Reklama

Wiadomości

Ratyfikacja decyzji ws. systemu zasobów własnych UE

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję Rady (UE, Euratom) w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie UE jest konieczna, aby ruszyły wypłaty m.in. z Funduszu Odbudowy.

[ TEMATY ]

ratyfikacja

prezydent.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Wierzę w to głęboko, że rozwiązania finansowe przewidziane przez Radę UE będą rzeczywiście remedium, które nie tylko pozwoli wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19, ale przede wszystkim pozwoli dokonać naszemu krajowi skoku rozwojowego pod względem infrastrukturalnym – podkreślił Andrzej Duda.

Reklama

Bardzo ważny moment. Bardzo ważny moment – wierzę w to głęboko – dla naszego kraju, dla Rzeczypospolitej, ale także bardzo ważny moment dla całej Unii Europejskiej, dlatego że dzisiaj rzeczywiście, przez złożenie tego podpisu, nastąpiło zakończenie całego procesu ratyfikacji decyzji Rady Unii Europejskiej w sprawie zasobów własnych Unii Europejskiej. Decyzji, która zamyka cały proces ustalania wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim, która w wyniku bardzo długich negocjacji prowadzonych w zeszłym roku, które zamknęły się 14 grudnia 2020 roku, wprowadza do systemu prawa Unii Europejskiej coś, co nazwano instrumentem na rzecz odbudowy Unii Europejskiej, a więc pewien mechanizm finansowy, a dokładnie pewien mechanizm pozyskiwania środków finansowych przez Komisję Europejską dla Unii Europejskiej. Bardzo mocno w preambule decyzji określony jako instrument o charakterze wyjątkowym, pozwalający de facto w imieniu Komisji Europejskiej zaciągać pożyczki na rynkach kapitałowych całego świata na potrzeby odbudowy gospodarek państw Unii Europejskiej po wszystkich trudnościach, wszystkich problemach i stratach spowodowanych kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią COVID-19.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Plan niezwykle ważny i cały instrument niezwykle ważny, dlatego że opiewający na niewyobrażalną kwotę 750 mld euro, z których 390 mld ma być przeznaczonych na wsparcie państw członkowskich, natomiast kwota do 360 mld ma być przeznaczona na pożyczki – wszystko to właśnie w celu realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć gospodarczych, przede wszystkim przedsięwzięć o charakterze inwestycyjnym. Polska ma być jednym z największych udziałowców, beneficjentów, tego planu. W kwocie netto jest to szacowane dla nas na ok 80 mld euro. W istocie jest to ogromna, niewyobrażalna kwota, która będzie mogła być wykorzystana na rozmaite cele, przede wszystkim na rozwój infrastrukturalny naszego kraju, a więc, mam nadzieję, także i zbliżać nas pod tym względem rozwojowym do rozwiniętych już od dawna państw Unii Europejskiej; myślę przede wszystkim o państwach zachodu Europy, tzw. Starej Unii, gdzie ta baza infrastrukturalna od bardzo dawna jest rozbudowana. Mam nadzieję, że także dzięki tym funduszom ona u nas wkrótce powstanie, będzie nowoczesna, na absolutnie nie tylko europejskim, ale i światowym poziomie.

Reklama

Cieszę się, że za zgodą wyrażoną wcześniej przez polski Sejm i polski Senat – chcę to bardzo mocno podkreślić: dziękuję wszystkim posłom i senatorom, którzy poparli te rozwiązania, którzy głosowali za ratyfikacją, których decyzje umożliwiły tę ratyfikację – mogłem dzisiaj tę ratyfikację podpisać, co zamyka ten proces. I wierzę w to głęboko, że po pierwsze: w niedługim czasie te środku będziemy mogli uzyskać, po drugie: wykorzystamy je bardzo dobrze – tak jak do tej pory udawało nam się wykorzystać środki otrzymywane z funduszy UE na realizację rozwoju naszego kraju na wszystkich szczeblach terytorialnych, poczynając od Polski lokalnej, poprzez Polskę regionalną – realizując programy centralne i te na mniejszych rozmiarach terytorialnych.

Proszę Państwa, wierzę w to głęboko, że w tym wszystkim pomoże nam europejski instrument odbudowy – z europejskiego Funduszu Odbudowy. Jeszcze raz gratuluję po pierwsze: przeprowadzonych w tym zakresie negocjacji. Wierzę w to, że ten instrument będzie działał skutecznie. Dziękuję wszystkim posłom i senatorom, którzy oddali swój głos zgadzając się na ratyfikację tego rozwiązania – tak jak powiedziałem – rozwiązania o charakterze wyjątkowym, wywołanego potrzebą, niestety, jaką spowodowała pandemia Covid-19. Wierzę w to głęboko, że te rozwiązania finansowe przewidziane przez UE, przewidziane przez Radę UE będą rzeczywiście tym remedium, które nie tylko pozwoli wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19, ale przede wszystkim też dokonać naszemu krajowi skoku rozwojowego pod względem infrastrukturalnym.

Reklama

Niektórzy porównują ten instrument odbudowy do Planu Marshalla – mam nadzieję, że właśnie tak będzie i taki efekt jaki kiedyś wywołał – przed dziesięcioleciami dla zachodniej części Europy, tej która po II wojnie światowej pozostała wolną i demokratyczną – Plan Marshalla będąc tym głównym kołem napędowym późniejszej prosperity i boomu gospodarczego. Mam nadzieję, że także ten plan odbudowy przyniesie te same efekty i ten instrument na rzecz odbudowy UE da nam ten niezwykły impuls rozwojowy i pozwoli przeżywać czas wielkiej prosperity gospodarczej zapewniając także oczywiście wysoki poziom życia w naszych krajach, z mojego punktu widzenia – przede wszystkim w Polsce.

Jeszcze raz dziękuję. I proces ratyfikacji ogłaszam jako zamknięty.

Prezydent wyraził nadzieję, że plan odbudowy da niezwykły impuls rozwojowy i pozwoli przeżywać czas wielkiej prosperity gospodarczej zapewniając także wysoki poziom życia w naszych krajach, a przede wszystkim w Polsce.

2021-05-31 19:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Senat przyjął ustawę ratyfikacyjną dot. Funduszu Odbudowy bez poprawek

Senat bez poprawek przyjął w czwartek ustawę ratyfikacyjną związaną z wdrożeniem unijnego Funduszu Odbudowy. Wcześniej senatorowie odrzucili poprawkę KO i PSL, która zakładała wprowadzenie do ustawy preambuły regulującej sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy.

W czwartek wieczorem odbyły się cztery głosowania dotyczące ustawy o wyrażeniu zgody na ratyfikację przez prezydenta RP decyzji Rady Europejskiej o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy.
CZYTAJ DALEJ

Nowe władze Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

2025-07-04 17:43

[ TEMATY ]

kapituła

Chrystusowcy

Przełożony Generalny

Biuro Prasowe Towarzystwa Chrystusowego

Rada Generalna Towarzystwa Chrystusowego

Rada Generalna Towarzystwa Chrystusowego

Chrystusowcy zebrani na XIV Kapitule Generalnej wybrali 3 lipca 2025 roku, w święto św. Tomasza Apostoła, nowego przełożonego generalnego. Został nim ponownie ks. Krzysztof Olejnik SChr.

Ks. Krzysztof Olejnik SChr, urodził się 5 stycznia 1973 r. we Wrześni. Do Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej wstąpił 20 sierpnia 1994 r. Po odbyciu rocznego nowicjatu, 29 września 1995 r. złożył pierwszą profesję zakonną w domu nowicjackim w Mórkowie. Profesję dozgonną złożył 30 kwietnia 2000 r. w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 2001 r. w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu z rąk abpa Juliusza Paetza. Po święceniach kapłańskich był katechetą-spowiednikiem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobrzanach. W 2002 r. rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2003-2004 odbył studia w Studium Poradnictwa Psychologicznego i Psychoterapii dla Duchowieństwa. W latach 2004-2007 był Socjuszem Magistra nowicjatu Towarzystwa Chrystusowego w Mórkowie. W 2007 r. został skierowany do Prowincji pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa obejmującą Wielką Brytanię i Irlandię, gdzie posługiwał jako duszpasterz Polaków w Moyraverty (Irlandia, 2008-2011), w Belfaście (Irlandia Północna, 2011-2013), w Londynie-Putney, (Anglia, 2013-2014), w Hampton Hill (Anglia, 2014-2016), w Glasgow (Szkocja, 2016-2018). W tym czasie duszpastersko udzielał się również dla lokalnej wspólnoty kościelnej, zarówno w Irlandii, jak i w Wielkiej Brytanii. W latach 2012-2018 był wiceprowincjałem Prowincji Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w 2018 r. został przełożonym tej Prowincji. W 2013-2018 r. pełnił funkcję radnego generalnego Towarzystwa Chrystusowego. Dnia 11 lipca 2019 r., w święto Benedykta z Nursji, XIII Kapituła Generalna wybrała ks. Krzysztofa na urząd przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. 3 lipca 2025 r., w święto Tomasza Apostoła, kolejna, XIV Kapituła, wybrała go ponownie na przełożonego generalnego.
CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za I Komunię Świetą

2025-07-04 23:07

Ks. Jakub Oczkowicz

Dzieci pierwszokomunijne w Tarnowcu

Dzieci pierwszokomunijne w Tarnowcu

Dziewczęta w białych sukienkach i chłopcy w uroczystych strojach komunijnych wspólnie dziękowali za dar Eucharystii i sakramentu pokuty i pojednania. Na początku liturgii ks. Paweł Knurek, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu, powitał zebranych w świątyni i wprowadził w uroczystość. W homilii bp Edward Białogłowski zwrócił się do dzieci, ich rodziców, a także katechetów z przesłaniem pełnym wiary i zachęty do wspólnego dbania o rozwój wiary. Kaznodzieja przypomniał o najważniejszych darach duchowych, jakie dzieci już otrzymały: „Pierwszy dar to chrzest – wtedy serce człowieka staje się białe jak wasze sukienki i komże. Drugi – spowiedź święta, w której Pan Jezus przebacza grzechy. Trzeci – Eucharystia, w której przychodzi do serca człowieka sam Bóg”. Biskup Edward skierował również apel do rodziców i wychowawców: „Drodzy rodzice, pozwólcie dzieciom przychodzić do Jezusa w pierwszy piątek miesiąca, do spowiedzi i Komunii Świętej. Pomóżcie im trwać w łasce Bożej, bo bez waszego przykładu będzie to bardzo trudne”. Kaznodzieja mówił również o roli dzieci w życiu parafii: „Dziewczynki, śpiewajcie w scholi! Śpiew budzi innych do modlitwy. Chłopcy, zapiszcie się do ministrantów. Patrzcie z bliska na cud, jak chleb staje się Ciałem Jezusa”. Na zakończenie homilii Biskup zawierzył wszystkie dzieci Matce Bożej i modlił się o nowe powołania kapłańskie i zakonne: „Prosimy, aby spośród was, które w tym roku po raz pierwszy w pełni uczestniczyły w Eucharystii, Pan Bóg wzbudził wielu pobożnych i oddanych służbie Bożej – ministrantów, scholanki, a w przyszłości może kapłanów i siostry zakonne”. Po Mszy św. w ogrodach sanktuaryjnych odbyło się spotkanie integracyjne, podczas którego dzieci mogły wziąć udział w zabawach, grach zespołowych i wspólnym świętowaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję