Reklama

Niedziela Lubelska

Borzechów. Maryjna wspólnota

Paweł Wysoki

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej świętowała jubileusz 15-lecia powstania.

Przez lata mieszkańcy Borzechowa i okolicznych wiosek gromadzili się na modlitwie w kościele parafialnym w Niedrzwicy Kościelnej. Z czasem zapragnęli mieć dom Boży wśród swoich domów. W 2000 r. kamień pod budowę nowej świątyni pobłogosławił Jan Paweł II. Budowla wznoszona pod kierunkiem proboszcza ks. Jana Kiełbasy w pierwotnym założeniu miała być kaplicą filialną. Wychodząc naprzeciw potrzebom duszpasterskim, jak i dostrzegając zaangażowanie mieszkańców w dzieło, w 2006 r. abp Józef Życiński erygował nową parafię. Pieczę nad wspólnotą powierzył ks. Andrzejowi Wróblewskiemu, który od tamtej pory nieustannie troszczy się o duchowy i materialny rozwój parafii.

Reklama

W wigilię 15-lecia powstania parafii, 16 czerwca, maryjna wspólnota dziękowała Bogu za wszelkie łaski, jakimi została hojnie obdarzona, a szczególnie za codzienną Eucharystię i sakramenty, dzięki którym wierni doświadczają bliskości Jezusa Chrystusa. Parafianie wraz ze swoim proboszczem ks. Andrzejem Wróblewskim prosili o Boże błogosławieństwo i umocnienie w wierze i miłości. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik. Metropolita udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania oraz poświęcił prezbiterium, które zyskało nową aranżację. - Dzięki projektowi s. Maristelli Sienickiej oraz pracy artystów z Krakowa nasze odnowione prezbiterium wypełnił fresk przedstawiający scenę cudu w Kanie Galilejskiej. To nasz dar na 15-lecie parafii. Dziękuję parafianom za zaangażowanie i wsparcie dzieła - powiedział ksiądz proboszcz. - Jesteśmy wdzięczni za wszystko, co dokonało się w Borzechowie dla chwały Bożej i ku radości nas wszystkich - podkreślili parafianie.

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej" 

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


2021-06-21 10:14

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joachim i św. Anna - rodzice, dziadkowie i wychowawcy

Imiona rodziców Maryi i zarazem dziadków Jezusa są nam dobrze znane. Wynika to z faktu, że ich kult w Polsce jest dość rozpowszechniony. Zapewne powodem tego jest nasze, pełne sentymentu, podejście do kobiecej części rodu Jezusa. Kochamy mocno Najświętszą Maryję Pannę i swą miłość przelewamy również na Jej matkę - św. Annę. Dlatego liturgiczne wspomnienie św. Anny i św. Joachima cieszy się u nas tak dużymi względami.
Współcześnie czcimy rodziców Maryi wspólnie, choć początkowo przeważał kult św. Anny. Przywędrował on do Polski już w XIV wieku, kiedy Stolica Apostolska ustaliła datę święta na 26 lipca. Zawsze wyjątkową czcią otaczano babcię Jezusa na Śląsku. Do dziś największej czci doznaje ona na Górze św. Anny k. Opola, gdzie znajduje się cudowna figura tej Świętej. Przedstawia ona św. Annę piastującą dwoje dzieci: Maryję i Jezusa, dlatego powszechnie jest nazywana Świętą Anną Samotrzecią - co można tłumaczyć „we troje razem”.
O św. Joachimie i św. Annie nie wiemy jednak za dużo. Pismo Święte o nich nie wspomina. Trochę więcej światła na te postaci rzuca jeden z apokryfów - Protoewangelia Jakuba z końca II wieku. Z niego właśnie dowiadujemy się o imionach dziadków Jezusa. Wiemy też, że byli oni długo bezdzietni. Dopiero wytrwała modlitwa Joachima przez czterdzieści dni na pustyni wyjednała łaskę u Boga. Dar dany im w podeszłym wieku został przepowiedziany przez anioła, który określił mającą się narodzić córkę jako „radość ziemi”.
Zapewne św. Joachim i św. Anna byli dobrymi rodzicami, czego bezdyskusyjnym przykładem jest Maryja. Właśnie Ona przyjęła w pokorze Boże wybranie, spełniając Jego wolę wobec siebie. Podkreślił to sługa Boży Jan Paweł II 21 czerwca 1983 r. właśnie na Górze św. Anny, kiedy powiedział, że: „Syn Boży stał się człowiekiem dlatego, że Maryja stała się Jego Matką”.
W wielkiej mierze Maryja mogła stać się Matką Zbawiciela dzięki dobremu wychowaniu, które otrzymała w domu rodzinnym. Warto więc postawić pytanie: Czy my potrafimy wyciągnąć z tego właściwe wnioski dla nas samych? Trzeba nam pytać o styl wychowywania naszych pociech. Z niego wynika ich stosunek do sacrum, do świata Bożych planów wobec każdego z naszych dzieci.
Św. Joachim i św. Anna na pewno mieli świadomość tego, że ich obowiązkiem jest dobre przygotowanie Maryi do wypełnienia zadań, które Bóg przed Nią postawił.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Polscy siatkarze wygrali z Włochami!

2021-07-26 09:10

[ TEMATY ]

Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze pokonali Włochów 3:0 (25:20, 26:24, 25:20) w swoim drugim meczu grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To pierwsze zwycięstwo biało-czerwonych na igrzyskach.

W pierwszym spotkaniu Polacy przegrali z Iranem 2:3, Włosi z kolei pokonali Kanadę 3:2.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję