Reklama

Niedziela Częstochowska

Wyjątek w skali Polski

Święto Matki Bożej Królowej Palestyny obchodzone na kalwarii w Praszce 24 października będzie kolejnym wyjątkowym wydarzeniem dla tego miejsca.

[ TEMATY ]

odpusty

Praszka

Foto Fax

Kaplica Matki Bożej Królowej Palestyny w Praszce

Kaplica Matki Bożej Królowej Palestyny w Praszce

Tego dnia zostaną wmurowane i poświęcone tablice informujące o papieskich odpustach zupełnych in perpetuo, mających wieczystą moc, których Ojciec Święty Franciszek udzielił Archidiecezjalnemu Sanktuarium Pasyjno-Maryjnemu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Wielki dar

Reklama

Tablice zostaną wmurowane na dróżkach kalwaryjskich i w kościele Świętej Rodziny. Uroczystości będzie przewodniczył ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie. 15 sierpnia, na zakończenie odpustu ku czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, podkreślił on, że udzielenie przez Stolicę Apostolską „odpustu zupełnego z okazji rozlicznych świąt i uroczystości, które się tutaj odbywają, (...) to wielki dar Ojca Świętego oraz powód do radości serca, do dziękczynienia, do wyśpiewania i wypowiedzenia Bogu dziękczynnego Te Deum”.

Jedyna w Europie

24 października jest również świętem Patronki Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, dlatego tego dnia przy Jej kaplicy na kalwarii w Praszce, jedynej pod tym wezwaniem w Europie, przedstawiciele zwierzchnictwa tego zakonu w Polsce odmówią modlitwę rycerza.

Reklama

Uroczystość wmurowania i poświęcenia tablic odbędzie się 24 października o godz. 11. Do udziału w niej zapraszają: ks. prał. Stanisław Gasiński, komandor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz sanktuarium w Praszce, Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej i wspólnota parafii Świętej Rodziny na kalwarii w Praszce.

Lista dni, w których na kalwarii w Praszce można uzyskać odpusty zupełne pod zwykłymi warunkami:

– obchód dróżek pasyjnych: poniedziałek po IV Niedzieli Wielkiego Postu i święto Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września

– obchód dróżek paschalnych: II Niedziela Wielkanocna i uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

– obchód dróżek Matki Bożej i św. Józefa: uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 25 marca i święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – 8 września

– czas od Niedzieli Palmowej do II Niedzieli Wielkanocnej

– wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy – 13 maja oraz każdy 13. dzień miesiąca od maja do października

– czas od drugiej do trzeciej niedzieli sierpnia – odpust Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

– wspomnienie św. Jana Pawła II – 22 października

– święto Matki Bożej Królowej Palestyny – ostatnia niedziela października

– święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa – ostatni tydzień grudnia

2021-10-22 14:49

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyraz Bożego Miłosierdzia - Odpusty

Niedziela Ogólnopolska 44/2014, str. 15

[ TEMATY ]

odpusty

Bożena Sztajner/Niedziela

Szczególnie w okolicach uroczystości Wszystkich Świętych często słyszymy w parafialnych ogłoszeniach o odpustach, które można ofiarować za siebie lub za zmarłych. Wydaje się, że wielu wiernych jednak nie do końca rozumie idee daru odpustu, o którym naucza Kościół katolicki

Temat odpustów był w przeszłości bardzo często powodem wielu nieporozumień i sporów między chrześcijanami. Dlatego też ta wielowiekowa praktyka kościelna, rozumiana przede wszystkim jako przejaw Bożego miłosierdzia, powinna być właściwie wyjaśniona i przyjęta przez wiernych. Nie wolno też jej lekceważyć ani tym bardziej z niej kpić.

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować drogę Panu w Adwencie?

2021-12-04 22:16

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Sr. Amata CSFN

Wszyscy czterej ewangeliści cytują fragment z księgi Izajasza, który zapowiada misję św. Jana Chrzciciela. Tylko ewangelista Łukasz cytuje dłuższy fragment niż pozostali ewangeliści. Mówi on, że zbawienie ujrzą wszyscy ludzie, nie tylko Żydzi. Ten dłuższy cytat pozwala zrozumieć nie tylko działalność Jana Chrzciciela, ale także Boży plan zbawienia przez Jezusa.

1. Słowa Klucze

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: feministki zamordowały dziecko, które wcześniej nosiły z sobą w marszach proaborcyjnych

2021-12-06 14:45

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

Wielki wstrząs w Argentynie wywołała wiadomość o zamordowaniu 5-letniego chłopca przez parę lesbijską, która wcześniej nosiła go z sobą w marszach popierających aborcję. Na zdjęciach i filmikach w internecie widać małego uśmiechniętego Lucio z siniakami na twarzy i z unieruchomioną prawą dłonią wskutek złamania palców. O całej sprawie napisał 2 grudnia na swoim Twitterze argentyński politolog i znawca tematyki gender Agustín Laje.

Podobny wpis zamieściła tegoż dnia na Twitterze organizacja obrony życia Partido Celeste Provida (Niebiańska Partia w Obronie Życia). Również ona zwróciła uwagę na liczne obrażenia na ciele dziecka, podkreślając, że chociaż “miało ono złamania, ślady pobicia, było katowane, to jednak dla «zielonych» nie miało to znaczenia. Obłudnicy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję