Reklama

Niedziela w Warszawie

Dziękowali za beatyfikację

Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia odbyło się dzisiaj w katedrze warszawsko-praskiej.

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski. Na początku do ołtarza wniesiono w procesji relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Bp Kamiński we wstępie do liturgii polecił diecezjan również opiece i wstawiennictwu bł. matki Elżbiety Czackiej i wyniesionemu na ołtarze wczoraj w Katowicach bł. ks. Janowi Masze.

Reklama

W homilii bp Jacek Grzybowski zwrócił uwagę na fakt, że kiedy myślimy o Jezusie, to najczęściej nie wyobrażamy Go sobie jako Króla i Władcę. Chrystusa postrzegamy przez pryzmat obrazów propagowanych przez filmy i seriale o Nim. Widzimy więc Jezusa albo jako małe, nowonarodzone Dzieciątko, bądź też jako postawnego mężczyznę, przemierzającego Galileę i mówiącego o Królestwie Bożym lub jako umęczonego okrutną męką Zbawiciela.

- Jak wyobrazić sobie Jezusa tak, jak o Nim mówi dziś Apokalipsa – że jest Alfą i Omegą, Tym, który był, który jest i który przychodzi, Wszechmogącym, Logosem, Sensem, Treścią, Mocą i Słowem, przez które wszystko się stało? – zastanawiał się, nawiązując do dzisiejszej liturgii słowa warszawsko-praski biskup pomocniczy. – W takich słowach w niektórych miejscach Biblia mówi o Jezusie. To Chrystus Król, który wszystko stworzył, bo jest najwyższym Władcą wszelkiego stworzenia – dodał.

Bp Grzybowski przytoczył fragment homilii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, w którym Prymas Tysiąclecia mówił, że królowanie Chrystusa wyraża się trojako: jako mającego władzę prawodawczą, sądzenia i karania, bo do Niego należy sprawiedliwość. – Tyle tylko, że to pojęcie Chrystusa jest dziś dla nas ukryte. Trudno nam Go sobie wyobrazić. Bardziej widzimy Jezusa jako człowieka. To jeszcze nasza wyobraźnia jest w stanie nam ukazać. A w Biblii teksty mówiące o majestacie Chrystusa są bardzo metaforyczne – wskazał hierarcha i postawił pytanie: - Co one oznaczają? Jaka to jest Istota, która jest zasadą wszystkiego?

Reklama

- Bardzo trudno to ująć w słowa. Ta moc Chrystusa jest w nas obecna przez wiarę. Jezus jest Królem i posiada swoje Królestwo. Kard. Wyszyński, mówiąc o Królestwie Chrystusa, które jest duchowe uczył, że jeśli Król jest ukryty to trzeba dojść do tego, jakie jest Jego Królestwo – zaznaczył kaznodzieja i dodał że na tym polega istota dialogu Jezusa z Piłatem z dzisiejszej Ewangelii.

- Jezus mówi, że jest Królem. W takiego Króla trzeba uwierzyć – umęczonego, królującego z Krzyża. Do Jego królestwa wchodzi się przez pokutę, wiarę, chrzest. Istotą Królestwa Chrystusa jest pokorna, wewnętrzna przemiana. W przeciwieństwie do królestwa szatana. W nim jest przemiana przewrotna – kamienia w chleb – parafrazował słowa Prymasa Tysiąclecia bp Grzybowski.

Hierarcha podkreślił za bł. kard. Wyszyńskim, że od momentu kuszenia Jezusa przez szatana rozpoczęła się walka Królestwa Bożego i królestwa szatana. - Chleb chce się przemienić z kamienia – taka postawa oznacza królestwo szatana. Tu się kończy zachwyt mas. Ubogi Król zostaje ostatecznie sam na Krzyżu – zwrócił uwagę bp Grzybowski.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej zachęcał obecnych w katedrze do uczenia się ciągle na nowo realizowania prawdziwego Królestwa Chrystusa. – Jest to Królestwo miłości czynnej, która realizuje się nie w słowach, ale w czynach. To Królestwo jest ukryte w Kościele. Tego Chrystusa czcimy. On jest dla nas Przewodnikiem, Pasterzem i Królem – wskazał bp Grzybowski.

Przed Mszą św. wykład pt. „Znaczenie prymasostwa kardynała Stefana Wyszyńskiego dla Kościoła i Polski” wygłosiła dr Ewa Czaczkowska z UKSW. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na wolność wewnętrzną Prymasa Tysiąclecia, która była fundamentem wszelkich jego inicjatyw duszpasterskich, a która osiągnęła swoją pełnię w czasie uwięzienia w Stoczku Warmińskim.

2021-11-21 16:04

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynnie za światło wiary

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

Dziękczynienie za beatifikację

Beata Pieczykura/Niedziela

– Kardynał Stefan Wyszyński jest darem dla Kościoła nie tylko w Polsce. Przede wszystkim był prymasem jasnogórskim, a głos z Jasnej Góry był głosem do narodu. Dlatego musimy tak patrzeć na beatyfikację. To jest dar nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnej Europy, powinien być znakiem, na którym mamy się oprzeć, i nie jest znakiem sprzeciwu. Błogosławiony kardynał nie jest po to, by was dzielić, ale po to, by nam przypominać, że Kościół ma obowiązek głosić prawdę Ewangelii i żądać wolności tej prawdziwej podporządkowanej prawdzie i sprawiedliwości społecznej, która musi dziś na nowo – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo w parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku.

Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI koryguje oświadczenie w sprawie raportu o nadużyciach

2022-01-24 12:23

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież-senior Benedykt XVI skorygował istotne stwierdzenie swojego oświadczenia na temat raportu o nadużyciach seksualnych w Monachium. "Wbrew wcześniejszym relacjom uczestniczył on w posiedzeniu rady diecezjalnej w dniu 15 stycznia 1980 r." - czytamy w oświadczeniu przekazanym niemieckiej agencji katolickiej KNA. Pomyłka ta jednak "nie wynikała ze złych intencji", lecz była "wynikiem błędu w redakcji jego oświadczenia". Jest mu bardzo przykro z tego powodu i poprosi o wybaczenie.

Jednak na spotkaniu, o którym mowa, "nie podjęto żadnej decyzji dotyczącej przydziału duszpasterskiego tego księdza". Przychylono się raczej do wniosku o "zapewnienie mężczyźnie zakwaterowania podczas leczenia w Monachium". Benedykt XVI chce wyjaśnić, jak doszło do tego przeoczenia w swoim "jeszcze nie wydanym oświadczeniu".

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg da nam odwagę zmierzania ku jedności

„Daj nam, Panie, odwagę przemiany naszych dróg, nawrócenia, pójścia za Twoją wolą, a nie za tym, co jest dla nas sprzyjające; do pójścia naprzód razem, ku Tobie, który wraz z Twoim Duchem chcesz uczynić nas jednością” – powiedział papież Franciszek podczas nieszporów święta Nawrócenia św. Pawła. Były one sprawowane wspólnie z przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Ojciec Święty rozpoczął swoją homilię od podziękowań dla delegatów ekumenicznych. Zauważył, że dzisiaj w tej drodze podzielonych wciąż chrześcijan prowadzi przykład Magów. Ich trasa ma trzy etapy: zaczyna się na Wschodzie, przechodzi przez Jerozolimę i wreszcie osiąga Betlejem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję