Reklama

Watykan

Ks. Nykiel: ochrona tajemnicy spowiedzi jest lekarstwem na zło

Od poniedziałku trwa zorganizowany przez Penitencjarię Apostolską w trybie online XXXI kurs dotyczący forum wewnętrznego. Pomimo ograniczeń spowodowanych pandemią bierze w nim udział prawie 900 księży i kleryków z całego świata, którzy stoją na progu święceń kapłańskich.

Regens Penitencjarii Apostolskiej ks. Krzysztof Nykiel w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego podkreśla, że celem spotkania nie jest formacja „funkcjonariuszy sacrum”, ale „szafarzy miłosierdzia”.

Kapłan w dniu otwarcia kursu przypomniał o Nocie Penitencjarii Apostolskiej z 29 czerwca 2019 roku dotyczącej szacunku dla porządku wewnętrznego oraz nienaruszalności tajemnicy spowiedzi sakramentalnej.

„Od jakiegoś czasu można spotkać się z atakami czy próbami kwestionowania zasad, które poruszone są w nocie Penitencjarii Apostolskiej, tzn., że ze względu na takie czy inne przestępstwa możliwe byłoby uchylenie nienaruszalność tajemnicy spowiedzi, wtedy łatwiej można by znaleźć sprawcę danego czynu. Kościół nie może w żadnym wypadku uchylić się od tego zobowiązania, które ciąży na spowiednikach – podkreślił ks. Nykiel. – Nie ma takiej możliwości, nie dlatego, że chcieliby cokolwiek ukrywać, nie dlatego, że chcieliby cokolwiek zamiatać pod dywan, ale dlatego, że to nie kapłan jest narzędziem przebaczenia, ale sam Bóg jest autorem przebaczenia. Chroniąc świętość sakramentu, a jednocześnie dobrego imienia penitenta, ten obowiązek pieczęci sakramentalnej nie może zostać nigdy zdjęty. Stąd też kapłan jest zobowiązany zachować tajemnicę sakramentalnej spowiedzi także po śmierci penitenta i muszę powiedzieć, że ochrona świętości spowiedzi jest naprawdę prawdziwym lekarstwem i antidotum na wszelkie zło.“

2021-03-11 16:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ty też jesteś solą ziemi!

Niedziela małopolska 14/2013, str. 3

[ TEMATY ]

młodzi

forum

Adam Wojnar

W XI Forum Młodych wzięło udział blisko 300 osób

W XI Forum Młodych wzięło udział blisko 300 osób

Prawie trzysta osób uczestniczyło 22-24 marca w XI Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Przyświecały im hasła: „Być solą ziemi” oraz „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Polska pokazała, że można być żywą Ewangelią dla Ukrainy.

2023-01-30 21:43

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

Od prawie roku Ukraina dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. Od samego początku Polacy dzielnie wspierają naród ukraiński. O pomocy Ukrainie, wdzięczności Polakom i trudzie wojny opowiada biskup Leon Dubawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej oraz wiceprzewodniczący Episkopatu Ukrainy.

Od początku wojny Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy w ciężkim dla nich czasie wojny. Czy prawie rok od rozpoczęcia wojny ta pomoc nadal jest udzielana?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję