Reklama

Niedziela Łódzka

Konstantynów Łódzki: Łaska odpustów zupełnych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Świętość i niepokalaność nie jest nam dana po to, żebyśmy sami dla siebie się nią cieszyli. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dany Maryi z racji na to, że jest Matką Boga. Dlatego jest Niepokalana, że ma Boga przyjąć w swoje łono i Go urodzić dla świata. – mówił abp Grzegorz Ryś.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny została wybrana, by podać do publicznej wiadomości, że w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie od wielu lat w głównym ołtarzu znajduje się kopia rzymskiego obrazu Salus Populi Romani będzie można odtąd zyskiwać odpust zupełny w wyznaczone dni, a sama świątynia dołączy do wielkiej rodziny Kościołów, gdzie czci się obraz Matki Bożej Śnieżnej.

Reklama

Jak zauważa ks. dr Roman Piwowarczyk – pięć wieków obecności tutaj, tej pięknej ikony – naszej Matki Bożej ze Srebrnej – to duga historia, wielu duchowych rozmów, wielu łask, uzdrowień, przeżytych trzech epidemii, historia niezliczonych godzin modlitw i zawierzeń. Dzisiaj historia to została przypieczętowana szczególnym darem, darem otrzymywanych odpustów. Darem, który nas ratuje, wyróżnia i mobilizuje. – mówił proboszcz parafii w Srebrnej.

Dzisiejszej Mszy świętej - połączonej z odczytaniem dekretu o nadaniu odpustów – przewodniczył metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

Ksiądz arcybiskup nawiązując do dzisiejszej uroczystości wskazał na to, że - Kościół – ma stanąć ostatecznie przed Panem Jezusem jako Oblubienica Niepokalana. W ten sposób Bóg nas widzi, każdego z nas osobiście i Kościół który tworzymy – jako niepokalany – dlatego nas wybiera. Taki jest też cel śmierci Jezusa – wydał siebie, by postawić przed sobą Kościół bez skazy – niepokalany. Niepokalaność jest dla nas punktem dojścia. Tym się różnimy od Maryi – że Ona jest Niepokalana od Poczęcia, dla Niej to wezwanie Boże do bycia Niepokalaną jest w punkcie wyjścia, a dla nas jest w punkcie dojścia. To jest perspektywa, do której wciąż zmierzamy. Dobrze jest we właściwy sposób mieć tę perspektywę przed oczyma. Rzeczywiście tak jest, że doskonałość jest punktem dojścia, a mylą się ci, którzy uważają, że jest punktem wyjścia.- podkreślił kaznodzieja.

Reklama

- Do bycia świętym, do bycia niepokalanym dochodzi się przez miłość. W miłości człowiek zostaje świętym. W relacji, w spotkaniu, a przede wszystkim w spotkaniu z Bogiem. Człowiek uświęca się otwierając się na to doświadczenie Boga, który przychodzi do mnie, bo mnie kocha. Bóg przychodzi do mnie jak ten, który mnie odwiecznie wybiera. Bóg mi proponuje relację życiową, ale potem ta relacja z Bogiem przekłada się na nasze relacje między sobą. Człowiek się uświęca w miłości. – zaznaczył abp Grzegorz.

Przed błogosławieństwem kończącym liturgię został odczytany – przez metropolitę łódzkiego – dekret o przyznaniu odpustów zupełnych, które pod zwykłymi warunkami będzie można uzyskać w tej świątyni w następujące dni – w dniu święta patronalnego Bazyliki Liberiańskiej tj. 5 sierpnia, w dniu święta patronalnego własnego kościoła, we wszystkie uroczystości Bożej Rodzicielki Maryi, raz w roku w dniu dowolnie obranym przez każdego wiernego, ilekroć z motywów pobożności będą tam pielgrzymować w grupach. Odpusty te są łaskawie udzielone pod zwykłymi warunkami kościołowi parafialnemu pod wezwaniem Nawiedzenia NMP ze Srebrnej położonemu w Konstantynowie Łódzkim w Archidiecezji Łódzkiej. Sam kościół został wpisany do spisu bazyliki wraz z dokumentem Penitencjarii Apostolskiej przez co ważenie udzielone zostały odpusty. – czytamy w dekrecie.

Parafia pw. Nawiedzenia N.M.P. w Srebrnej została erygowana 10 lutego 1974 roku przez księdza biskupa Józefa Rozwadowskiego – ordynariusza Diecezji Łódzkiej, natomiast świątynie wg projektu arch. Ignacego Markiewicza została wzniesiona w stylu neogotyckim z elementami neoromańskimi w 1887 roku. Kościół orientowany o dwuspadowym dachu z przylegającymi dwiema zakrystiami. Fasada frontonu została zwieńczona wieżyczką nakrytą stożkowym hełmem, w której jest zawieszona sygnaturka.

Konsekracji kościoła dokonał w 1890 r. ówczesny arcybiskup warszawski Teofil Chrościak Popiel. Natomiast w 2004 r. została przeprowadzona rozbudowa kościoła wg projektu pracowni arch. Marciniak i Witaszek. Powiększono świątynię, wymieniono dach i odnowiono całe wnętrze, wybudowano nową dzwonnicę i odrestaurowano ogrodzenie kościoła.

2021-12-09 13:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Polski Misjonarz z Nigerii przyjął święcenia kapłańskie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego na łódzkim Widzewie miały miejsce święcenia kapłańskie, które z rąk metropolity łódzkiego księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia przyjął ksiądz diakon Damian Lenckowski – Polski misjonarz posługujący w Afryce.

CZYTAJ DALEJ

Manifest włoskich lekarzy katolickich: nie będziemy zabijać!

2022-01-24 16:58

[ TEMATY ]

eutanazja

lekarze

Karol Porwich/Niedziela

Nieludzkich praktyk nie można mylić z miłosierdziem – podkreślają włoscy lekarze katoliccy w mocnym apelu przeciwko eutanazji, która jest procedowana w tym kraju. W swym manifeście piszą, że zamiast wybierać między życiem bardziej lub mniej godnym przeżycia, trzeba wzmocnić system opieki paliatywnej i otoczyć pomocą rodziny, które często nie radzą sobie z opieką nad chorymi, a i chorzy czują się ciężarem dla społeczeństwa.

Manifest Stowarzyszenia Włoskich Lekarzy Katolickich przypomina, że misją lekarzy jest ochrona życia, a nie zadawanie śmierci. Wyraźnie piszą – nie będziemy zabijać, ani decydować o tym, kto powinien dalej żyć, a kto powinien umrzeć. Wskazują jednocześnie, że poddanie się naciskowi wszechobecnej egzaltacji wolności osobistej oznaczać będzie zgodę na zwycięstwo kultury eutanazyjnej. „Zalegalizowanie eutanazji będzie oznaczać koniec naszej cywilizacji” – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący stowarzyszenia Filippo Maria Boscia.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje dla młodzieży ze Wspólnotą Bożego Serca

2022-01-25 17:22

Archiwum FSM

Młodzi doświadczają w Kościele wewnętrznego uzdrowienia

Młodzi doświadczają w Kościele wewnętrznego uzdrowienia

Spotkanie z Jezusem, rówieśnikami i dobra zabawa czekają na uczestników rekolekcji organizowanych przez Wspólnotę Bożego Serca. Zapisy trwają, a udział może wziąć każdy młody człowiek powyżej 13. roku życia.

Rekolekcje odbędą się od 18 do 20 lutego w Centrum Spotkań i Dialogu w Krzydlinie Małej. Wśród opiekunów jest trzech kapłanów: ks. Krystian Charchut, ks. Szymon Kocemba oraz ks. Michał Marciniak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję