Reklama

Wiadomości

Ratyfikacja decyzji ws. systemu zasobów własnych UE

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję Rady (UE, Euratom) w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie UE jest konieczna, aby ruszyły wypłaty m.in. z Funduszu Odbudowy.

[ TEMATY ]

ratyfikacja

prezydent.pl

- Wierzę w to głęboko, że rozwiązania finansowe przewidziane przez Radę UE będą rzeczywiście remedium, które nie tylko pozwoli wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19, ale przede wszystkim pozwoli dokonać naszemu krajowi skoku rozwojowego pod względem infrastrukturalnym – podkreślił Andrzej Duda.

Bardzo ważny moment. Bardzo ważny moment – wierzę w to głęboko – dla naszego kraju, dla Rzeczypospolitej, ale także bardzo ważny moment dla całej Unii Europejskiej, dlatego że dzisiaj rzeczywiście, przez złożenie tego podpisu, nastąpiło zakończenie całego procesu ratyfikacji decyzji Rady Unii Europejskiej w sprawie zasobów własnych Unii Europejskiej. Decyzji, która zamyka cały proces ustalania wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim, która w wyniku bardzo długich negocjacji prowadzonych w zeszłym roku, które zamknęły się 14 grudnia 2020 roku, wprowadza do systemu prawa Unii Europejskiej coś, co nazwano instrumentem na rzecz odbudowy Unii Europejskiej, a więc pewien mechanizm finansowy, a dokładnie pewien mechanizm pozyskiwania środków finansowych przez Komisję Europejską dla Unii Europejskiej. Bardzo mocno w preambule decyzji określony jako instrument o charakterze wyjątkowym, pozwalający de facto w imieniu Komisji Europejskiej zaciągać pożyczki na rynkach kapitałowych całego świata na potrzeby odbudowy gospodarek państw Unii Europejskiej po wszystkich trudnościach, wszystkich problemach i stratach spowodowanych kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią COVID-19.

Reklama

Plan niezwykle ważny i cały instrument niezwykle ważny, dlatego że opiewający na niewyobrażalną kwotę 750 mld euro, z których 390 mld ma być przeznaczonych na wsparcie państw członkowskich, natomiast kwota do 360 mld ma być przeznaczona na pożyczki – wszystko to właśnie w celu realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć gospodarczych, przede wszystkim przedsięwzięć o charakterze inwestycyjnym. Polska ma być jednym z największych udziałowców, beneficjentów, tego planu. W kwocie netto jest to szacowane dla nas na ok 80 mld euro. W istocie jest to ogromna, niewyobrażalna kwota, która będzie mogła być wykorzystana na rozmaite cele, przede wszystkim na rozwój infrastrukturalny naszego kraju, a więc, mam nadzieję, także i zbliżać nas pod tym względem rozwojowym do rozwiniętych już od dawna państw Unii Europejskiej; myślę przede wszystkim o państwach zachodu Europy, tzw. Starej Unii, gdzie ta baza infrastrukturalna od bardzo dawna jest rozbudowana. Mam nadzieję, że także dzięki tym funduszom ona u nas wkrótce powstanie, będzie nowoczesna, na absolutnie nie tylko europejskim, ale i światowym poziomie.

Cieszę się, że za zgodą wyrażoną wcześniej przez polski Sejm i polski Senat – chcę to bardzo mocno podkreślić: dziękuję wszystkim posłom i senatorom, którzy poparli te rozwiązania, którzy głosowali za ratyfikacją, których decyzje umożliwiły tę ratyfikację – mogłem dzisiaj tę ratyfikację podpisać, co zamyka ten proces. I wierzę w to głęboko, że po pierwsze: w niedługim czasie te środku będziemy mogli uzyskać, po drugie: wykorzystamy je bardzo dobrze – tak jak do tej pory udawało nam się wykorzystać środki otrzymywane z funduszy UE na realizację rozwoju naszego kraju na wszystkich szczeblach terytorialnych, poczynając od Polski lokalnej, poprzez Polskę regionalną – realizując programy centralne i te na mniejszych rozmiarach terytorialnych.

Proszę Państwa, wierzę w to głęboko, że w tym wszystkim pomoże nam europejski instrument odbudowy – z europejskiego Funduszu Odbudowy. Jeszcze raz gratuluję po pierwsze: przeprowadzonych w tym zakresie negocjacji. Wierzę w to, że ten instrument będzie działał skutecznie. Dziękuję wszystkim posłom i senatorom, którzy oddali swój głos zgadzając się na ratyfikację tego rozwiązania – tak jak powiedziałem – rozwiązania o charakterze wyjątkowym, wywołanego potrzebą, niestety, jaką spowodowała pandemia Covid-19. Wierzę w to głęboko, że te rozwiązania finansowe przewidziane przez UE, przewidziane przez Radę UE będą rzeczywiście tym remedium, które nie tylko pozwoli wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19, ale przede wszystkim też dokonać naszemu krajowi skoku rozwojowego pod względem infrastrukturalnym.

Reklama

Niektórzy porównują ten instrument odbudowy do Planu Marshalla – mam nadzieję, że właśnie tak będzie i taki efekt jaki kiedyś wywołał – przed dziesięcioleciami dla zachodniej części Europy, tej która po II wojnie światowej pozostała wolną i demokratyczną – Plan Marshalla będąc tym głównym kołem napędowym późniejszej prosperity i boomu gospodarczego. Mam nadzieję, że także ten plan odbudowy przyniesie te same efekty i ten instrument na rzecz odbudowy UE da nam ten niezwykły impuls rozwojowy i pozwoli przeżywać czas wielkiej prosperity gospodarczej zapewniając także oczywiście wysoki poziom życia w naszych krajach, z mojego punktu widzenia – przede wszystkim w Polsce.

Jeszcze raz dziękuję. I proces ratyfikacji ogłaszam jako zamknięty.

Prezydent wyraził nadzieję, że plan odbudowy da niezwykły impuls rozwojowy i pozwoli przeżywać czas wielkiej prosperity gospodarczej zapewniając także wysoki poziom życia w naszych krajach, a przede wszystkim w Polsce.

2021-05-31 19:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Senat przyjął ustawę ratyfikacyjną dot. Funduszu Odbudowy bez poprawek

Senat bez poprawek przyjął w czwartek ustawę ratyfikacyjną związaną z wdrożeniem unijnego Funduszu Odbudowy. Wcześniej senatorowie odrzucili poprawkę KO i PSL, która zakładała wprowadzenie do ustawy preambuły regulującej sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy.

W czwartek wieczorem odbyły się cztery głosowania dotyczące ustawy o wyrażeniu zgody na ratyfikację przez prezydenta RP decyzji Rady Europejskiej o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

W sierpniu rozpocznie się VIII Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach

2021-07-26 14:42

mat. pras

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

W niedzielę, 8 sierpnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach.Wydarzenie odbywać się będzie pod patronatem medialnym "Niedzieli Wrocławskiej".

Koncerty organowe odbędą się w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Festiwal składa się z cyklu czterech niedzielnych koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ zaproszeni zostali wyłącznie rodzimi artyści, którzy są najwyższej klasy twórcami. Podczas drugiego koncertu gościnnie wystąpi światowej sławy zespół folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”. Repertuar koncertu będzie poświęcony Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i będzie prawdziwą różnorodnością stylów muzycznych, emocji i obsady. W edycji tegorocznego festiwalu wystąpią: 08 sierpnia 2021 – Daniel Strządała – organy, Krzysztof Karpeta. – wiolonczela, Maria Rozynek- Banaszak – sopran, 22 sierpnia 2021 – Łukasz Romanek – organy, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, 05 września 2021 – Jerzy Kukla – organy, Angelika Rzewuska – sopran, 19 września 2021 – Ewa Bąk – organy, Wojciech Musiał – trąbka, Marcin Ciszewski – tenor. Podczas tegorocznej edycji festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa sztuki współczesnej pt. „Aerofony”. Projekt ma na celu aktywowanie lokalnego środowiska artystycznego do wspólnego działania, otwarcie mieszkańców na sztukę współczesną, wzbudzenie procesów twórczych i zachęcenie do udziału w tegorocznej edycji festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję