Reklama

Świat

Przywódcy religijni Chile: nowa Konstytucja musi gwarantować wolność religijną

Z powodu ostatnich ataków na instytucje religijne w Chile, przywódcy religii obecnych w tym kraju, zaapelowali do komisji opracowującej nową Konstytucję, o zagwarantowanie wolności religijnej. Siedmiostronicowy dokument podpisany przez chrześcijan, przywódców żydowskich i muzułmańskich mówi o wolności religijnej „jako podstawowej wartości życia demokratycznego i społecznego”.

[ TEMATY ]

Chile

wolność religii

Vatican News

We wtorek nieznani sprawcy splądrowali i podpalili biura należące do diecezji Talca, w centralnej części Chile. Diecezja wydała oświadczenie, że „drogą do sprawiedliwości i rozwoju jest pokój i dialog. Przemoc nie rozwiązuje problemów Chile, zwłaszcza ludzi najsłabszych”. W zeszłym roku podczas podobnych protestów spłonęły dwa katolickie kościoły w stolicy kraju, Santiago. W południowym regionie kraju kilka kościołów różnych wyznań zostało zaatakowanych w tak zwanym „konflikcie Mapuche”, w którym rdzenni mieszkańcy kraju walczyli o swoje prawa. Protesty te są często gwałtowne i wymierzone w kościoły, choć chrześcijanie stanowią większość ludności Mapuche.

Z powodu tych incydentów, liderzy domagają się, aby w nowej konstytucji państwo uznało religię za „czynnik determinujący życie jednostek i społeczności”. Zawarto także wezwanie do „uwzględnienia w tym celu traktatów i norm międzynarodowych”. Sygnatariusze dokumentu stwierdzili, że „niewiele rzeczy jest bardziej fundamentalnych, ważniejszych dla ludzi niż ich osobiste przekonania religijne lub moralne”.

Reklama

Podkreślają, że „w Chile istnieje rozdział wyznań religijnych i państwa”. „Taka separacja oznacza uznanie i istnienie wyznań religijnych, które są istotnym czynnikiem społecznym w dążeniu do dobra wspólnego, a ich granicami są porządek publiczny, dobre obyczaje i moralność”. Uznanie przez państwo wyznań religijnych nie oznacza, że promuje ono określoną wiarę religijną, ale „postrzega ją jako ważną część misji państwa, polegającej na promowaniu materialnego i duchowego dobrobytu obywateli”.

Argumentowano również, że biorąc pod uwagę fakt, że wyznawcy religii są również obywatelami i rozumieją, że „wartości oraz zasady etyczne i moralne, które wynikają z doświadczenia wyznania religijnego, są bardzo ważnym elementem rozwoju cnót obywatelskich i współżycie społeczne i przyjaźń obywatelska”. „Zachęcamy osoby opracowujące nową Konstytucję do dokładnego zbadania tej kwestii i wprowadzenia w życie poznanych przez ludzkość prawd dotyczących wagi i znaczenia wolności religijnej” – czytamy w oświadczeniu.

Dokument został dostarczony we wtorek, dzień po tym, jak Zgromadzenie Konstytucyjne rozpoczęło pracę w ośmiu różnych grupach nad przygotowaniem pierwszego projektu. Został podpisany przez 11 przywódców 10 głównych wyznań religijnych w Chile, w tym Kościoła katolickiego, Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, Narodowej Unii Ewangelickiej oraz przywódców ośrodków islamskich i żydowskich, i jest zaadresowany do Elisy Loncón Antileo, przewodniczącej Konwentu Konstytucyjnego, oraz wszystkich odpowiedzialnych za ponowne napisanie Konstytucji.

Decyzja o przeredagowaniu Konstytucji jest następstwem referendum przeprowadzonego w październiku 2020 r., które zostało wywołane serią gwałtownych demonstracji pod koniec 2019 r., jakie wstrząsnęły tym jednym z najbardziej stabilnych krajów Ameryki Łacińskiej. Protesty wywołane były niezadowoleniem społecznym z powodu nieodpowiedniego i nierównego dostępu do opieki zdrowotnej, braku gwarancji emerytur i dobrej edukacji. W maju 155 osób zostało wybranych w głosowaniu powszechnym do napisania nowej Konstytucji. Wśród wybranych znaleźli się m.in. prawnicy, nauczyciele, gospodyni domowa, naukowcy, pracownicy socjalni i dziennikarze. Połowa z nich to kobiety, a 17 to rdzenni mieszkańcy kraju.

2021-10-22 16:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chile: biskupi potępiają antymigracyjne zamieszki

[ TEMATY ]

biskupi

Chile

zamieszki

Vatican News/AFP

Chilijscy biskupi stanowczo potępiają antyimigracyjne protesty, do jakich doszło w ostatnich dniach na północy kraju. W wydanym w tej sprawie komunikacie apelują do rządu o działania, które będą promować kulturę spotkania i gościnności.

Do zamieszek doszło przede wszystkim w mieście Iquique. Demonstranci spalili namioty, materace i mienie należące do imigrantów, pochodzących głównie z Wenezueli. „Wzywamy do usprawnienia procesów regulujących pobyt migrantów zgodnie z prawem oraz do koordynacji działań międzynarodowych na poziomie regionalnym, aby wspólnie rozwiązać ten problem. Wszyscy zgadzamy się, że migracja musi być regulowana, ale regulacja to nie zakaz” – czytamy w oświadczeniu episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć z małej rany

Adwentowe remonty
Trudno jest remontować stary budynek, a jeszcze trudniej człowieka. Brakuje specjalistów, a na dobry plan, ułożony przez Najlepszego z architektów, kręcimy nosem. Adwent to czas sprzyjający podejmowaniu remontów – remontów serca.

Brzegiem Jeziora Wilanowskiego biegnie ścieżka, wspinająca się w pewnej chwili na romantyczny most z panoramą Kanału Sobieskiego. Posadzone przed laty drzewa utworzyły piękną spacerową aleję. Wiosną wszystko wygląda ożywczo i podniośle. Niestety, to piękno i spokój wilanowskich ogrodów zaczęły niszczyć bobry. Kilka drzew zostało głęboko skaleczonych. Niebawem pojawiły się środki ochronne, bandaże na zranionych miejscach. Wydawało się, że kłopot zniknął. Niestety, drzewa utraciły swą żywotność i po 2 miesiącach uschły. Trwało lato. Do jesieni pozostało wiele tygodni, ale one przedwcześnie obumarły. Nie zostały powalone wichurą, nie legły pod ciosami siekier. Wystarczyło nocne potajemne podgryzanie – powolne, aczkolwiek skuteczne. Wypłynęły życiowe soki. W drzewach zniknął entuzjazm zieleni, potem zamarło życie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Motomikołaje z prezentami dla dzieci z domów dziecka

2021-12-06 14:43

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Po raz dziesiąty łódzcy motocykliści przygotowali prezenty i paczki świąteczne dla dzieci z domów dziecka. Radosny i kolorowy korowód Mikołajów w przeddzień Mikołajków rozwiózł upominki do najmłodszych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję