Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zakończenie Roku Wiary w diecezji sosnowieckiej

[ TEMATY ]

Rok Wiary

rok

ARCHIWUM

Uroczyste zakończenie Roku Wiary w diecezji sosnowieckiej miało miejsce 23 listopada w katedrze w Sosnowcu. Podczas Eucharystii ustanowiono też, po raz pierwszy w historii diecezji, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Ogłoszono także powstanie nowego dekanatu.

W homilii biskup Grzegorz Kaszak podkreślał, że "spotykamy się, aby wyrazić naszą wdzięczność za ten szczególny czas, w którym mogliśmy pogłębiać naszą wiarę". Wskazywał, że służyły temu wielorakie inicjatywy duszpasterskie – katechezy głoszone w 3. niedzielę miesiąca w każdej parafii, diecezjalne sympozjum "Taka jest nasza wiara", które zgromadziło ponad pół tysiąca osób, liczne pielgrzymki, szczególna formacja dzieci i młodzieży, wreszcie działania o zasięgu parafialnym.

Reklama

Mówiąc o wierze biskup podkreślał, że jest ona przede wszystkim zaufaniem Chrystusowi. "Człowiek prawdziwie wierzący ufa Panu Bogu i nieustannie sprawdza, czy jego uczucia, pragnienia, myśli, słowa i czyny zawsze i wszędzie są zgodne z Jego najświętszą wolą. Wiara jest więc trudna i wymagająca, żąda pokonywania samego siebie, przezwyciężania swoich słabości. Człowiek prawdziwie wierzący to osoba rozmodlona, praktykująca umartwienia i wyrzeczenia" – przekonywał biskup. - Choć nieraz widzimy osoby żyjące z dala od Boga i Jego przykazań, które – po ludzku sądząc – opływają w dostatki i szczęście, to jednak tylko za życie zgodne z wiarą, czeka nagroda. Życie w posłuszeństwie, w wierze uśmierza gniew Boga, oddala karę za czyny obrażające Stwórcę i będące w sprzeczności z Jego wolą" – przypominał hierarcha.

Biskup odniósł się też do bluźnierczej instalacji "Adoracja" w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. "Adorując krzyż klękamy w pokorze lub padamy przed Ukrzyżowanym Jezusem twarzą do ziemi. Dlatego stanowczo domagamy się zaprzestania pokazywania ohydnych scen godzących w naszego Zbawiciela i obrażania naszych uczuć religijnych. Całym sercem solidaryzujemy się z osobami broniącymi godności krzyża i modlącymi się w warszawskim Centrum Sztuki" – mówił Biskup określając to, co się tam dzieje mianem wstydu i hańby.

Po homilii, po raz pierwszy w historii diecezji, ustanowieni zostali Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej dla 13 parafii (20 mężczyzn). Będą oni pomagać kapłanom w posłudze rozdzielania Komunii w kościołach i szpitalach oraz zanosić Ją chorym do domów. Mają oni od 24 do 63 lat. Łączy ich zaangażowanie i praca na rzecz swoich wspólnot parafialnych, nierzadko także udział w ruchach i stowarzyszeniach diecezjalnych.

Na zakończenie ogłoszony został także dekret powołujący nowy dekanat w diecezji – bł. Jana Pawła II w Będzinie. Dziekanem dekanatu został ks. Grzegorz Rozpończyk (proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Będzinie-Łagiszy), wicedziekanem – ks. Piotr Pilśniak (parafia św. Katarzyny w Będzinie – Grodźcu), zaś ojcem duchownym ks. Jan Piekarski (proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Psarach).

2013-11-23 16:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Porta fidei (cz. 2)

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 46/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

GRAZIAKO

KS. ADRIAN PUT: - Osobny temat to sprawa kapłanów i osób konsekrowanych, Jakiego świadectwa wiary oczekuje Ksiądz Biskup od swoich kapłanów i osób zakonnych posługujących na naszych ziemiach?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku zginął jeden z liderów Wojowników Maryi

2021-08-05 08:17

facebook.com/sanktuariumsierpc

W środę w wypadku zginął lider Wojowników Maryi Sierpc Andrzej Mosakowski - informuje parafia św. Benedykta w Sierpcu.

Jak czytamy w informacji na profilu parafii:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję