Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluń pamiętał o Zbrodni Katyńskiej

Obchody jej 81. rocznicy, uroczyste, aczkolwiek symboliczne, rozpoczęła Eucharystia w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Wieluń

Zofia Białas

Po Mszy św. przedstawiciele władz miasta i powiatu, proboszcz parafii ks. Jacek Zieliński, wieluńscy harcerze oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej” udali się pod pomnik św. Jana Pawła II i złożyli u jego stóp bukiety kwiatów.

Oficjalne uroczystości odbyły się przy obelisku w parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, upamiętniającym nauczycieli ziemi wieluńskiej zamordowanych w Katyniu i Charkowie. Uroczystościom przewodniczył Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Reklama

Po powitaniu gości i odśpiewaniu hymnu państwowego Jan Książek w krótkich słowach przypomniał historię tragedii katyńskiej z 1940 r. Wspomniał także 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

O Zbrodni Katyńskiej, o której nie można zapomnieć, mówili także wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka-Fiuk oraz starosta wieluński Marek Kieler.

Zbrodnia Katyńska to akt ludobójstwa, który strzałem w tył głowy zabrał życie ludziom nauki, nauczycielom, prawnikom, policjantom, urzędnikom państwowym, poetom, malarzom i oficerom Wojska Polskiego. Zniszczył także polską inteligencję.

Reklama

Wśród ofiar tej zbrodni dokonanej na Polakach przez Rosjan znalazło się ponad 150 mieszkańców ziemi wieluńskiej, związanych z nią albo przez miejsce urodzenia bądź zamieszkania lub wykonywanej pracy (1/3 z nich to funkcjonariusze policji).

Wśród pomordowanych znaleźli się m.in.: Jan Grabiński (1908-40, porucznik rezerwy), Stanisław Jasiński (1898 – 1940, spoczywa w Bykowni k. Kijowa), Ryszard Szczepanik (1912-40, porucznik, nauczyciel Szkoły Powszechnej k. Pińska).

Każdą z tych 3 zasłużonych dla ziemi wieluńskiej postaci wielunianie upamiętnili Dębami Pamięci. W 2008 r. uhonorowano w ten sposób Jana Grabińskiego, w 2010 r. Stanisława Jasińskiego, a w 2011 r. Ryszarda Szczepanika.

O tych postaciach i poświęconych im Dębach Pamięci przypomniał w krótkim filmie na profilu facebookowym Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek. Akcja upamiętniania pomordowanych w Katyniu nosiła nazwę „Katyń... ocalić od zapomnienia”.

Uroczystości rocznicowe zakończyły się złożeniem kwiatów pod obeliskiem i rosnącym w pobliżu Dębie Pamięci poświęconym Ryszardowi Szczepanikowi.

2021-04-12 11:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historyk: analizując liczebność ofiar Katynia należy brać pod uwagę wszystkie dotąd poznane dokumenty

[ TEMATY ]

Katyń

zbrodnia katyńska

II wojna światowa

M. JOŃCZYK

3435 nazwisk zamordowanych Polaków upamiętniono na tych granitowcyh płytach

3435 nazwisk zamordowanych Polaków upamiętniono na tych granitowcyh płytach

Analizując liczebność ofiar zbrodni katyńskiej należy brać pod uwagę wszystkie dotąd poznane dokumenty, nie tylko o tzw. decyzji katyńskiej z 1940 r., ale też np. o notatce Szelepina z 1959 r. - zwraca uwagę historyk Ewa Kowalska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Temat liczebności ofiar zbrodni katyńskiej poruszył 21 listopada były ukraiński prokurator wojskowy i badacz zbrodni stalinowskich Andrej Amons. Na konferencji przeprowadzonej online z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej stwierdził, że pełna liczba zamordowanych w 1940 r. Polaków może być o prawie 4 tys. większa niż się przyjmuje w historiografii.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Ważna jest wytrwałość i cierpliwość - 200 lat kościoła św. Michała Archanioła w Miliczu

2021-09-26 18:18

Eryk Taterka

W milickim kościele pw. św. Michała Archanioła odpust ku czci świętego patrona połączony był z 200. rocznicą budowy kościoła.

Uroczystościom w parafii przewodniczył o. Wojciech Łokieć SJ. Jezuita z Bytomia prowadził przez 3 dni rekolekcje, które miały przygotować wiernych do wspólnej radości odpustowych. Pierwszego dnia konferencja dotyczyła Eucharystii, Drugiego o ojcostwie na wzór św. Józefa, a trzeciego dnia o Maryi, Matce wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję