Reklama

Kościół

Syria: Aleppo między beznadziejnością a wiarą

Ludzie w Aleppo w Syrii cierpią, ponad 80 proc. żyje poniżej progu ubóstwa. Zwrócił na to uwagę maronicki arcybiskup Aleppo, Joseph Tobji. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego powiedział w dziesiątą rocznicę wybuchu wojny w Syrii: „Czujemy się zawiedzeni przez społeczność międzynarodową”.

[ TEMATY ]

Syria

Aleppo

Archiwum Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Krajem, w którym rozgrywa się największy dramat humanitarny ostatnich lat, jest Syria

Krajem, w którym
rozgrywa się
największy
dramat humanitarny
ostatnich lat,
jest Syria

„Nadzieja mieszkańców Syrii spoczywa teraz tylko w Panu”, zaznaczył abp Tobji. Jego zdaniem większość chrześcijan, którzy uciekli z kraju od dziesięciu lat rozdartego wojną, „nie wróci do tego piekła”. „Nie pokładamy już nadziei w ludziach, tylko w Bogu” – zaznaczył.

Wezwanie maronickiego arcybiskupa Aleppo o pomoc odnosi się do „niekończących się kryzysów społecznych i ekonomicznych”, które wyczerpały Syryjczyków. Jak zaznaczył setki tysięcy ofiar i niezliczona liczba przesiedleńców uczyniła z nich „wyjałowione dusze”.

Reklama

„Nawet ci, którzy pozostali na miejscu próbując uciec przed śmiercią i zniszczeniem, czują się opuszczeni przez społeczność międzynarodową. Jestem wdzięczny papieżowi Franciszkowi za niedzielny apel o pokój wzywający jego głosem wszystkich do modlitwy i postu. Nie zapominajcie o nas!” – powiedział arcybiskup.

„Dziesięć lat temu rozpoczął się krwawy konflikt w Syrii, który spowodował jedną z największych katastrof humanitarnych naszych czasów: nieokreśloną liczbę zabitych i rannych, miliony uchodźców, tysiące zaginionych, zniszczenia, wszelkiego rodzaju przemoc i ogromne cierpienie dla całej ludności, zwłaszcza najbardziej bezbronnych, jak dzieci, kobiety i osoby starsze. Ponawiam mój stanowczy apel do stron konfliktu, aby okazały znaki dobrej woli, ażeby dla wyczerpanej ludności zajaśniał promyk nadziei. Pragnę również zachęcić wspólnotę międzynarodową do zdecydowanego, ponownego, konstruktywnego i solidarnego wysiłku, aby po złożeniu broni można było odtworzyć tkankę społeczną i rozpocząć odbudowę i odnowę gospodarczą. Módlmy się wszyscy do Pana, aby tak wiele cierpienia w naszej umiłowanej i udręczonej Syrii nie zostało zapomniane, a nasza solidarność ożywiła nadzieję. Módlmy się razem za naszą umiłowaną i udręczoną Syrię” – powiedział papież podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański.

Zaznaczył, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat Kościół w Syrii „doznał śmiertelnego ciosu” „Obecnie jest mniej niż jedna czwarta chrześcijan w porównaniu z tym, co było na początku konfliktu. Z Syrii uciekają głównie ludzie młodzi i wykwalifikowani, podczas gdy najbiedniejsi i najbardziej bezbronni pozostają na miejscu. W tej sytuacji Kościół nie może normalnie istnieć, praca duszpasterska nie posuwa się do przodu. Na przykład: w tym roku tylko ośmioro dzieci przygotowuje się do pierwszej komunii św. Jak można w ten sposób prowadzić pracę duszpasterską? Ale mimo wszystko staramy się być aktywni. Ale nasz nastrój jest ponury, nie mamy żadnych nadziei, nie tylko my chrześcijanie, ale wszyscy ludzie” – powiedział abp Tobji.

Reklama

Zaznaczył, że są i oznaki optymizmu takie jak odbudowa niektórych miejsc kultu. „Odbudowaliśmy niektóre kościoły, a inne wkrótce zostaną odnowione. To znak, że mimo wielu trudności nadal tu jesteśmy” – wyznał.

Mija 10 lat od wybuchu konfliktu zbrojnego w liczącej 22 mln mieszkańców Syrii. Rozpoczął się on w marcu 2011 roku w wskutek protestów Arabskiej Wiosny. W wyniku wojny zginęły setki tysięcy ludzi, zostało zniszczonych 40 proc. budynków, pięć milionów Syryjczyków musiało uciekać z kraju, cztery do sześciu milionów ludzi tuła się po Syrii bez dachu nad głową, w wielu miejscach panuje głód.

2021-03-17 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 tys. euro od papieża dla mieszkańców Aleppo

[ TEMATY ]

pomoc

Aleppo

dar

ShehabAgency.MainPage/facebook.com

Dziś rano Ojciec Święty sprawował w Aricci Mszę św. w intencji Syrii i przekazał 100 tys. euro dla ubogich mieszkańców Aleppo – poinformowała wicedyrektor watykańskiego Biura Prasowego, Paloma Garcia Ovejero.

Papieski dar, w który włączyły się także poszczególne dykasterie Kurii Rzymskiej zostanie przesłany do Aleppo za pośrednictwem Papieskiego Urzędu Dobroczynności oraz Franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Czyżewski o Prymasie Wyszyńskim: nigdy nie uciekał od problemów

2021-09-18 14:38

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.

Duchowny wygłosił 18 września w katedrze gnieźnieńskiej konferencję poświęconą trosce kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych. Wykład odbył się w ramach odbywającego się w Gnieźnie dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i przygotowany został w oparciu o wystąpienia i osobiste zapiski kardynała, będące – jak stwierdził ks. Czyżewski – najbardziej wiarygodnym świadectwem jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję