Reklama

Kościół

Francuski biskup dokona koronacji ikony Czarnej Madonny w Saint-Denis

Zapraszamy na wielkie uroczystości, które będą w niedzielę 17 października o godz. 9:00. Podczas Mszy św. nasz biskup Pascal Delannoy dokona koronacji ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz Matki Bożej, naszej Mamy, jest już przygotowany do tych wielkich uroczystości, które nas czekają – powiedział portalowi polskifr.fr ks. Zdzisław Początek SChr, proboszcz polskiej parafii w Saint-Denis w aglomeracji paryskiej, zapraszając wszystkich rodaków do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przypominają parafianie z Saint-Denis, 23 stycznia 2015 r. ówczesny proboszcz polskiej wspólnoty ks. Zbigniew Wcisło SChr, obecny prowincjał Prowincji pw. MB Częstochowskiej (we Francji, Hiszpanii i Portugalii) Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, odprawił na Jasnej Górze Mszę św. w intencji polskiej parafii na Saint-Denis. W tym też dniu, przy pomocy ks. Roberta Biela SChr, została zamówiona ikona Matki Bożej Częstochowskiej o oryginalnych rozmiarach dla kościoła, w którym Polacy gromadzą się już od początku XX w. Po wielu trudach i wspólnych wysiłkach polskich parafian z Saint-Denis, została ona uroczyście odebrana i poświęcona 23 sierpnia 2015 r., podczas parafialnej pielgrzymki do Częstochowy, w Kaplicy Cudownego obrazu na Jasnej Górze przez Kustosza Jasnej Góry – o. Ignacego Rękawka OP.

Jej instalacja miała miejsce w kościele 4 października 2015 r. Od tego dnia w parafii rozpoczęła się peregrynacja mniejszej kopii Cudownego Obrazu, która nawiedzała rodziny wspólnoty. Peregrynacji towarzyszyły dwie tzw. księgi peregrynacyjne, w których Rodziny wpisywały m.in.: swoje prośby i podziękowania do Matki Bożej. Peregrynacja zakończyła się w 100. rocznicę objawień fatimskich – 13 maja 2017 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jako wspólnota polska z Saint-Denis Polacy przechodzili wiele niełatwych chwil – szczególnie podczas zamachów w Paryżu i na Saint-Denis. Jak sami wspominają, „tylko głęboka wiara i opieka Matki Bożej Częstochowskiej dodawały nam sił w codziennym życiu i pozwalały na duchowy rozwój naszych rodzin. Istotnym momentem naszego życia duszpasterskiego, było zawierzenie naszej parafii pod opiekę Maryi, które dokonało się podczas rekolekcji wielkopostnych (11-13 marca 2016 r)”.

Ważnym dziękczynieniem było wspólne pielgrzymowanie do Tronu Matki, wraz z polską wspólnotą z Bagnolet (17-21 października 2019 r.). W trakcie pielgrzymowania zostały poświęcone dwa zabytkowe sztandary, całkowicie odrestaurowane, a także złożono w darze na Jasnej Górze urnę zawierającą ziemię z rodzinnych stron parafian: z Polski i z tych miejscowości, w których mieszkają obecnie we Francji. W ten sposób, jako Polonia, Polacy włączyli się w przeżywanie 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Reklama

Kulminacyjnym momentem na drodze wiary polskiej wspólnoty w Saint-Denis, była pozytywna decyzja miejscowego biskupa Pascala Delannoy zezwalająca na koronację ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Dzięki ofiarności parafian zostały ufundowane piękne korony dla ikony. Owej koronacji dokona bp Pascal Delannoy właśnie w niedzielę 17 października 2021 r.

Podziel się cytatem

„Niech Matka Najświętsza będzie opieką i wsparciem, wszystkim rodakom, na drogach życia poza granicami naszej Ojczyzny. Niechaj błogosławi naszym rodzinom w ich codziennych troskach i umacnia nas w wierze przodków” – podkreślają polscy parafianie z Saint-Denis.

Ks. Zdzisław Początek, chrystusowiec, posługuje w Saint-Denis i Bagnolet.

Zbliżające się uroczystości w Saint-Denis przywołują wspomnienia z początku grudnia 2018 r., kiedy odbyło się poświęcenie Polskiej Kaplicy w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Warto wspomnieć również niezwykłą historię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w bretońskim Comblessac, który został namalowany przez polskiego żołnierza i ofiarowany miejscowej społeczności w trakcie II wojny światowej jako wyraz wdzięczności za gościnę.

polskifr.fr

Matka Boża Częstochowska z Saint-Denis

Reklama

23 stycznia 2015 r., ówczesny proboszcz polskiej wspólnoty w St-Denis ks. Zbigniew Wcisło TChr – odprawił na Jasnej Górze Mszę św. w intencji polskiej parafii na Saint-Denis. W tym też dniu, przy pomocy ks. Roberta Biela TChr, została zamówiona Ikona MB Częstochowskiej o oryginalnych rozmiarach dla naszego kościoła, w którym Polacy gromadzą się już od początku XX w. Po wielu trudach i wspólnych wysiłkach polskich parafian z Saint-Denis, została ona uroczyście odebrana i poświęcona 23 sierpnia 2015 r., podczas parafialnej pielgrzymki do Częstochowy, w Kaplicy Cudownego obrazu na Jasnej Górze przez Kustosza Jasnej Góry – o. Ignacego Rękawka OP.

Jej instalacja miała miejsce w kościele 4 października 2015 r. Od tego dnia w naszej parafii rozpoczęła się peregrynacja mniejszej kopii Cudownego Obrazu, która nawiedzała rodziny naszej Wspólnoty. Peregrynacji towarzyszyły dwie tzw. księgi peregrynacyjne, w których Rodziny wpisywały m.in.: swoje prośby i podziękowania do Matki Bożej. Peregrynację zakończyliśmy w 100 rocznicę objawień fatimskich - 13 maja 2017.

Jako Wspólnota polska z St-Denis przechodziliśmy wiele trudnych i niełatwych chwil – szczególnie podczas zamachów w Paryżu i na St-Denis. Tylko głęboka wiara i opieka Matki Bożej Częstochowskiej dodawały nam sił w codziennym życiu i pozwalały na duchowy rozwój naszych rodzin. Istotnym momentem naszego życia duszpasterskiego, było zawierzenie naszej parafii pod opiekę Maryi, które dokonało się podczas rekolekcji wielkopostnych (11-13 marca 2016 r.) przeprowadzonych przez o. Alberta Szustaka OP.

Reklama

Ważnym dziękczynieniem było wspólne pielgrzymowanie do "Tronu Matki", wraz z polską wspólnotą z Bagnolet (17-21 października 2019 r.). W trakcie pielgrzymowania poświęciliśmy dwa zabytkowe sztandary, całkowicie odrestaurowane, a także złożyliśmy w darze na Jasnej Górze, urnę zawierającą ziemie z naszych rodzinnych stron: z Polski i z tych miejscowości, w których mieszkamy obecnie we Francji. W ten sposób, jako Polonia, włączyliśmy się w przeżywanie "100-lecia Odzyskania Niepodległości" przez Polskę.

Kulminacyjnym momentem na drodze wiary naszej polskiej wspólnoty, była pozytywna decyzja biskupa St-Denis, Pascal’a Delannoy zezwalająca na koronację ikony MB Częstochowskiej. Dzięki ofiarności naszych parafian, zostały ufundowane piękne Korony dla naszej Ikony. Owej koronacji dokona bp Pascal Delannoy w niedziele 17 października 2021 r.

Niech Matka Najświętsza będzie opieką i wsparciem, wszystkim rodakom, na drogach życia poza granicami naszej Ojczyzny. Niechaj błogosławi naszym rodzinom w ich codziennych troskach i umacnia nas w wierze przodków.

2021-10-13 09:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: z udziałem 60 tys. pielgrzymów odpust ku czci Matki Bożej

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

odpust

Bożena Sztajner/Niedziela

Do stylu życia chrześcijańskiego na wzór Maryi wezwał na Jasnej Górze Prymas Polski. Z udziałem ok. 60 tys. pielgrzymów i polskich biskupów w Sanktuarium odbyły się główne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczny odpust upływa na ponownym oddaniu Królowej Polski w duchu Jasnogórskich Ślubów Narodu. Zawierzenie wypowiadane jest w polskich parafiach w kraju i na emigracji.

Abp Wojciech Polak podkreślał, że po koronacji Maryi złotymi koronami teraz przyszedł czas by dekorować Ją ewangelicznym życiem. - To życie to działanie nie w nienawiści i lęku, nie w oskarżaniu się i wyrzucaniu jedni drugim, ale w miłości i bliskości, o czym przypomina nam także Rok Miłosierdzia – mówił Prymas Polski. Przypomniał, że „miłosierdzie ma oczy, aby widzieć, uszy, aby słyszeć, ręce, by pomagać, okazywać się, jak Maryja, ludźmi prostego i otwartego serca”.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

2025-04-17 15:01

https://ostfriesland.parafialnastrona.pl/wydarzenia-i-galerie

16 kwietnia zmarł ks. Tomasz Burghardt. Kapłan zmarł w 59. roku życia oraz 31. roku kapłaństwa.

Kapłan urodził się 26 lipca 1965 roku we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1993 roku z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach został skierowany na swoją pierwszą placówkę wikariuszowską do parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Środzie Śląskiej [1993-1996], następnie był wikariuszem w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu [1996-1997], by następnie trafić do parafii pw. Narodzenia NMP w Lądku Zdrój [1997-2000]. Kolejna placówką wikariuszowską była parafia pw. św. Józefa w Bierutowie [2000-2001] oraz parafia pw. św. Karola Boromeusza w Wołowie [2001-2002]. W 2002 roku ks. Tomasz trafił do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie [2002-2005]. W latach 2005-2010 został mianowany dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Po 2010 roku pełnił posługę w Niemczech. Najpierw do 2013 roku w Polskiej Misji Katolickiej w Münster, a po 2013 roku aż do dziś był proboszczem w czterech katolickich niemieckojęzycznych Parafiach: Geeste, Dalum, Groß Hesepe i Osterbrock w Dekanacie Emsland Mitte oraz Duszpasterzem dla Katolików Języka Polskiego w Ostfriesland i Emsland.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje

2025-04-19 00:12

PAP

„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.

„Droga oferowana każdemu człowiekowi - podróż do wewnątrz, rachunek sumienia, zatrzymanie się na cierpieniach Chrystusa w drodze na Kalwarię” - podkreślił Franciszek i wskazał, że Droga Krzyżowa jest rzeczywiście zejściem Jezusa „ku temu światu, który Bóg kocha” (Stacja II). Jest także „odpowiedzią, przyjęciem odpowiedzialności” przez Chrystusa. On, „przybity do krzyża”, wstawia się, stawiając się „między skłóconymi stronami” (stacja XI) i prowadzi je do Boga, ponieważ Jego „krzyż burzy mury, anuluje długi, unieważnia wyroki, ustanawia pojednanie”. Jezus, „prawdziwy Jubileusz”, odarty z szat i objawiony nawet „tym, którzy patrzą, jak umiera”, patrzy na nich „jak na umiłowanych powierzonych przez Ojca”, ukazując swoje pragnienie zbawienia „nas wszystkich, każdego z osobna” (Stacja X)
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję