Reklama

Wiadomości

Ratyfikacja decyzji ws. systemu zasobów własnych UE

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję Rady (UE, Euratom) w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie UE jest konieczna, aby ruszyły wypłaty m.in. z Funduszu Odbudowy.

[ TEMATY ]

ratyfikacja

prezydent.pl

- Wierzę w to głęboko, że rozwiązania finansowe przewidziane przez Radę UE będą rzeczywiście remedium, które nie tylko pozwoli wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19, ale przede wszystkim pozwoli dokonać naszemu krajowi skoku rozwojowego pod względem infrastrukturalnym – podkreślił Andrzej Duda.

Bardzo ważny moment. Bardzo ważny moment – wierzę w to głęboko – dla naszego kraju, dla Rzeczypospolitej, ale także bardzo ważny moment dla całej Unii Europejskiej, dlatego że dzisiaj rzeczywiście, przez złożenie tego podpisu, nastąpiło zakończenie całego procesu ratyfikacji decyzji Rady Unii Europejskiej w sprawie zasobów własnych Unii Europejskiej. Decyzji, która zamyka cały proces ustalania wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim, która w wyniku bardzo długich negocjacji prowadzonych w zeszłym roku, które zamknęły się 14 grudnia 2020 roku, wprowadza do systemu prawa Unii Europejskiej coś, co nazwano instrumentem na rzecz odbudowy Unii Europejskiej, a więc pewien mechanizm finansowy, a dokładnie pewien mechanizm pozyskiwania środków finansowych przez Komisję Europejską dla Unii Europejskiej. Bardzo mocno w preambule decyzji określony jako instrument o charakterze wyjątkowym, pozwalający de facto w imieniu Komisji Europejskiej zaciągać pożyczki na rynkach kapitałowych całego świata na potrzeby odbudowy gospodarek państw Unii Europejskiej po wszystkich trudnościach, wszystkich problemach i stratach spowodowanych kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią COVID-19.

Plan niezwykle ważny i cały instrument niezwykle ważny, dlatego że opiewający na niewyobrażalną kwotę 750 mld euro, z których 390 mld ma być przeznaczonych na wsparcie państw członkowskich, natomiast kwota do 360 mld ma być przeznaczona na pożyczki – wszystko to właśnie w celu realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć gospodarczych, przede wszystkim przedsięwzięć o charakterze inwestycyjnym. Polska ma być jednym z największych udziałowców, beneficjentów, tego planu. W kwocie netto jest to szacowane dla nas na ok 80 mld euro. W istocie jest to ogromna, niewyobrażalna kwota, która będzie mogła być wykorzystana na rozmaite cele, przede wszystkim na rozwój infrastrukturalny naszego kraju, a więc, mam nadzieję, także i zbliżać nas pod tym względem rozwojowym do rozwiniętych już od dawna państw Unii Europejskiej; myślę przede wszystkim o państwach zachodu Europy, tzw. Starej Unii, gdzie ta baza infrastrukturalna od bardzo dawna jest rozbudowana. Mam nadzieję, że także dzięki tym funduszom ona u nas wkrótce powstanie, będzie nowoczesna, na absolutnie nie tylko europejskim, ale i światowym poziomie.

Reklama

Cieszę się, że za zgodą wyrażoną wcześniej przez polski Sejm i polski Senat – chcę to bardzo mocno podkreślić: dziękuję wszystkim posłom i senatorom, którzy poparli te rozwiązania, którzy głosowali za ratyfikacją, których decyzje umożliwiły tę ratyfikację – mogłem dzisiaj tę ratyfikację podpisać, co zamyka ten proces. I wierzę w to głęboko, że po pierwsze: w niedługim czasie te środku będziemy mogli uzyskać, po drugie: wykorzystamy je bardzo dobrze – tak jak do tej pory udawało nam się wykorzystać środki otrzymywane z funduszy UE na realizację rozwoju naszego kraju na wszystkich szczeblach terytorialnych, poczynając od Polski lokalnej, poprzez Polskę regionalną – realizując programy centralne i te na mniejszych rozmiarach terytorialnych.

Proszę Państwa, wierzę w to głęboko, że w tym wszystkim pomoże nam europejski instrument odbudowy – z europejskiego Funduszu Odbudowy. Jeszcze raz gratuluję po pierwsze: przeprowadzonych w tym zakresie negocjacji. Wierzę w to, że ten instrument będzie działał skutecznie. Dziękuję wszystkim posłom i senatorom, którzy oddali swój głos zgadzając się na ratyfikację tego rozwiązania – tak jak powiedziałem – rozwiązania o charakterze wyjątkowym, wywołanego potrzebą, niestety, jaką spowodowała pandemia Covid-19. Wierzę w to głęboko, że te rozwiązania finansowe przewidziane przez UE, przewidziane przez Radę UE będą rzeczywiście tym remedium, które nie tylko pozwoli wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19, ale przede wszystkim też dokonać naszemu krajowi skoku rozwojowego pod względem infrastrukturalnym.

Reklama

Niektórzy porównują ten instrument odbudowy do Planu Marshalla – mam nadzieję, że właśnie tak będzie i taki efekt jaki kiedyś wywołał – przed dziesięcioleciami dla zachodniej części Europy, tej która po II wojnie światowej pozostała wolną i demokratyczną – Plan Marshalla będąc tym głównym kołem napędowym późniejszej prosperity i boomu gospodarczego. Mam nadzieję, że także ten plan odbudowy przyniesie te same efekty i ten instrument na rzecz odbudowy UE da nam ten niezwykły impuls rozwojowy i pozwoli przeżywać czas wielkiej prosperity gospodarczej zapewniając także oczywiście wysoki poziom życia w naszych krajach, z mojego punktu widzenia – przede wszystkim w Polsce.

Jeszcze raz dziękuję. I proces ratyfikacji ogłaszam jako zamknięty.

Prezydent wyraził nadzieję, że plan odbudowy da niezwykły impuls rozwojowy i pozwoli przeżywać czas wielkiej prosperity gospodarczej zapewniając także wysoki poziom życia w naszych krajach, a przede wszystkim w Polsce.

2021-05-31 19:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Senat przyjął ustawę ratyfikacyjną dot. Funduszu Odbudowy bez poprawek

Senat bez poprawek przyjął w czwartek ustawę ratyfikacyjną związaną z wdrożeniem unijnego Funduszu Odbudowy. Wcześniej senatorowie odrzucili poprawkę KO i PSL, która zakładała wprowadzenie do ustawy preambuły regulującej sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy.

W czwartek wieczorem odbyły się cztery głosowania dotyczące ustawy o wyrażeniu zgody na ratyfikację przez prezydenta RP decyzji Rady Europejskiej o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 na spotkaniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

2022-09-27 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

papież Franciszek

bp Artur Ważny

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy dzień, poniedziałek (26.09), poświęcony był relacji charyzmatu zakonnego do nowej ewangelizacji. Dziś obradowano nad aktualnymi sprawami i zadaniami, zwłaszcza nad propozycjami duszpasterskimi na Rok Jubileuszowy 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.

Bp Artur Ważny, przewodniczy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał, że w ramach przygotowań, na prośbę papieża Franciszka, rok 2023 ma być poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a rok 2024 czasem intensywnej modlitwy i duchowych starań do jak najlepszego przeżycia jubileuszu obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu

2022-09-27 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Wyższe Seminarium Duchowne

Red.

Komunikat dotyczący przeniesienia Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu do Warszawy począwszy od przyszłego roku formacyjnego 2023/2024.

Treść komunikatu:

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję