Reklama

Kościół

Wybrzeże Kości Słoniowej: obchody Narodowego Dnia Pokoju

Chociaż pokój nie jest zwykłym brakiem wojny, to jednak należy przyznać, że brak wojen już o czymś świadczy – uważa teolog z Wybrzeża Kości Słoniowej ks. Donald Zagore ze Zgromadzenia Misji Afrykańskich. W tekście przesłanym do watykańskiej agencji misyjnej Fides podzielił się on swymi przemyśleniami na temat XXV Narodowego Dnia Pokoju, który obchodzono w jego kraju 15 listopada.

[ TEMATY ]

misje

pokój

Afryka

Adobe Stock

"Pokój jest możliwy dzięki woli wszystkich" – napisał misjonarz. Zwrócił uwagę, że "o prawdziwym pokoju można mówić dopiero wtedy, gdy wszyscy aktorzy iworyjskiego świata politycznego znajdą swoje miejsce na arenie politycznej i w sposób istotny wzbogacą pełną sprzeczności debatę, co będzie znakiem i wyrazem żywotności debaty publicznej".

Zdaniem duchownego w kraju "stawka pokoju jest tak wielka, że powinniśmy wyjść ze swych złożonych uwarunkowań tożsamościowych, etnicznych i plemiennych, aby myśleć o Wybrzeżu Kości Słoniowej jako o bogactwie wielokulturowym, które z różnic czyni swą siłę, a wadom przeciwstawia swój dynamizm".

Kapłan pozytywnie ocenił niedawne posunięcia prezydenta Allassane'a Ouattary, który m.in. zezwolił na powrót do kraju swego poprzednika Laurenta Gbagbo. Z uznaniem wyraził się także o postawie miejscowych polityków, którzy zdołali osiągnąć stabilizację klimatu pokoju w swoim państwie.

Reklama

"Wyzwaniem dnia dzisiejszego jest kontynuowanie tego zapału politycznego i dalsza praca na rzecz ustanowienia rzeczywistego i trwałego pokoju" – stwierdził ks. Zagore. Dodał, że w tej sytuacji nakazem chwili jest umożliwienie powrotu do kraju Charlesa Blé Goude, oczyszczonego 15 stycznia 2019 z oskarżeń o zbrodnie przeciw prawom człowieka i Guillaume'a Soro, byłego przywódcy powstania z początku obecnego wieku, aby znaleźli swą ojczyznę w spokoju i pokoju.

Należy ponownie, tak jak to było w 2011, skasować wyroki sądowe pozostającym jeszcze w więzieniach wszystkim działaczom cywilnym i wojskowym. Sprawą podstawową jest ustanowienie dialogu politycznego, obejmującego wszystkie siły polityczne, w prawdzie, aby wytyczyć szlaki dla nowego społeczeństwa. Ważne jak nigdy dotychczas jest zastanowienie się nad nowym paktem politycznym, który odnowiłby więzy zaufania między narodem a politykami – zakończył swe przesłanie iworyjski kapłan z Misji Afrykańskich.

2021-11-16 18:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: nie będzie pokoju bez odrzucenia broni atomowej

[ TEMATY ]

pokój

broń jądrowa

papież Franciszek

„Jeśli pragniemy pokoju, musimy odłożyć broń, szczególnie tę najbardziej śmiercionośną, jaką jest broń nuklearna, która potrafi zniszczyć w jednej chwili całe miasta, a nawet państwa” – napisał Papież w przesłaniu z okazji 75. rocznicy ataku jądrowego Stanów Zjednoczonych na Hiroszimę.

Ojciec Święty pozdrowił organizatorów i uczestników uroczystości upamiętniających to wydarzenie, które odbywają się dzisiaj w całej Japonii, szczególnie żyjących jeszcze świadków ataku. Zaznaczył, że wielkim przywilejem była dla niego osobista wizyta w miastach dotkniętych zagładą atomową w listopadzie ubiegłego roku.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

We wczesnych godzinach popołudniowych, zablokowany został dostęp m.in. do głównej strony vatican.va, a także do strony mediów watykańskich Vatican News oraz Muzeów Watykańskich i większości witryn internetowych dykasterii Kurii Rzymskiej. O tym, że w tym czasie wykryto "anormalną aktywność" związaną z próbami dostępu do stron, poinformował w rozmowie z francuską agencją I.Media szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak dowiaduje się KAI, problem nie dotyczył jednak wszystkich internetowych zasobów Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję