Międzynarodowa Konferencja Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" na Jasnej Górze
16 października br. rozpoczęła się na Jasnej Górze Międzynarodowa Konferencja Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" (Sprawiedliwość i Pokój). Obrady, trwające od 16 do 20 października, zainaugurował Prymas Polski - kard. Józef Glemp.
Przedstawiciele Kościoła z 17 państw omówili najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoją dziś społeczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej. W konferencji uczestniczyli delegaci z Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier, Chorwacji, b. Jugosławii, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Gruzji, Bułgarii, Rumunii i Polski. Podczas konferencji omawiano m.in. problemy bezrobocia, ubóstwa, uchodźców i mniejszości narodowych. Szczególnie wiele miejsca zajęła kwestia integracji z Unią Europejską, czemu poświęcono cały dzień obrad (piątek 18 października).
Międzynarodowe konferencje organizowane pod patronatem Rady "Iustitia et Pax" odbywają się w różnych częściach świata i dotyczą problemów konkretnych regionów. Poprzednie spotkanie poświęcone naszej części Europy odbyło się w maju 1992 r. w Bydgoszczy. Zastanawiano się wówczas m.in. nad trudnościami i szansami Kościoła w społeczeństwie postmarksistowskim.
O. Stanisław Tomoń OSPPE
Rzecznik Prasowy Jasnej Góry
Narada Księży Kierowników Pieszych Pielgrzymek
Reklama
W dniach 24 i 25 września br. odbyła się w Niepokalanowie doroczna narada księży kierowników pieszych pielgrzymek diecezjalnych i ich najbliższych współpracowników, zorganizowana przez Radę Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Najważniejszą sprawą było omówienie sposobu celebrowania Eucharystii podczas pieszych pielgrzymek. Przedstawiono wiele rozwiązań, a dyskusja pomogła w rozwikłaniu niektórych problemów i wątpliwości. Kolejne tematy to: medyczna i przedmedyczna służba sanitarna w trakcie trwania pielgrzymki oraz sprawa mianowania księży kierowników i przewodników grup przez księży biskupów. Mając na uwadze obecne możliwości zrealizowania internetowej strony poszczególnych pielgrzymek diecezjalnych, księża kierownicy przedstawili swoje propozycje. Podczas rozmowy z oficerami policji omawiano możliwości skorygowania tras przemarszu pielgrzymek w trakcie dochodzenia do Jasnej Góry. Abp Edmund Piszcz - przewodniczący wspomnianej Rady Episkopatu Polski przedstawił rolę i znaczenie pieszych pielgrzymek diecezjalnych w całości prac duszpasterskich w naszym kraju. Wspólna modlitwa i Msze św. koncelebrowane wyraźnie podkreślały religijny wymiar tej narady.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Gaudeamus" U salezjanów w Łodzi
Reklama
"Postaraj się zostać człowiekiem wartości - nie tylko człowiekiem sukcesu" - taki napis zdobił aulę Salezjańskiej Wyższej Szkoły Ekonomii i Zarządzania (SWSEiZ) w Łodzi podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego 2002/2003. Szkolnictwo salezjańskie w Łodzi ma 75-letnią tradycję.
Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki przewodniczył ks. inf. dr Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli. Homilię wygłosił ks. dr Józef Struś - inspektor Prowincji Warszawskiej Salezjanów, który - nawiązując do ewangelicznej przypowieści o niewdzięcznych dzierżawcach winnicy - podkreślił rolę odpowiedzialności w życiu człowieka.
Podczas Mszy św. poświęcono insygnia rektorskie (dar dla szkoły). Gości przybyłych na inaugurację powitał rektor SWSEiZ - ks. Stanisław Bogdański.
W swych wystąpieniach ks. Bogdański i ks. Struś podkreślali specyfikę salezjańskiego kształcenia młodzieży, w którym - zgodnie z zasadami wypracowanymi przez mistrza, św. Jana Bosco - przywiązuje się wielką wagę nie tylko do przekazania młodzieży wiedzy i umiejętności, ale i kształtowania prawego charakteru przyszłych kadr polskiej inteligencji: menedżerów, ekonomistów, administratorów. Ważne jest, aby byli nie tylko dobrymi fachowcami, ale i uczciwymi obywatelami i dobrymi katolikami.
Po wręczeniu dyplomów ukończenia studiów pięciu najlepszym absolwentom (średnia ocen: 4,8) nastąpiło uroczyste ślubowanie studentów pierwszego roku.
Wykład inauguracyjny nt. Prawda w życiu publicznym i jej słudzy - wygłosił ks. inf. dr Ireneusz Skubiś. Podkreślił rolę prawdy w cywilizacji chrześcijańskiej, w cywilizacji europejskiej; prawda jest obok chrześcijańskiej miłości bliźniego jednym z fundamentalnych filarów tej cywilizacji. Próby relatywizacji prawdy, naginania jej do koniunkturalnych celów, czy to politycznych, czy społecznych - nie mówiąc już o próbach jej relatywizacji w nauce - prowadzą nie tylko do dezinformacji, ale i dezintegracji osobowości człowieka, a więc do chaosu. Szczególnie wiele zła wyrządzają wypaczenia prawdy dla celów ideologicznych, dokonywane przez propagandę - ale także, zwłaszcza w demokratyczno-liberalnych społeczeństwach, przez reklamę. Walka z prawdą okalecza człowieka i społeczność.
Uroczystość inauguracyjną uświetnił program artystyczny Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. A. Chlondowskiego z Lutomierska, a zakończyło tradycyjne Gaudeamus igitur...
M. M.
Środowiska twórcze
12 października w 20. pielgrzymce przybyło kilkuset aktorów, pisarzy, malarzy, muzyków oraz innych artystów. "Nasza pielgrzymka na Jasną Górę ma wymiar integracyjny i duchowy. Tutaj chcemy także zastanowić się nad kondycją kultury i jej twórców" - mówił ks. prał. Wiesław Niewęgłowski, krajowy duszpasterz środowisk twórczych, który o godz. 14.00 w Kaplicy Matki Bożej odprawił Mszę św. Podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki, witając zgromadzonych, powiedział: "Stajecie się przedłużeniem stwórczej dłoni Pana Boga, który przez Waszą pracę pragnie nadal objawiać piękno, jeszcze do tej pory zakryte przed ludzkimi oczami". Artyści z Bydgoszczy przygotowali program, w którym znalazły się m.in. fragmenty listu Ojca Świętego, skierowanego do artystów w 1999 r. oraz utwory muzyczne J. S. Bacha.
Jubileusz prof. Brańki
Reklama
13 października jubileusz 80-lecia życia i 50-lecia pracy świętował częstochowski muzyk i pedagog - prof. Eugeniusz Brańka. O godz. 17.00 w Bazylice Jasnogórskiej Mszy św. w intencji Jubilata przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. Eucharystię koncelebrowali m.in.: ks. inf. Marian Mikołajczyk, ks. prof. Piotr Łysikowski, ks. kan. Rajmund Frydrych, o. Jerzy Tomziński, o. Józef Płatek, o. Jan Golonka.
Prof. Brańka przez 25 lat był organistą i chórmistrzem na Jasnej Górze. Pracował także jako pedagog Instytutu Muzyki WSP, Zespołu Szkół Muzycznych i Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Częstochowie. Zasłynął jako kompozytor 65 pieśni maryjnych. Podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki wręczył Jubilatowi medal i dyplom Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry. Oprawę muzyczną przygotowali: Chór Jasnogórski pod dyrekcją Józefa Siedlika, Chór Kameralny Instytutu Muzyki WSP w Częstochowie pod batutą Przemysława Jeziorowskiego oraz organiści: Przemysław Kmieć i Marcin Lauzer.
"Wypłyń na głębię, aby lepiej poznać Chrystusa"
Reklama
Pod takim hasłem przebiegała w dniach 12-13 października 12. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji i Ochrony Środowiska, na którą przybyło 4 tys. osób. Spotkanie zorganizowały Sądeckie Wodociągi wraz z ks. Andrzejem Liszką. W niedzielę o godz. 11.00 w Bazylice Jasnogórskiej Mszę św. odprawiał biskup diecezji tarnowskiej Wiktor Skworc wraz z ks. Eugeniuszem Breitkopfem - krajowym duszpasterzem pracowników wodociągów, kanalizacji i ochrony środowiska i 17 kapłanami. W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup powiedział: "Niech obecność przy naszej wspólnej Matce zacieśnia więzi między Wami i tym samym przyczynia się do pomnożenia owoców Waszej pracy, które niech najlepiej służą polskiemu społeczeństwu, całemu polskiemu narodowi". Pielgrzymi złożyli dary ołtarza: paramenty liturgiczne oraz dwie mosiężne płyty na studnie kanalizacyjne na Jasnej Górze.
Bp Skworc poświęcił dzwon im. Jana Pawła II, który będzie przekazany parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świniarsku, oraz dwa nowe sztandary zakładów z Zamościa i Tarnowskich Gór. Pielgrzymi wystosowali telegram do Ojca Świętego. Zbigniew Kowal - prezes Wodociągów z Nowego Sącza przekazał krzyż - symbol pielgrzymki - prezesowi Wodociągów z Wrocławia Witoldowi Sumosławskiemu, jako organizatorowi przyszłorocznej pielgrzymki. Oprawę muzyczną zorganizowała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Straży Granicznej z Nowego Sącza pod dyrekcją kpt. Stanisława Stroczka; solistą był chorąży Wacław Wacłowiak.
Modlitwa za Ojca Świętego
13 października o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski przewodniczył Mszy św. konwentualnej w intencji Jana Pawła II z okazji 24. rocznicy pontyfikatu. "Cały Kościół w Polsce w sposób szczególny zanosi dziś gorące modlitwy do Pana - mówił Ojciec Przeor w homilii. - A my tu, na Jasnej Górze, jesteśmy do tego szczególnie zobowiązani. Pamiętamy tę serdeczną prośbę Ojca Świętego wypowiedzianą na początku pontyfikatu: Proszę Was! Bądźcie ze mną! Na Jasnej Górze i wszędzie. O godz. 20.00 w Bazylice Jasnogórskiej o. Kamil Szustak przewodniczył nabożeństwu różańcowemu w intencji Papieża. Uroczysty Apel poprowadził metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. "Maryjo, Matko Miłosierdzia - modlił się Ksiądz Arcybiskup - przynosimy Ci ten Dzień Papieski, naszą gotowość do czynu miłosierdzia chrześcijańskiego. Nie możemy przeżywać tego pontyfikatu bez rzetelnej mobilizacji do czynów miłości chrześcijańskiej".
W skrócie
9 października:
Z udziałem 250 lekarzy obradowało III Walne Zgromadzenie Związku Pracodawców Niepublicznej Opieki Zdrowotnej.
Przybyła 20-osobowa grupa członków wyższej izby parlamentu Austrii (Bundesrat). Wśród gości obecny był Herbert Schambeck, który otrzymał doktorat honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Mszę św. odprawił ks. prał. Friedrich Schleinzer, dziekan Wydziału Teologicznego w Salzburgu w Austrii.
11 października:
Na Jasną Górę przybyło 4,2 tys. uczniów, 150 nauczycieli i 40 księży z diecezji ełckiej. Organizatorem spotkania był Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej w Ełku z jego dyrektorem - s. Barbarą Pillar, pallotynką. Mszy św. o północy przewodniczył biskup pomocniczy diecezji ełckiej Edward Samsel.
Na Jasnej Górze modlił się biskup pomocniczy diecezji Hamburg w Niemczech Hans-Jochen Jaschke.
Metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. dla ok. 100-osobowej grupy członków Komisji Krajowej "Solidarności". We Mszy św. uczestniczyli m.in.: nowo wybrany przewodniczący "Solidarności" Janusz Śniadek oraz nowo wybrany przewodniczący zarządu regionalnego w Częstochowie Mirosław Kowalik.
12 października:
4,5 tys. maturzystów archidiecezji lubelskiej, których powitał o. Stanisław Rudziński, uczestniczyło w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło. Organizatorami II tury spotkania maturzystów lubelskich byli: ks. prał. Ryszard Lis i ks. Piotr Goliszek.
13 października:
Przybyła 500-osobowa Pielgrzymka Rodziny Rodzin.
Przybyła 500-osobowa 6. Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służb Więziennych. Mszy św. przewodniczył naczelny kapelan służby więziennej - ks. Paweł Wojtas. Do pielgrzymki, w której wziął udział płk Marek Szostek, wicedyrektor generalny służb więziennych, po raz trzeci dołączyła Pielgrzymka Zakładów Poprawczych wraz z duszpasterzem - ks. Waldemarem Woźniakiem.
Z okazji inauguracji roku akademickiego Mszę św. dla 80-osobowej grupy profesorów i studentów Akademii Polonijnej w Częstochowie odprawił rektor Akademii - ks. Andrzej Kryński. Homilię wygłosił wicerektor - o. Eustachy Rakoczy.
Tydzień w Polsce
Kard. Camillo Ruini, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Senat Akademicki KUL przyznał tę godność jako wyraz najwyższego uznania dla działalności kościelnej i naukowej Księdza Kardynała, jego talentu administracyjnego, jak również pastoralnej i dyplomatycznej troski o sprawy Kościoła powszechnego.
Dzień Modlitwy za Kościół na Wschodzie obchodzony będzie w tym roku w niedzielę 8 grudnia. Program tego Dnia był tematem spotkania Rady Programowej Zespołu Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie, które odbyło się we Wrocławiu.
Powstał ogólnopolski zespół księży i świeckich ds. duszpasterstwa nauczycieli, z siedzibą w Zielonej Górze.
Skandaliczną nazwał bp Tadeusz Rakoczy decyzję bielskich radnych, którzy głosami lewicy sprzeciwili się projektowi wzniesienia przed katedrą w Bielsku-Białej pomnika Jana Pawła II - pamiątki papieskiej wizyty w 1995 r. "Bielsko-Biała jako jedno z nielicznych miast w Polsce nie zareagowało dotąd na to wielkie historyczne wydarzenie, jakim była wizyta Ojca Świętego" - powiedział m.in. Biskup bielsko-żywiecki.
Gimnazjum w Świnicach Warckich (diecezja włocławska) jako pierwsza szkoła w Polsce otrzymało imię św. Faustyny. Apostołka Miłosierdzia Bożego urodziła się na terenie tej parafii we wsi Głogowiec w 1905 r. Akt nadania poprzedzono Mszą św. w kościele, gdzie przyszła Święta została ochrzczona i gdzie miała dwie pierwsze wizje, wzywające ją do życia bardziej doskonałego.
Z wizytą w Polsce przebywał prezydent Ukrainy Leonid Kuczma. Nie wziął on jednak udziału w odbywającej się w Belwederze konferencji "Ukraina w Europie", w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele ukraińskiej opozycji.
Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą po raz drugi zajęła się sprawą odmawiania polskim księżom prawa wjazdu do Rosji. Niewiele ponad 10 minut zajęło urzędnikowi MSZ-u przedstawienie posłom informacji na ten temat. Na posiedzeniu obecnych było tylko 7 z 18 członków Komisji, którzy na dodatek nie wykazywali większego zainteresowania sprawą - w milczeniu wysłuchali bezradnego stwierdzenia dyplomaty, iż "w tej kwestii decyduje Rosja".
Trwa spór prezydenta z rządem: prezydent Aleksander Kwaśniewski nie podpisał ustawy o abolicji podatkowej i deklaracjach majątkowych, odsyłając ją do Trybunału Konstytucyjnego (w "trybie prewencyjnym"). Prezydent podpisał za to nowelizację ustawy lustracyjnej, która wyłącza spod lustracji wywiad, kontrwywiad i służby ochrony granic PRL. Opozycja zapowiedziała, że zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie "tanich leków". Według doniesień prasy, na ostatniej wersji listy leków za złotówkę - która przez Ministerstwo Zdrowia zapowiadana była jako wielkie dobrodziejstwo - znajduje się tylko 79 pozycji, a oszczędności na jednym opakowaniu leków wahają się od 1 do 2 zł.
Od 1989 r. wróciło do kraju z emigracji ok. 60 tys. Polaków - stwierdzono m.in. podczas konferencji zorganizowanej przez Instytut Spraw Publicznych. Według zaprezentowanych danych, wracają do kraju 30-, 40-latkowie, którzy emigrowali z rodzicami w dobie stanu wojennego. Zdaniem Polonii, poważną przeszkodą w powrotach są m.in. polskie niekorzystne przepisy emerytalne.