Reklama

Wiadomości

Rekordowe 5,6 proc. Amerykanów identyfikuje się jako osoby LGBT+

Około 18 mln Amerykanów, czyli 5,6 proc. społeczeństwa, to lesbijki, geje, biseksualiści lub osoby transseksualne - wynika z sondażu Gallupa. To rekordowy poziom.

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Coraz większy odsetek Amerykanów identyfikuje się jako LGBT

Badanie z 2020 r. wykazało 24 proc. wzrost w porównaniu z ostatnim sondażem z 2017 r., kiedy to 4,5 proc. dorosłych zidentyfikowano jako osoby LGBT+. Przypisano to znaczącemu wzrostowi akceptacji społecznej.

Reklama

W czasie, gdy Amerykanie coraz bardziej popierają równe prawa dla gejów, lesbijek i osób transpłciowych, coraz większy odsetek Amerykanów identyfikuje się jako LGBT — analizuje Instytut Gallupa.

Poparcie dla małżeństw osób tej samej płci, zalegalizowane w 2015 roku i postrzegane w dużej mierze jako synonim wspierania praw LGBT+, wzrosło do 62 proc. - wynika z badań Public Religion Research Institute - w porównaniu z 36 proc. w 2007 roku.

Większość Amerykanów LGBT+ - aż 54,6 proc. - identyfikuje się jako biseksualiści, podczas gdy 24,5 proc. jako geje, 11,7 proc. - lesbijki i 11,3 proc. - trans.

Reklama

Różnice wg pokolenia, płci i poglądów politycznych

Ankieterzy przebadali telefonicznie losową próbę 15 tys. Amerykanów w 2020 roku i stwierdzili, że 86,7 proc. zidentyfikowało się jako osoby heteroseksualne, podczas gdy 7,6 proc. odmówiło odpowiedzi na pytanie, w porównaniu z około 5 proc. w poprzednich badaniach Gallupa, które rozpoczęły się w 2012 roku.

Między pokoleniami istniały wyraźne różnice. Osoby starsze znacznie rzadziej uważały się za osoby LGBT+, z najniższym odsetkiem - 1,3 proc. - wśród osób urodzonych przed 1946 r.

Kobiety częściej identyfikują się jako osoby LGBT+ niż mężczyźni, przy 6,4 proc. w porównaniu z 4,9 proc. 13 proc. liberałów stwierdziło, że są osobami LGBT+ w porównaniu z 2,3 proc. konserwatystów.

2021-02-26 08:48

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba jasno powiedzieć: Dość!

Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 10-13

[ TEMATY ]

LGBT

episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Ale Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny – mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z Arturem Stelmasiakiem

ARTUR STELMASIAK: – Napisał Ksiądz Arcybiskup bardzo mocny list w obronie wartości religijnych. Oczywistych powodów jest wiele, ale czy było jakieś szczególne wydarzenie, które przechyliło szalę goryczy, by zająć stanowisko w tej sprawie?

CZYTAJ DALEJ

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

[ TEMATY ]

media

Watykan

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Włoski prałat kurialny przypomniał, że Ojciec Święty przy różnych okazjach określał powojenny neorealizm w kinematografii włoskiej mianem „katechezy człowieczeństwa” i „szkoły człowieczeństwa”. Wspominał też, że jako dziecko często chadzał do kina w swej dzielnicy w Buenos Aires. Te właśnie wspomnienia i uwagi Franciszka o jego związkach z filmem znalazły się w prezentowanej książce wicekanclerza akademii papieskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję