Reklama

Niedziela Częstochowska

200-letnie organy godzinkowe trafiły do remontu

Kolejne organy z Jasnej Góry trafiły do remontu. Choć liczą sobie 200 lat, już niebawem tzw. organy godzinkowe odzyskają swoją świetność. Przez lata były zdeponowane w kaplicy św. Józefa na tzw. Halach, a po remoncie wrócą do Kaplicy Matki Bożej, gdzie było ich pierwotne miejsce. Dziś odbył się ich demontaż.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

twitter.com/JasnaGoraNews

Decyzja o renowacji tego starego instrumentu zapadła, kiedy po zagospodarowaniu zebranej kwoty na remont organów w Kaplicy Matki Bożej, okazało się, że została „nadwyżka” - wyjaśnił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. - Zebrana kwota przerosła nasze oczekiwania. Chcemy być w porządku wobec wszystkich ofiarodawców i po namowie z przeorem i pozostałymi ojcami ustaliśmy, że przywrócimy do kaplicy jasnogórskiej organy godzinkowe – mówił zakonnik.

Renowacji dokona Zakład Budowy, Renowacji i Naprawy Organów z Zabrza. To firma rodzinna państwa Katarzyny i Damiana Kaczmarczyków.

Reklama

Jak powiedział Damian Kaczmarczyk już po pierwszych oględzinach zauważono datę złocenia, która przypada na 1835 rok. - Więc możemy śmiało stwierdzić, ze instrument jest starszy niż zakładaliśmy. Z całą pewnością, organy są zabytkiem, dlatego wymagają konkretnego remontu – podkreślił.

W trakcie oględzin stwierdzono duże zniszczenie instrumentu. - Nie ma tutaj ani jednego elementu, który byłby dobry. Są piszczałki, które zostały zmiażdżone, podeptane, porozrywane, dlatego podlegają natychmiastowej renowacji. Wszystkie elementy są zżarte przez korniki i to bardzo mocno. Będziemy musieli pozbyć się wszystkich drewnojadów, a jest to długotrwały proces – wyliczał Kaczmarczyk. Podkreślił, że tego typu prace wymagają ogromnej precyzji i staranności. Niektóre elementy będą musiały być z racji dużego zniszczenia zrekonstruowane.

Podziel się cytatem

- Chcemy też dopasować instrument kolorystycznie do kaplicy jasnogórskiej np. koloru ambony, czyli koloru kości słoniowej - dodał właściciel zakładu renowacji

Reklama

Katarzyna Kaczmarczyk, która jest odpowiedzialna m.in. za pozłacanie rzeźb i całą oprawę konserwatorską, podkreśliła, że w organach godzinkowych bardzo dobrze zachowały się ornamenty.

- Moja praca będzie polegała na oczyszczeniu rzeźb i ornamentów, a pozłocone zostaną tylko, te elementy, które tego wymagają. Stan tych złoceń oceniamy na bardzo dobry – wyjaśniła.

Planowany remont ma potrwać ok. 8 miesięcy. Potem organy wrócą do kaplicy Matki Bożej na chór naprzeciwko intrad.

Organy te podobnie jak wcześniej służyć będą do „podgrywania” Godzinek. Jak przypomniał o. Pastusiak Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny to nabożeństwo znane w Polsce od setek lat. Ułożone są na wzór modlitw kapłańskich (brewiarza). – To taki brewiarz dla świeckich – tłumaczy zakonnik i zwraca uwagę, że śpiew Godzinek na Jasnej Górze ma żywą tradycję.

Codziennie są śpiewane o godz. 5.30 w Kaplicy Matki Bożej. W sierpniu słyszymy je, śpiewane przez pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę.

2021-07-21 18:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapraszamy na uroczystość Maryi Królowej Polski

[ TEMATY ]

Jasna Góra

3 Maja


Czciciele Maryi Królowej Polski!

CZYTAJ DALEJ

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję