Reklama

Każda osoba jest historią świętą

Niedziela małopolska 18/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To tytuł jednej z książek Jeana Vaniera, założyciela „Arki”, wspólnoty, w której żyją ludzie upośledzeni umysłowo. Przypomniałam sobie te słowa, zanim poszłam z wizytą do jednej z placówek Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” w Krakowie www.ognisko.org.pl. Wiedziałam, że niepełnosprawni intelektualnie to historia szczególnie święta, promieniująca na rodziców i opiekunów. Kilka tych promieni miało rzucić swój blask również na mnie.

Założyć buty, przygotować się do Euro

Wysiadam przy placu Inwalidów, gdzie jak zwykle duży ruch samochodowy. Kieruję się w stronę ul. Siemiradzkiego. Na klatce kamienicy trwa właśnie remont. - Uwaga, świeżo malowane! - słyszę po drugiej stronie drzwi, niestety za późno: zdążyłam już zrobić ślad na pociągniętym farbą progu. Wita mnie uśmiechnięty Jarosław Berkowicz. Potem czuję mocny uścisk dłoni jego podopiecznego, Wojciecha. Oprócz niego pan Jarosław ma w swojej grupie Adama, Michała i Piotra: wszyscy czterej są osobami z autyzmem.
Wynajmowane czteropokojowe mieszkanie w starej kamienicy spełnia rolę ośrodka dziennego pobytu dla 10 beneficjentów. W najmniejszym pokoju, czyli biurze, kierownik Katarzyna Dyląg-Rydzewska właśnie omawia z jedną z pracownic wyznaczanie celów dla jej podopiecznej. Takim celem, o ile dobrze zrozumiałam, jest umiejętność zakładania butów.
W drugim pokoju trwa produkcja papierowych ruloników. Najpierw wkłada się różnokolorowy papier do niszczarki, ścinki zawija się w małe rulony, które następnie przykleja się do piłek, tworząc na nich flagi państw. - Przygotowujemy się do Euro - tłumaczy pan Jarosław. - Wcześniej w podobny sposób robiliśmy anioły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Motywacja do zawodu?

- Jestem po Uniwersytecie Pedagogicznym, specjalizacja: oligofrenopedagogika. Miałem praktyki z dziećmi w normie intelektualnej, ale w szkole specjalnej czułem się dużo lepiej - mówi pan Jarosław, gdy pytam, dlaczego wybrał taki zawód. Z kolei pani Katarzyna, kierownik placówki, opowiada: - Chciałam zdawać na medycynę, ale odradziła mi siostra. Szukałam więc podobnej dziedziny. Od dzieciństwa pomagałam w opiece nad starszymi członkami rodziny, czułam, że pomoc innym daje mi satysfakcję, dlatego wybrałam pedagogikę specjalną.

Reklama

Opiekunowie o swoich podopiecznych

Grzegorz jest osobą z zespołem Downa, uwielbia świętować swoje urodziny. Bardzo się wzrusza, gdy mu się śpiewa „100 lat”, ogromnie cieszy się z najdrobniejszych prezentów. Karolina uwielbia śpiewać. Lubi, gdy opiekunka maluje jej paznokcie. Monika najlepiej czuje się w kościele i często rysuje krzyże. Magda mogłaby startować w „Jaka to melodia”, rozpoznaje piosenki po 2-3 nutkach. Adam ma zamiłowanie do luksusu. Lubi jeździć windą i autem. Wyczuwa, który samochód jest otwarty, i potrafi wsiąść do niego na ulicy. Kocha ekskluzywne drzwi: wchodzi do nowych budynków, urzędów, banków. Jest bardzo spontaniczny. Jeżeli coś pokocha, to będzie do tego dążył. Ostatnio spodobał mu się pył, który wydobywał się przy szlifowaniu drewna, potrafił patrzeć w niego bez końca…
W ośrodku na Siemiradzkiego toczy się normalne życie. Uczestnicy właśnie wrócili z parku Krakowskiego. Od czasu do czasu robią wypady do parku Jordana, gdzie jest więcej przestrzeni, nie słychać samochodów. Po warsztatach manualnych kto może pomaga w przygotowaniu posiłku. Dla chętnych organizowane są wyjścia do kościoła. - Nasi podopieczni są bardzo podatni na zmiany pogody. Nie każda im służy. Czasem potrzebują wytchnienia i odpoczynku. Rzeczywistość weryfikuje najlepiej, co mamy robić - mówi pan Jarosław, a pani Katarzyna dopowiada: - Towarzyszyć. Nie jesteśmy pewni, czy praca jest najważniejsza dla każdego z naszych podopiecznych. Nie wszyscy taką potrzebę wykazują. Dlatego skupiamy się głównie na tym, by uczyć ich czynności samoobsługowych: ubierania się, jedzenia, korzystania z toalety - przecież kiedyś mogą trafić do Domu Pomocy Społecznej, gdzie te umiejętności wydają się niezbędne.
- 4 miesiące pracowaliśmy z jednym podopiecznym, żeby nie spuszczał z hukiem deski klozetowej, tylko delikatnie ją opuszczał. W normalnej szkole, nie dałbym rady tyle razy tego powtarzać. Ktoś może powie: Wielkie „halo”, że już nie strzela tą deską... Dla mnie to jednak jest duże „halo”! - opowiada z nieukrywaną satysfakcją opiekun czterech mężczyzn.

Reklama

Rodzice

- Dla nas są święci! - tak o rodzicach swoich podopiecznych mówi pani Katarzyna. - Ciężko znaleźć tu kogoś, kto by narzekał, marudził. Bardzo często są uśmiechnięci - dodaje pan Jarosław. Kierownik ośrodka uzupełnia: - Niosą ogromny krzyż, ale nie okazują tego na zewnątrz. Póki starcza im sił na sprawowanie opieki nad swoim dzieckiem, nie chcą się z nim rozstać - dlatego też nie oddają go do miejsc, gdzie mogłoby mieć opiekę całodobową. Uważają, że dom rodzinny jest dla ich dziecka najlepszym miejscem. Jedna z matek, samotnie wychowująca dorosłego autystycznego syna, była na balu świątecznym, gdzie spotkała kolegów syna ze szkoły. W jej odczuciu, na tle kolegów „Piotrek jest super”. Widzi wiele jego pozytywnych cech, cieszy się z jego sukcesów i rozwoju, jak każda matka.
Jarosław Berkowicz: - Większość naszych uczestników musi być pod stałą opieką. Czasem rodzice są zmęczeni tym, że nie mają chwili oddechu. Większość z nich jest aktywna zawodowo. Ich dzieci chodziły do szkoły (szkolnictwo specjalne jest maksymalnie do 24. roku życia), szkoła się skończyła i co dalej? Pani Katarzyna wyjaśnia: - Ze względu na stopień niepełnosprawności te osoby nie mogły być przyjęte do zwykłych ośrodków. Tam jeden pracownik przypada na 5-6 uczestników, a my towarzyszymy prawie „jeden na jeden”. Dlatego koszty prowadzenia placówki są duże. Wystartowaliśmy więc do konkursu, który MOPS ogłosił na prowadzenie takiego ośrodka. I wygraliśmy.
Kierownik ośrodka przyznaje, że utrzymanie placówki jest kosztowne. - Trzeba brać jednak pod uwagę, komu pomagamy. Rodzice mówią, że to miejsce jest jak światełko w tunelu. Dzięki nam mogą kontynuować pracę zawodową, załatwiać różne przyziemne sprawy, jak wizyta u lekarza, zakupy, sprzątanie. - Lub po prostu odpocząć - dopowiada pan Jarosław. - Wyjść na kawę, odwiedzić znajomego. Kiedy nie można się z kimś spotkać przez 26 lat albo jest się w napięciu nerwowym, bo coś może się stać z zostawianym pod czyjąś opieką dzieckiem, które miewa ataki epilepsji, to podczas takiego spotkania brakuje komfortu.

Monika idzie do Pierwszej Komunii

Stefania Marek jest mamą Moniki, szczupłej blondynki o anielskich rysach i takim usposobieniu. Codziennie z Prokocimia jadą tu 40 minut tramwajem: - Z nieba nam spłynął ten ośrodek! Gdy Monika skończyła zajęcia w szkole specjalnej na Wietora, rozmawiamy z mężem: „Córka już siedzi w domu pół roku, ona się stacza intelektualnie”. Obawiałam się, bo to jest przejazd przez pół miasta. Ale jak zaczęłam jeździć - jeżdżę już dwa lata. Tu jest tak miło! Córka z radością tu przychodzi. Zaczęła mówić, kontaktować się.
Mama Moniki tłumaczy, że jej córka choruje na padaczkę lekooporną: - Do 9. miesiąca normalnie się rozwijała. Potem przez ataki (nawet do 50 dziennie) pogłębiła się jej niepełnosprawność umysłowa aż do stopnia znacznego. Zapomniała, jak się chodzi, jak się mówi.
Pytam panią Stefanię, dlaczego Monika tak bardzo lubi przebywać w kościele. - Całą rodziną chodzimy w niedziele do parafii Miłosierdzia Bożego na Prokocimiu. Zawsze była z nami. To jej utkwiło, że tam się śpiewa, mówi. Zna wszystkie kwestie księdza! Dlatego nieraz musimy ją uciszać… - uśmiecha się mama Moniki. - Była z grupą normalnych dzieci, swoich rówieśników, u Pierwszej Komunii św... - na wspomnienie tych wydarzeń pani Stefanii szklą się oczy. Jest wyraźnie wzruszona. - Było super. Babcia chyba wymodliła, że nie było wtedy żadnego ataku. Moja babcia umiała takie rzeczy wymodlić. W kościele Monika nie mogła mieć świeczki zapalonej, ze względu na bezpieczeństwo. Ale ona tak prosto ją trzymała, że i tak by się nic nie stało...

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Żołnierz Chrystusa

Niedziela Ogólnopolska 18/2023, str. 22

[ TEMATY ]

św. Florian

Adobe Stock

Św. Florian

Św. Florian

Jako żołnierz i urzędnik cesarski odważnie wyznał wiarę w Chrystusa.

Florian w młodym wieku został dowódcą wojsk rzymskich stacjonujących w Mantem (obecnie w północno-wschodniej Austrii). Był urzędnikiem cesarskim w prowincji rzymskiej Noricum (dzisiaj środkowa Austria). Kiedy wybuchło prześladowanie chrześcijan podczas rządów Dioklecjana, został aresztowany wraz z czterdziestoma żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom, jednak stanowczo tego odmówił. Poddano go chłoście i torturom. Namiestnik prowincji – Akwilin – kazał szarpać jego ciało żelaznymi hakami; wreszcie uwiązano kamień u jego szyi i utopiono go w rzece Enns.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

O ile wcześniej papieże przewodniczyli procesjom Bożego Ciała na placu św. Piotra, to Paweł VI przewodniczył im w poszczególnych parafiach Rzymu. Natomiast św. Jan Paweł II wprowadził zwyczaj ich odbywania w czwartek Bożego Ciała na trasie między bazylikami św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję