Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Imieniny Generała Zakonu Paulinów

2 kwietnia w Kaplicy Matki Bożej Generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski odprawił Mszę św. imieninową. Przybyli: ojcowie z Kurii Generalnej Zakonu, przeorowie i delegaci z placówek w Polsce i za granicą, jasnogórscy paulini na czele z przeorem - o. Marianem Lubelskim oraz goście: proboszcz katedry Wawelskiej - ks. inf. Janusz Bielański, redaktor naczelny Tygodnika Niedziela - ks. inf. Ireneusz Skubiś oraz kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie - ks. inf. Marian Mikołajczyk. Życzenia Solenizantowi złożył wikariusz generalny - o. Tomasz Ciołek, a słowo Boże wygłosił definitor generalny - o. Albert Oksiędzki.

Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii

3 kwietnia przybyło ok. 800 mężczyzn z 22 diecezji w I Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił bp Stefan Cichy, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, z którym koncelebrował bp Grzegorz Balcerek, przewodniczący Podkomisji ds. Służby Liturgicznej. Konferencję nt.: Nadzwyczajni szafarze współtwórcami komunii wygłosił bp G. Balcerek. Nadzwyczajni szafarze udzielają Komunii św. chorym oraz podczas Mszy św. W Polsce jest ich ponad 3,5 tys.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konserwator Jasnogórskiego Obrazu konfratrem

Reklama

4 kwietnia podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej do Konfraterni Zakonu Paulinów został przyjęty Wojciech Kurpik, profesor ASP w Warszawie, który sprawuje opiekę konserwatorską nad Cudownym Obrazem. Mszy św. przewodniczył o. gen. Izydor Matuszewski. „Mając na względzie jego oddanie fachowej konserwacji Cudownego Obrazu przez 25 lat, a także szerzenie kultu Matki Bożej Jasnogórskiej, włączamy pana prof. Wojciecha Kurpika do grona paulińskich konfratrów” - powiedział Ojciec Generał. Tekst dyplomu odczytał sekretarz generalny - o. Jan Berny. Konfrater złożył Akt Zawierzenia. W uroczystości wzięła udział małżonka Profesora Danuta Kurpik. „Fakt, że ojcowie przyjmują mnie do swojego grona, pozwala mi mniemać, że moja praca poszła w dobrym kierunku” - powiedział prof. Kurpik.

Niedziela Palmowa

4 kwietnia przed Bazyliką Jasnogórską poświęcił palmy wikariusz generalny - o. Tomasz Ciołek. Procesja, w której wzięli udział ojcowie i bracia paulini oraz pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy, przeszła do Bazyliki. Uroczystej Sumie przewodniczył o. T. Ciołek, opis Męki Chrystusa z Ewangelii wg św. Łukasza odśpiewali podprzeorzy Jasnej Góry: o. Sebastian Mateckii, o. Nikodem Kilnar oraz o. Jacek Łęski.

Pielgrzymowali maturzyści

29 marca w 2. Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Opolskiej wzięło udział 1,5 tys. młodzieży i 31 duszpasterzy. Mszę św. odprawił ks. Henryk Wolff, a homilię wygłosił ks. Stanisław Dworzak. 2 kwietnia w czuwaniu nocnym modliło się ok. 2 tys. maturzystów i 15 duszpasterzy diecezji kaliskiej. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy Teofil Wilski. 3 kwietnia przybyło 8,1 tys. maturzystów diecezji płockiej oraz 76 duszpasterzy i 462 nauczycieli. Z maturzystami modlił się biskup pomocniczy Roman Marcinkowski. Tego dnia pielgrzymowało 4,2 tys. młodzieży i 45 duszpasterzy diecezji łowickiej wraz z biskupem diecezji Alojzym Orszulikiem.

Rekolekcje wielkopostne

W dniach 28 marca - 3 kwietnia trwały jasnogórskie rekolekcje, w trakcie których nauki nt. miłosierdzia Bożego, Maryi i nawrócenia głosił o. Witold Głowacz. 30 marca zakończyły się trzydniowe rekolekcje dla kombatantów. Nauki dla ok. 100 osób głosił ks. płk kan. Stanisław Rospondek, archidiecezjalny duszpasterz kombatantów. Organizatorem rekolekcji był o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległości. W dniach 2-4 kwietnia trwały dni skupienia dla nauczycieli zorganizowane przez duszpasterstwo z Częstochowy. Konferencje dla ok. 50 osób głosili: ks. dr Jarosław Grabowski i ks. dr Paweł Sobuś. 3 kwietnia ok. 200 uczestników wraz z przewodniczącym Januszem Śniadkiem wzięło udział w dniu skupienia świata pracy NSZZ „Solidarność”. Konferencję wygłosił o. Kamil Szustak. W dniach 2-4 kwietnia trwały rekolekcje Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej, w których wzięło udział 76 osób.
3 kwietnia Mszę św. odprawił biskup diecezji Adam Śmigielski. Konferencje głosili: ks. dr Marian Szymonik i ks. dr Grzegorz Noszczyk, asystent diecezjalny AK. 4 kwietnia zakończyły się trzydniowe rekolekcje młodzieżowe na Halach, które głosił o. Robert Kurowidzki, magister nowicjatu z Leśniowa.

W skrócie

30 marca przybyła grupa komendantów Wojskowej Komendy Uzupełnień Województwa Śląskiego oraz kierownicza kadra Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach z ppłk. Dobrosławem Malarą, komendantem z Częstochowy.

3 kwietnia odbył się koncert wielkopostny Jasnogórskiego Chóru Dziewczęcego „Filiae Marie” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej oraz Instrumentalnego Zespołu Kameralnego Szkoły Muzycznej w Częstochowie pod dyrekcją Marcina Lauzera.

3 kwietnia w czuwaniu modliły się siostry Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi w 40-lecie powstania polskiej prowincji wraz z siostrą prowincjalną Franciszką Orzeł. W czuwaniu uczestniczyło ok. tysiąca sióstr i świeckich członków Ruchu.

4 kwietnia w koncercie wielkopostnym wystąpili: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej oraz połączone chóry: Zespół Wokalny „La musica corale”, Chór Kameralny Instytutu Muzyki WSP w Częstochowie. Koncert, który poprowadził Bogdan Olędzki, dyrygent Filharmonii Poznańskiej, przygotował Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie.

Zapowiedzi

29-30 kwietnia - Pielgrzymka Żołnierzy Górników

1, 2, 4 maja - XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

2-3 maja - 15. Pielgrzymka Sybiraków

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie”

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Sennacheryb prowadzi kampanię przeciw Judzie. Miasta warowne już padły. Jerozolima pozostaje sama. Król Asyrii posyła list z groźbą i szyderstwem. Inne kraje nie zostały ocalone przez swoich bogów, więc także Bóg Izraela miałby nie ocalić swego miasta. Ezechiasz nie odpowiada propagandą. Bierze pismo i rozkłada je przed Panem w świątyni. To gest modlitwy bardzo prosty. Król oddaje Bogu dokładnie to, czym grozi wróg. Modlitwa nie ukrywa lęku. Składa go w ręce Pana. Ezechiasz zwraca się do Boga jako do Tego, który zasiada nad cherubami. To wyznanie Jego królowania. Prośba nie szuka ratunku dla ludzkiego prestiżu. Szuka objawienia prawdy o jedynym Bogu. Odpowiedź przychodzi przez Izajasza. Jerozolima zostaje nazwana „córką Syjonu”. Miasto nie ocala własną siłą. Ocalenie przychodzi z gorliwości Pana. Wyrocznia zapowiada, że najeźdźca wróci tą samą drogą. Nie wejdzie do miasta. Nie usypie wału. Nie wypuści strzały. Nocna klęska obozu zostaje przypisana aniołowi Pana, znakowi skutecznego działania Boga. Biblia pokazuje tu, że historia nie należy wyłącznie do imperiów. Pan strzeże Reszty, która ma jeszcze wydać owoc. Nawet roczniki asyryjskie pamiętają zdobycie wielu miast Judy, lecz nie ogłaszają zdobycia Jerozolimy. Dla Pisma jest to znak wysłuchanej modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję