Reklama

Kościół

Kardynał Wyszyński zawsze był wewnętrznie wolny

Pomimo zewnętrznych opresji kard. Wyszyński przez całe życie zachowywał wewnętrzną wolność - powiedział dziś w Warszawie prof. Paweł Skibiński. Dodał, że wewnętrzna wolność Prymasa była wyrazem jego głębi duchowej i świętości.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Archiwum

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński

Prof. Skibiński podkreślał, że Prymas Polski był krytycznie nastawiony do Polaków, ale jednocześnie kochający i to nadawało temu krytycyzmowi specyficzny sens.

“Uderzająca jest głębia perspektywy, wynikająca z życia nadprzyrodzonego, co dawało mu ogromny rozmach i odwagę w przedsięwzięciach duszpasterskich, takich jak Wielka Nowenna, Milenium Chrztu Polski, Społeczna Krucjata Miłości, peregrynacja Obrazu Jasnogórskiego itd. - mówił historyk UW. Jak zauważył, na takie programu nie zdobywali się hierarchowie w innych krajach, którzy mieli o wiele dogodniejsze warunki społeczno-polityczne.

Reklama

Zdaniem prof. Skibińskiego, kard. Wyszyński był opiekunem polskiej wolności rozumianej jako podmiotowość Polaków - nie tylko katolików, ale całej wspólnoty. Chodziło m.in. o odbudowę moralną po tragicznym wstrząsie jakim była II wojna światowa oraz ochronę podmiotowości wobec Moskwy.

Podziel się cytatem

Prymas pozostawił szereg myśli zawierających program polskiej wolności - mówił prof. Skibiński, wskazując m.in. na kazania wygłoszone w latach 70. w kościele św. Krzyża w Warszawie, a w których Kardynał mówił o prawach jednostki, rodziny i narodu. Co jednak istotne myślał w kategoriach nie tylko służby Kościołowi w Polsce.

“Kardynał Wyszyński jest opiekunem wolności nie tylko poprzez to, co mówił i jak działał ale i przez to, jak żył” - podsumował prof. Skibiński.

Reklama

O tym, dlaczego kard. Stefan Wyszyński został uznany za człowieka świętego mówił ks. prof. Ryszard Czekalski. Zdaniem rektora UKSW dwoma głównymi wymiarami świętości Prymasa były modlitwa i praca.

Prelegent zwrócił uwagę na przekonanie Kardynała, że tylko święci kapłani mogą wpływać na duchową odnowę Kościoła, rodziny i narodu.

Zaznaczył, że fundamentalnym aktem życia duchowego jest modlitwa, a jej jakość staje się też wyznacznikiem świętości. Świadkowie życia Prymasa potwierdzają, że był on człowiekiem głębokiej modlitwy, zaś szczególnym rysem jego duchowości była maryjność.

“Kardynał Wyszyński wpisuje się w krąg wielkich czcicieli Maryi przez swoje głębokie Jej zawierzenie i uczenie się od Niej pokornej służby Bogu i człowiekowi” - powiedział ks. prof. Czekalski dodając, że Prymas wszystko postawił na Maryję i przez nią zmierzał do Chrystusa.

Drugim obok modlitwy wymiarem świętości Prymasa była praca - wskazywał rektor KUL. - Był wyjątkowo pracowity i stawiał sobie wyjątkowo duże wymagania. Pracę traktował jako ścieżkę rozwoju osobowego oraz jego uświęcenia. Widział zresztą potrzebę łączenia modlitwy i pracy, aby pozwalały zachować człowiekowi równowagę duchową -zaznaczył ks. prof. Czekalski.

Podziel się cytatem

“Stefan Wyszyński zostanie błogosławionym nie dlatego, że był Prymasem Polski ale dlatego, że był człowiekiem, który w heroiczny sposób praktykował cnoty wiary, nadziei i miłości - w odniesieniu do Boga i człowieka” - podsumował rektor KUL.

2021-06-23 13:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z potrzeby serca

O inicjatywach związanych z Cudem nad Wisłą, beatyfikacją kard. Wyszyńskiego i oczekiwaniach Synodu Młodych z bp. Romualdem Kamińskim rozmawia Magdalena Wojtak

Magdalena Wojtak: Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, będą jednym z najważniejszych wydarzeń w tym roku. Jakie ma Ksiądz Biskup nadzieje związane z tymi uroczystościami?

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Nauka śpiewu na chwałę Pana

2021-09-21 09:42

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Ponad 70 osób przez trzy dni uczyło się poprawnego śpiewania utworów liturgicznych. W tym roku warsztaty prowadzili: Urszula Rogala, Piotr Pałka, Paweł Bębenek i Rafał Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję