Reklama

Wiadomości

Rzecznik rządu: ramowa umowa polsko-czeska przyjęta, jej sfinalizowanie warunkiem wycofania skargi z TSUE

W poniedziałek została przyjęta ramowa umowa polsko-czeska, a jej sfinalizowanie jest warunkiem wycofania przez Czechy skargi z TSUE w sprawie kopalni Turów; Polska przeznaczy między 40 a 45 mln euro na wieloletnie inwestycje środowiskowe - poinformował we wtorek w Brukseli rzecznik rządu Piotr Müller.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas briefingu w trakcie drugiego dnia szczytu UE w Brukseli rzecznik przypomniał, że w nocy z poniedziałku na wtorek unijni liderzy zdecydowali się na nałożenia dodatkowych sankcji na Białoruś, co - jak dodał - polski rząd przyjmuje z satysfakcją.

Müller odniósł się także do rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem dotyczących kopalni i elektrowni Turów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Premier Morawiecki poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek, po rozmowach z premierem Babiszem, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego "Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE". Szef rządu poinformował również, że Polska będzie współfinansować na kwotę do 45 mln inwestycje środowiskowe. Z kolei Babisz - cytowany przez agencję Reuters - podczas briefingu dla czeskich mediów we wtorek miał powiedzieć, że jego "rząd nie planuje wycofania pozwu, który złożył przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów, ponieważ nie osiągnięto jeszcze porozumienia".

Rzecznik polskiego rządu podczas wtorkowego briefingu, odnosząc się do cytowanej przez media wypowiedzi Babisza stwierdził, że doszło do nieporozumienia, ponieważ jak zapowiedział premier Morawiecki negocjacje z Czechami właśnie się kończą, a w poniedziałek doszło do przyjęcia umowy ramowej i wytycznych do niej.

Reklama

"Dzisiaj mówił też o tym premier Andrej Babisz o tym, że czeka nas finalizowanie tej umowy i że sfinalizowanie tej umowy jest warunkiem wycofania skargi do TSUE. To samo wczoraj wskazywał premier Mateusz Morawiecki, że właśnie podpisanie tej umowy, którą finalizujemy w tej chwili jest warunkiem wycofania przez stronę czeską skargi do TSUE" - mówił Müller.

Rzecznik rządu poinformował, że w poniedziałek odbyło się spotkanie roboczego polsko-czeskiego zespołu rządowo-samorządowego, w którym udział wziął m.in. wiceszef MAP Artur Soboń oraz przedstawiciele czeskiego resortu środowiska. Jak dodał podczas posiedzenia ustalono kierunkowe wytyczne do umowy dotyczącej Turowa.

Müller poinformował, że Polska podejmie wspólne działania ze stroną czeską dotyczące ochrony wód gruntowych po obu stronach granicy. "Polska na współfinansowanie tych celów środowiskowych, geologicznych przeznaczy między 40 a 45 mln euro na projekty wieloletnie" - podkreślił.

Rzecznik rządu pytany o to, czy kwota ta może ulec zmianie odparł, że na ten moment została ona zaakceptowana przez roboczy zespół. Poinformował, że ustalane są jeszcze szczegóły dotyczące wkładu strony czeskiej. "To jest wszystko w imieniu dobrej współpracy transgranicznej i ochrony środowiska" - zapewniał Müller.

Zaznaczył, że Polska równolegle buduje techniczne sposoby blokowania odpływu wód gruntowych i dodał, że szczegółowa umowa będzie regulowała konkretne inwestycje oraz opisywała wydatkowanie środków finansowych na konkretne lata. "Po to jest szczegółowa umowa, która musi kilka dni, może kilkanaście być procedowana, żeby te szczegóły ustalić, żebyśmy ustalili te aspekty poszczególnych inwestycji" - mówił rzecznik rządu.

Reklama

Müller przypomniał także zapowiedź szefa polskiego rządu o utworzeniu zespołu roboczego, który będzie na bieżąco monitorował sytuację środowiskową w okolicach kopalni Turów i zapewnił, że kopalnia Turów będzie funkcjonować.

Zaznaczył również, że w najbliższych dniach muszą zostać uruchomione właściwe procedury rządowe po obu stronach

"Siłą rzeczy dzisiaj premier Babisz nie mógł powiedzieć o wycofaniu tej skargi w dniu dzisiejszym, ponieważ rząd czeski musi we właściwej procedurze zaakceptować tę umowę i oczywiście ona musi być jeszcze sfinalizowana już w postaci jednolitego tekstu. Wczoraj były przyjęte ogólne wytyczne" - mówił rzecznik rządu.

Zapewnił, że poniedziałkowe ustalenia premier Morawiecki potwierdził w rozmowie z premierem Czech ponownie we wtorek - już po wypowiedzi Babisza dla dziennikarzy.

"Ta umowa powinna być w tej chwili już spisywana w takiej dłuższej formie i przedstawiona do właściwego zaakceptowania w procedurach krajowych" - podkreślił Müller.

"Dzisiaj nikt żadnej skargi nie wycofuje, ponieważ nie ma jeszcze podpisanej finalnej umowy, natomiast ramy zostały wynegocjowane wczoraj na samorządowo-rządowym zespole, który wczoraj się spotkał oraz przedyskutowane przez premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Andreja Babisza wczoraj i dzisiaj przed posiedzeniem Rady Europejskiej" - dodał.

Zapewnił, że Polska chce dojść do porozumienia z Czechami.

Reklama

"Chcemy dojść do porozumienia w przeciwieństwie do naszych oponentów politycznych, spośród których niektórzy chcieli zaakceptować tego typu rozstrzygnięcie jak zawieszenie funkcji kopalni, co jest absolutnie nieakceptowalne ze względu na to, że kopalnia Turów dostarcza węgiel, który zasila elektrownie produkującą od 4 do 7 proc. energii elektrycznej dla całego kraju" - podkreślał Müller.

Przypomniał polskie stanowisko, zgodnie z którym zamknięcie kopalni jest nieakceptowalne, natomiast możliwe są porozumienia środowiskowe. Ocenił, że decyzja TSUE w tym zakresie miała charakter bezprecedensowy.

"Dziwi mnie to, że część polskich polityków, m.in. Rafał Trzaskowski twierdzi, że takie decyzje trzeba od razu wykonać. To jest sytuacja, w której mowa jest o bezpieczeństwie energetycznym całego państwa" - powiedział rzecznik rządu..

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w piątek decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Z Brukseli Mateusz Roszak (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ ap/

2021-05-25 12:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Były rzecznik Watykanu apeluje o pełne wyjaśnianie przypadków pedofilii w Kościele

[ TEMATY ]

rzecznik

pedofilia

BP KEP

Były rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ wezwał do pełnego opracowanie skandalu pedofilii wśród duchowieństwa. Jeśli Kościół katolicki nie zajmie się tą sprawą szczegółowo i we wszystkich aspektach, „będzie popadał z jednego kryzysu w drugi” - napisał włoski jezuita na łamach najnowszego numeru jezuickiego czasopisma „La Civiltà Cattolica”. Ostrzegł też przed określaniem tego tematu mianem rozdmuchanego lub próbą zamknięcia go. "To błędna droga" - uważa były dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, który piastował ten urząd w latach 2006-2016.

Jego zdaniem Kościół katolicki nadal twierdzi, jakoby wykorzystywanie seksualne nieletnich było problemem Zachodu lub świata anglosaskiego. Niekiedy wśród zwierzchników kościelnych panuje „niewiarygodna naiwność”, stwierdził z ubolewaniem autor artykułu. Przestrzegł, że skandale pedofilskie mogą jeszcze wybuchnąć w innych krajach. „Trzeba patrzeć realnie, bardzo w tym pomaga rozsądna informacja” - dodał.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: miłujmy tak, jak miłuje nas Bóg

2025-07-27 12:21

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican News

Dziś liturgia zachęca nas, abyśmy w modlitwie i miłości czuli się miłowani i miłowali, tak jak Bóg nas miłuje - powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Nawiązując do czytanego w XVII niedzielę zwykłą roku C fragmentu Ewangelii (Łk 11, 1-13) papież zaznaczył, iż słowa modlitwy „Ojcze nasz” przypominają nam, że jesteśmy miłowanymi dziećmi poznającymi wspaniałość miłości Boga. Komentując następnie słowa o człowieku wstającym w nocy, by pomóc swemu przyjacielowi ugościć niespodziewanego przybysza, Leon XIV podkreślił, że Bóg zawsze nas wysłuchuje, gdy się do Niego modlimy. Zachęcił do wytrwałości w modlitwie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję