Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z USA

Parlamentarzyści potępili władze Rosji za prześladowanie katolików

Parlamentarzyści amerykańscy potępili władze rosyjskie za ich stosunek do Kościoła katolickiego i jego wyznawców. Na łamach dziennika Washington Times republikanin Christopher Smith - współprzewodniczący senackiej Komisji ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz jej członek - senator Gordon Smith stwierdzili, że władze rosyjskie prowadzą kampanię przeciw mniejszościom religijnym i m.in. odmawiają udzielania wiz katolickim kapłanom z zagranicy; tymczasem Rosja, która podpisała Akt Końcowy KBWE w Helsinkach (1975 r.), przyjęła na siebie obowiązek szanowania praw katolików.
Parlamentarzyści, członkowie helsińskiej Komisji OBWE, wezwali prezydenta Władimira Putina, by jego administracja zaprzestała prześladowań katolików i aby kapłani chcący pracować z mniejszością katolicką w Rosji mogli kontynuować swoją działalność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


Z Rosji

Kolejne niepokojące wieści w sprawie katolików

Ponowne oskarżenia pod adresem Stolicy Apostolskiej wysunął patriarcha moskiewski i Wszechrusi Aleksy II. W wywiadzie dla stołecznego dziennika związków zawodowych Trud zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego powiedział m. in., że Watykan ponosi winę za gwałtowne pogorszenie stosunków między prawosławnymi a katolikami. Dodał, iż uzależnia przyszłość dialogu prawosławno-katolickiego od "zmiany stanowiska Stolicy Apostolskiej".
Tymczasem katolicki biskup diecezji św. Klemensa w Saratowie - Clemens Pickel w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA z 7 stycznia br. powiedział m.in., że wkrótce spodziewa się dalszych trudności dla katolików w Rosji, gdyż - według obowiązującej od listopada ub.r. w Rosji ustawy o cudzoziemcach - księża zagraniczni po wygaśnięciu wiz będą musieli powrócić do swoich krajów.


Z Niemiec

45. wydanie kolędników misyjnych

Dzień Nowego Roku przyniósł kolejne zamachy na chrześcijan w Indonezji. Na wyspie Celebes "nieznani sprawcy" zdetonowali ładunki wybuchowe umieszczone na zewnątrz 3 świątyń chrześcijańskich, zakłócając noworoczne nabożeństwa. Na szczęście, obyło się bez ofiar śmiertelnych. Czwarta bomba, wcześniej wykryta, wybuchła w chwili rozbrajania jej przez policjantów i raniła 2 osoby. Zdaniem przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich z Palu, miejscowa policja nie zapewniła kościołom należytej ochrony.
Według źródeł policyjnych, za zamachami mogą stać ekstremiści islamscy, niezadowoleni z zawarcia przed Bożym Narodzeniem tzw. porozumienia z Malino (położyło ono kres trwającym od 4 lat starciom między muzułmanami a chrześcijanami). Istnieje obawa, że zamachy w Palu mogą zakłócić dopiero co rozpoczęty proces pokojowy we wschodniej Indonezji.

Reklama


Z Francji

Chińska parafia katolicka w Paryżu

Arcybiskup Paryża - kard. Jean-Marie Lustiger ustanowił w pierwszych dniach stycznia br. w stolicy Francji chińską parafię katolicką - podała francuska agencja prasowa AFP. Powstaje ona w samym sercu paryskiego "Chinatown", na południu miasta. Nieużywany budynek należący do kościoła św. Hipolita stanie się kościołem pw. Matki Bożej Chin (Notre-Dame de Chine). Jak podaje organ stowarzyszenia "Les chantiers du cardinal", wspierającego budowę nowych świątyń w regionie paryskim, parafia chińska działa już de facto od kilku lat. Pracę duszpasterską prowadzi w niej francuski proboszcz i 2 młodych księży chińskiego pochodzenia (w regionie paryskim mieszka ok. 250 tys. Chińczyków).

Boliwia

Najstarszy biskup na świecie liczy 103 lata. Jest nim emerytowany wikariusz apostolski Chiquitos (obecnie diecezja San Ignacio de Velasco) w Boliwii - José Calasanz Rosenhammer OFM.
Urodził się on 1 stycznia 1900 r. w Mauerkirchen, w austriackiej diecezji Linz. Święcenia kapłańskie w zakonie franciszkańskim przyjął 27 lipca 1923 r., a więc latem br. obchodzić będzie 80-lecie kapłaństwa. W 1949 r. papież Pius XII mianował go biskupem, wikariuszem apostolskim Chiquitos w Boliwii, w której austriacki franciszkanin pracował ponad 20 lat.

Reklama

Włochy

Na cześć św. o. Pio z Pietrelciny archidiecezja, na której terenie spędził on większą część swego życia, będzie nosiła potrójną nazwę. Do dotychczasowej Manfredonia-Vieste dodana zostanie trzecia część - San Giovanni Rotondo - od nazwy miejscowości, w której mieści się klasztor, będący przez wiele lat siedzibą świętego Kapucyna. Poinformował o tym 2 stycznia br. administrator archidiecezji - bp Domenico D´Ambrosio podczas Mszy św. w tym sanktuarium.

Niemcy

Popularny magazyn niemiecki GEO zamieścił w numerze styczniowym 15-stronicowy, bogato ilustrowany reportaż z Rosji na temat kaplic (od 1998 r.) na statkach pływających po Wołdze i Donie. Zostały one ufundowane przez międzynarodową akcję pomocy "Kirche in Not/Ostpriesterhilfe" (Kościół w Potrzebie/Pomoc Kościołowi na Wschodzie).
"Pływające kaplice mają nieść wiarę tam, gdzie w czasach komunizmu zostały zniszczone wszelkie obiekty sakralne" - napisała w swoim reportażu Alia Begisheva. Jak dowiadujemy się z jej tekstu, w regionie Wołgogradu, gdzie unicestwiono setki kościołów i kaplic, często jedyną możliwością dotarcia do mieszkańców tamtejszych wsi i miasteczek jest droga wodna.

Węgry

Odchodzący na emeryturę metropolita Ostrzyhomia-Budapesztu i Prymas Węgier - kard. László Paskai odprawił 6 stycznia br. Mszę św. w 25. rocznicę sprowadzenia z USA tzw. Świętej Korony św. Króla Stefana I. Uroczystość odbyła się w słynnej gotyckiej świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanej popularnie kościołem (króla) Macieja, obok zamku królewskiego w naddunajskiej Budzie, prawobrzeżnej części stolicy Węgier.

Chiny

Chińczycy coraz bardziej odkrywają chrześcijaństwo, stanowi ono w tym kraju znaczącą siłę społeczno-kulturową - uważa wybitny znawca Chin, polski werbista ks. Roman Malek.
W rozmowie z niemiecką agencją KNA profesor religioznawstwa w Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej Werbistów w Sankt Augustin wskazał m.in., że następuje to po okresie, w którym chrześcijaństwo było "nierozumiane, nienawidzone, prześladowane i niszczone" przez władze komunistyczne. Zdaniem religioznawcy, przyczyną wzrostu zainteresowania chrześcijaństwem w Chinach jest słabnąca siła marksistowsko-komunistycznych ideałów państwa. "Odrodzenie się religijności w dzisiejszych Chinach jest dowodem na to, że religia rzeczywiście tam żyje" - powiedział ks. Malek.


Tydzień na świecie

W rzymskim kościele Matki Bożej Różańcowej odbyły się uroczystości pogrzebowe o. Patricka Casserly z Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Irlandzki kapłan zmarł po długiej chorobie w wieku 59 lat. Reprezentował Stolicę Apostolską w Międzynarodowej Unii Prasy Katolickiej (UCIP) oraz na spotkaniach Rady Europy poświęconych problematyce mediów.

"Jeżeli Irak, stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa USA, nie rozbroi się, Stany Zjednoczone są gotowe do interwencji" - zapowiedział po raz kolejny prezydent George W. Bush. Jak wynika z dokumentów ONZ, aż 10 mln Irakijczyków ucierpiałoby z powodu głodu, chorób i braku pierwszej pomocy, a 2 mln pozostałoby bez domu, gdyby Amerykanie rozpoczęli wojnę w Iraku.

Rok po wprowadzeniu wspólnej waluty Unii Europejskiej - euro aż 57% Niemców i 55 % Holendrów chciałoby powrotu do marek i guldenów.

Przewodnicząca parlamentu Natasza Miczić przejęła obowiązki prezydenta Jugosławii, gdyż dwukrotna próba wyboru głowy państwa w tym kraju zakończyła się fiaskiem z powodu zbyt niskiej frekwencji. Wcześniej zakończyła się 5-letnia prezydentura i wygasł immunitet prezydenta Serbii Milana Milutinovicia (bliskiego współpracownika Slobodana Miloszevicia) - oskarżonego przez Trybunał międzynarodowy o udział w zbrodniach w Kosowie.

Zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich na Litwie został nieoczekiwanie Rolandas Paksas (55 proc. głosów) - wcześniej burmistrz Wilna i dwukrotnie premier rządu, który pokonał dotychczasowego prezydenta kraju Valdasa Adamkusa. Wszystkie sondaże i zdecydowane zwycięstwo w I turze wyborów wskazywały, że zwycięzcą będzie Adamkus.

Rosyjskie władze zawróciły z lotniska w Moskwie obrońców praw człowieka: słynnego reportera - Güntera Wallraffa, założyciela organizacji humanitarnej Cap-Anamur - Ruperta Neudecka oraz byłego ministra - Norberta Bluma. Trzej Niemcy zamierzali odwiedzić czeczeńskich uchodźców w Inguszetii. "Rosjanie nie chcą mieć świadków mordu i samowoli" - stwierdził G. Wallraff.

Według sondażu Rosyjskiego Ośrodka Badania Opinii Publicznej, ponad połowa mieszkańców Rosji pragnęłaby, by Kreml przystąpił do rozmów z czeczeńskimi separatystami.

Chiny ogłosiły, że już w tym roku umieszczą na orbicie statek kosmiczny ze swoimi astronautami na pokładzie. Będą więc trzecim na świecie państwem (po b. ZSRR i USA), które tego dokona.

Komunistyczne władze w Pekinie wypuściły najbardziej znanego chińskiego dysydenta Xu Wenli, który przesiedział w tamtejszych więzieniach kilkanaście lat, m.in. za próbę rejestracji pierwszej partii opozycyjnej w Chinach.

Próba nałożenia sankcji gospodarczych na Koreę Północną może doprowadzić do wybuchu wojny - oświadczyły komunistyczne władze w Phenianie, które wbrew międzynarodowym umowom wznowiły prace nad programem atomowym.

W Iranie ogłoszono, że kamienowanie nie jest jedynym możliwym wyrokiem za cudzołóstwo. Decyzja szyickiego wielkiego ajatollaha Nasera Makarema otwiera drogę do uchwalenia ustawy zakazującej kamienowania. Z prośbą o jej wydanie zwróciła się do niego grupa irańskich deputowanych reformatorów.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce Dzień Dziecka w Rzymie

2024-04-28 16:13

Ewa Pankiewicz

Wy wszyscy, dziewczynki i chłopcy, będący radością waszych rodziców i rodzin, jesteście także radością ludzkości i Kościoła - napisał w orędziu do dzieci papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Powiedzieć Bogu „tak”

2024-04-29 09:09

[ TEMATY ]

modlitwa o powołania

Rokitno sanktuarium

Paradyż sanktuarium

piesza pielgrzymka powołaniowa

Katarzyna Krawcewicz

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

27 kwietnia z Paradyża wyruszyła kolejna piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna – w tym roku pod hasłem „Powołanie – łaska i misja”. Szlakiem wędrowało ponad 200 osób.

Pielgrzymi przybyli do Paradyża w sobotni poranek z kilku punktów diecezji. Na drogę pobłogosławił ich bp Tadeusz Lityński, który przez kilka godzin towarzyszył pątnikom w wędrówce. – Chcemy dziś Panu Bogu podziękować za wszelki dar, za każde powołanie do kapłaństwa, do życia konsekrowanego. Ale także chcemy prosić. Papież Franciszek 21 stycznia po zakończeniu modlitwy Anioł Pański ogłosił Rok Modlitwy, prosząc, aby modlitwa została zintensyfikowana, zarówno ta prywatna, osobista, jak też i wspólnotowa, w świecie. Aby bardziej stanąć w obecności Boga, bardziej stanąć w obecności naszego Pana – mówił pasterz diecezji. - Myślę, że pielgrzymka jest takim czasem naszej bardzo intensywnej modlitwy. Chciałbym, żebyśmy oprócz tych wszystkich walorów poznawczych, turystycznych, które są wpisane w pielgrzymowanie, mieli również na uwadze życie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję