Reklama

Niedziela Wrocławska

Powiększa się front przeciwko Nagrodzie dla Strajku Kobiet

Kolejne stowarzyszenia włączają się w szeroki front protestu przeciwko przyznaniu Nagrody Wrocławia Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet. Organizacja ta została wyróżniona przez Radę Miejską Wrocławia i odbierze nagrodę 24 czerwca, we wspomnienie św. Jana Chrzciciela.

[ TEMATY ]

Wrocław

Strajk Kobiet

Karol Porwich/Niedziela

Protest skierowany do przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia Bohdana Aniszczyka wystosowało Stowarzyszenie Matek Katolickich. Prezentujemy poniżej cały tekst oświadczenia:

Jako Stowarzyszenia Matek Katolickich zwracamy się z wnioskiem o wycofanie decyzji przyznania Nagrody Wrocławia dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Stanowczo protestujemy przeciwko nagradzaniu tej grupy. Działała ona bezprawnie i, co należy podkreślić, nie reprezentowała wszystkich kobiet. Dodatkowo nie walczyła o prawa w sposób cywilizacyjny, a stosując nieeleganckie słowa, wręcz wulgaryzmy, obrażała godność kobiety. Żądając praw dla siebie pomijała prawa do życia dziecka.

Reklama

Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej Nagroda ta jest przyznawana za całokształt pracy i zasług na rzecz miasta. Strajkujące kobiety reprezentują jedynie wybraną grupę wrocławian - przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego w Polsce. Przyznanie im Nagrody świadczy o dyskryminacji osób o innych przekonaniach, także tych, które ze względu na swoją religię nie przyjmują postulatów Strajku.

To jest obelgą dla naszego społeczeństwa. Większa części ludzi, w tym kobiet, nie popiera haseł głoszonych przez strajkujących, ani sposobu ich przekazywania. Ponadto nagrodzenie aktywistów, którzy w rzeczywistości, w żaden sposób nie przyczynili się do rozwoju miasta i jego kultury byłoby sprzeczne z sensem nadawania Miejskiej Nagrody.

Z poważaniem,

Reklama

Przewodnicząca Stowarzyszenia Matek Katolickich

Maria Andrzejewska

Przyznanie Strajkowi Kobiet Nagrody Wrocławia podzieliło Radę Miejską. Podczas głosowania 22 kwietnia „za” opowiedziało się 19 z 37 głosujących radnych. Przeciw był cały klub Prawa i Sprawiedliwości oraz radni z Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa: Bohdan Aniszczyk, Jarosław Krauze, Mirosław Lach, Michał Piechel, Jerzy Józef Skoczylas i Edyta Skuła.

Oprócz samej decyzji Rady Miejskiej wiele emocji wzbudza fakt, że Nagroda zostanie wręczona 24 czerwca, czyli w dzień urodzin św. Jana Chrzciciela, patrona miasta. Świętego, który poniósł śmierć przez ścięcie za odważne mówienie o Prawdzie, krytyce rozpustnego życia i otwarte potępienie związku Heroda Antypasa z żoną brata.

2021-05-25 19:24

Ocena: +13 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan Cogito pod papierowym dachem

[ TEMATY ]

Wrocław

Herbert

Politechnika Wrocławska

Arch. Pwr

Papierowy Pawilon dla Zbigniewa Herberta

Papierowy Pawilon dla Zbigniewa Herberta

– To konstrukcja, nad którą pracowała grupa 18 osób w ramach w kursu ProtoLAB. Studenci wszystko zrobili sami, od pierwszych pomysłów koncepcyjnych, po gotową realizację – mówił podczas oficjalnego otwarcia pawilonu, dr Jerzy Łątka, który wraz z prof. Romualdem Tarczewskim sprawował opiekę merytoryczną nad projektem.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję