. pielgrzymów.
„Błogosławiony, który przybywa w imię Pana” - witał Ojca Świętego bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej, w imieniu zgromadzonych. Biskup Toruński w obecności postulatora zwrócił się do Ojca Świętego o włączenie w poczet błogosławionych ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który podczas II wojny światowej przeszedł męczeńską drogę w obozach koncentracyjnych i zmarł męczeńską śmiercią. Jednym z owoców tej beatyfikacji było utworzenie 9 września 1999 r. parafii pw. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego na toruńskim Podgórzu. Podczas nabożeństwa czerwcowego Następca św. Piotra snuł refleksje związane z czynieniem pokoju. Prawdziwy pokój „wypływa z porządku nadprzyrodzonego, jest wynikiem zjednoczenia z Bogiem w miłości” - mówił Papież i na zakończenie dodał: „Budujcie cywilizację miłości w duchu prawdziwego dialogu”.
Ks. Michał Olszewski dziękuje modlącym się o jego powrót do zdrowia
Dziś w Warszawie w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela odbyła się Msza Święta o łaskę zdrowia dla księdza Michała Olszewskiego. Mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca kapłana przekazał w mediach społecznościowych krótkie podziękowania dla uczestników Eucharystii.
Do modlitwy za księdza, który spędził wiele miesięcy w areszcie, zachęcało stowarzyszenie Solidarni 2010:
Synod i synodalność oraz ewangelizacja i misyjność w Kościele w świetle Evangelii gaudium – oto tematy, którymi zajmą się kardynałowie na pierwszym w tym pontyfikacie nadzwyczajnym konsystorzu, czyli naradzie 170 kardynałów z całego świata. Jego obrady rozpoczęły się dziś o godz. 16. Pierwszym zadaniem kardynałów było ustalenie tematów jutrzejszych sesji.
Purpuraci mieli wybrać dwa tematy z czterech zaproponowanych przez Papieża. Dwa pozostałe, obok synodalności i ewangelizacji, to liturgia oraz konstytucja Praedicate Evangelium o Kurii Rzymskiej. Te dwa tematy, jak wyjaśnił na spotkaniu z dziennikarzami watykański rzecznik mogą być jednak uwzględnione w ramach dyskusji o synodalności i ewangelizacji.
Ulicami Sulejowa po raz drugi przeszedł radosny i kolorowy Orszak Trzech Króli.
W tym roku świętowanie uroczystości Objawienia Pańskiego, popularnie nazywanego Świętem Trzej Króli, rozpoczęło się od koncertu kolęd i pastorałek w kościele parafialnym pw. Św. Floriana.Z repertuarem polskich kolęd i pastorałem wystąpił Hubert Kowalski – dyrygent, aranżer muzyczny i założyciel ICON choir i ICON orkiestra, który w adwencie poprowadził także warsztaty liturgiczno-muzyczne w Sulejowie.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.