Reklama

Niosą światło światu (2)

Kontynuując rozpoczętą w poprzednim tygodniu wędrówkę śladem zgromadzeń, zgodnie z zapowiedzią odwiedzimy dziś 19 spośród 29 zakonów żeńskich, działających na terenie diecezji przemyskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakon Benedyktynek (Siostry Benedyktynki)

Charyzmatem zgromadzenia jest szukanie Boga poprzez modlitwę, zwłaszcza kult liturgiczny i życie wspólne. Siostry benedyktynki posiadają w diecezji dwie siedziby - w Przemyślu, gdzie przy pl. Konstytucji 3 Maja prowadzą dom rekolekcyjny i posługują w parafii Trójcy Przenajświętszej oraz w Jarosławiu.

Zakon Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Siostry Karmelitanki Bose)

Charyzmatem zakonu jest służba Kościołowi i sprawie zbawienia dusz nieustanną modlitwą oraz życiem prowadzonym w samotności, milczeniu i ewangelicznym wyrzeczeniu, a zarazem we wspólnocie siostrzanej miłości. Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych znajduje się przy ul. Tatarskiej w Przemyślu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zgromadzenie Sióstr III Zakonu św. Franciszka Posługujących Ubogim (Siostry Albertynki)

Zgodnie z charyzmatem siostry służą Kościołowi w bliźnich, zwłaszcza najbiedniejszych i najbardziej opuszczonych poprzez świadczenie im wielorakiej posługi miłosierdzia chrześcijańskiego. Siostry Albertynki mają swój dom zakonny w Przemyślu a do ich obowiązków należy praca w Domu Pomocy Społecznej oraz katechizacja.

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza (Siostry Boromeuszki)

Charyzmatem zgromadzenia jest wcielanie miłości miłosiernej Boga do wszystkich ludzi a szczególnie do biednych i z marginesu poprzez chrześcijańskie wychowanie we wszystkich apostolskich dziełach podejmowanych przez siostry. Domy zakonne sióstr boromeuszek znajdują się w: Dynowie, gdzie poza zwyczajową pracą w parafii siostry katechizują, Łańcucie, na terenie parafii farnej, oraz w Wielkich Oczach, gdzie pracują w Domu Pomocy Społecznej.

Zgromadzenie Sióstr Córek św. Franciszka Serafickiego (Córki Świętego Franciszka)

Córki Świętego Franciszka swój dom znalazły w Ustrzykach Dolnych, gdzie zgodnie z charyzmatem, którym jest pomoc w duszpasterstwie parafialnym, posługują w parafii pw. św. Józefa Robotnika.

Zgromadzenie Sióstr św. Dominika (Siostry Dominikanki)

Zadaniem sióstr dominikanek jest zapisane w charyzmacie głoszenie prawdy ewangelicznej najbardziej potrzebującym. Siostry podejmują te zadania w Nozdrzcu, gdzie m.in. prowadzą przedszkole oraz w Warze, gdzie poza posługą w parafii katechizują.

Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego (Siostry Duchaczki)

Charyzmatem sióstr duchaczek jest chwała i uwielbienie Boga w Trójcy Świętej Jedynego w tajemnicy Jego Osobowej Miłości i uczestnictwo w zbawczym posłannictwie Chrystusa i Jego Kościoła przez pełnienie dzieł miłosierdzia. Zgodnie z nim siostry, których siedziba znajduje się w Leżajsku, podejmują pracę w Szpitalu Miejskim oraz akcji charytatywnej.

Reklama

Zgromadzenie Sióstr Feliksa z Kantalicji (Siostry Felicjanki)

Bezgraniczna miłość Boga, objawiająca się w całkowitym poddaniu się Jego woli, realizowana we współczującej miłości miłosiernej oraz w ofiarnej służbie potrzebującym i w trosce o zbawienie wszystkich ludzi - to charyzmat sióstr felicjanek. Na terenie naszej diecezji znajdują się domy należące do dwóch prowincji zgromadzenia - krakowskiej, w: Besku, gdzie siostry prowadzą przedszkole, Gniewczynie Łańcuckiej, Iwoniczu, gdzie pracują w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, Krośnie Polance oraz przemyskiej, w: Przemyślu, przy ul. Poniatowskiego, gdzie znajduje się Dom Prowincjalny i formacyjny i przy ul. Waygarta, gdzie siostry prowadzą przedszkole oraz Wólce Pełkińskiej, gdzie siostry zajmują się m.in. katechizacją.

Zgromadzenie Sióstr św. Józefa (Siostry Józefitki)

Charyzmat zgromadzenia zawiera się w dwóch słowach: Modlitwa i praca. Siostry realizują go w dwóch miejscach archidiecezji - w Iwoniczu Zdroju oraz w Krośnie, gdzie prowadzą Dom Dziecka.

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus (Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus)

Swe życie zgodne z charyzmatem, którym jest kontemplacja i apostolstwo w duchu reguły karmelitańskiej na drodze dziecięctwa duchowego, wychowanie dzieci i młodzieży w tym duchu w środowiskach duchowo zaniedbanych siostry prowadzą w Gorzycach Przeworskich.

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera (Siostry Klawerianki)

Charyzmatem zgromadzenia jest animacja misyjna mająca na celu budzenie świadomości misyjnej wśród dorosłych, młodzieży i dzieci oraz wychowanie do odpowiedzialności za działalność misyjną Kościoła. Zgodnie z nim siostry klawerianki, które siedzibę zakonną znalazły w Krośnie, podejmują m.in. apostolstwo misji i rekolekcje.

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi (Siostry Rodziny Maryi)

Do zadań zgodnych z charyzmatem zgromadzenia należą: wychowanie i nauczanie w duchu chrześcijańskim dzieci i młodzieży, pielęgnowanie chorych i osób starszych oraz niesienie pomocy duchowieństwu w pracy duszpasterskiej. katechetycznej oraz w seminariach i dziełach miłosierdzia. Zgodnie z nim Siostry Rodziny Maryi pracują w parafiach: Bachórzec, Hyżne i Zarzecze oraz posługują w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.

Reklama

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej (Rycerki Niepokalanej)

Charyzmatem zgromadzenia jest szerzenie czci Niepokalanej i ratowanie ludzkich dusz przez oddanie się Niepokalanej w duchu św. Maksymiliana. Rycerki Niepokalanej mają w diecezji dwie siedziby: w Kosinie, gdzie pracują w Domu Błogosławionego Achillesa oraz z Strachocinie, gdzie prowadzą Dom Rekolekcyjny i podejmują lecznictwo. Żeński Niepokalanów w Strachocinie jest pierwszym w Polsce i w Europie.

Zgromadzenie Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi (Siostry Honoratki)

Zgodnie z charyzmatem niehabitowe siostry honoratki podejmują pracę „nad podtrzymywaniem wiary i rozwojem życia chrześcijańskiego w społeczeństwie, szczególnie w środowiskach robotniczych środkami najbardziej odpowiednimi dla przyczyniania się do konsekracji świata”. W diecezji przemyskiej czynią to na terenie parafii Przemyśl - Kmiecie, gdzie mają swój dom zakonny.

Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła (Siostry Michalitki)

Charyzmatem sióstr michalitek jest ukazywanie Chrystusa światu, a zwłaszcza ubogiej młodzieży przez wychowywanie jej w zasadach wiary świętej oraz w duchu powściągliwości i pracy. Siostry podejmują swe zadania w: Miejscu Piastowym, gdzie znajduje się Dom Generalny i formacyjny, i gdzie siostry prowadzą Katolickie Ognisko Wychowawcze „Nasz Dom” oraz przedszkole, Jedliczu, gdzie działa przedszkole sióstr, Klimkówce, Pruchniku oraz w Przemyślu, gdzie prowadzą Katolicką Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczą „Oratorium”.

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (Siostry Nazaretanki)

Zadaniem zgodnym z charyzmatem zgromadzenia jest współdziałanie z Chrystusem i Jego Kościołem w szerzeniu królestwa Bożej miłości wśród siebie i innych, a zwłaszcza w rodzinach. Siostry nazaretanki podejmują go pracując w parafiach Komańcza, gdzie prowadzą m.in. Dom Wypoczynkowy oraz Nowa Sarzyna.

Siostry Niepokalanego Poczęcia NMP (Siostry Niepokalanki)

Charyzmatem sióstr niepokalanek jest szerzenie Królestwa Bożego przez wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży w duchu Ewangelii i przez pracę nad chrześcijańską odnową rodziny. Zgromadzenie realizuje go w Jarosławiu, gdzie siostry niepokalanki prowadzą renomowane Gimnazjum.

Reklama

Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej (Siostry Opatrznościanki)

Bezgraniczna miłość Boga, wyrażająca się w całkowitym zawierzeniu Opatrzności Bożej, troska o zbawienie dusz ludzkich, zwłaszcza upadłych dziewcząt i sierot - to charyzmat zgromadzenia, które w diecezji posiada dwie siedziby: w Przemyślu, gdzie znajduje się Dom Generalny zgromadzenia i prowadzony przez nie Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt oraz w Nowosielcach Gniewoszu.

Zgromadzenie Panien Ofiarowania NMP (Siostry Prezentki)

Zgromadzenie, którego charyzmatem jest konsekracja dla Boga i całkowite oddanie się Jemu na wzór Maryi, apostolstwo wychowania i nauczania dzieci i młodzieży, swój dom posiada w Błażowej, gdzie siostry podejmują pracę w parafii.

W kolejnym numerze „Niedzieli Przemyskiej” zakończymy tę zakonną prezentację wizytą w 10 pozostałych zgromadzeniach żeńskich.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Od 1955 roku 1 maja Kościół katolicki wspomina św. Józefa, rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy.

CZYTAJ DALEJ

Mistrz miłosierdzia

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

kapłan

miłosierdzie

kapłan

wikipedia.org

Św. Józef Benedykt Cottolengo, prezbiter

Św. Józef Benedykt
Cottolengo, prezbiter

Niósł pomoc tym cierpiącym, na których inni nawet nie chcieli spojrzeć.

Józef Benedykt Cottolengo od najmłodszych lat wyróżniał się wrażliwością na los ubogich. Z domu rodzinnego wyniósł zasady życia chrześcijańskiego oraz głębokie nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. Do seminarium wstąpił w czasach, gdy po wybuchu rewolucji francuskiej wzmogły się represje przeciwko Kościołowi. Święcenia kapłańskie przyjął w 1811 r.

CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska w ONZ: aborcja nie jest drogą do zrównoważonego rozwoju

2024-04-30 15:02

[ TEMATY ]

aborcja

ONZ

Zgromadzenie Ogólne ONZ

Magdalena Pijewska

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wyraził na forum ONZ sprzeciw wobec międzynarodowych działań prowadzących do erozji szacunku dla świętości ludzkiego życia i niezbywalnej godności osoby ludzkiej. Abp Gabriele Caccia zabrał głos na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odbyła się z okazji 30. Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych przypomniał, że trzy dekady temu zajęto się w Kairze pilnymi kwestiami związanymi z populacją i rozwojem, uznając kluczowe znaczenie zapewnienia dobrobytu jednostek i rodzin. Był to ważny kamień milowy w zrozumieniu relacji między populacją a rozwojem. Abp Caccia zauważył, że deklaracja przedstawiała ludzi nie jako przeszkodę w rozwoju, ale stawiała w centrum troskę o zrównoważony rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję