Reklama

Ząbkowice Śląskie

Prace remontowe w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół przy ul. Grunwaldzkiej jest jeszcze dla wiernych zamknięty. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do pobliskiego klasztoru Mniszek Klarysek, gdzie odbywają się codzienne nabożeństwa według niezmiennego porządku. Przyczyną zamknięcia budynku dla wiernych są trwające w nim prace remontowe. Do złego stanu technicznego świątyni przyczyniły się jej burzliwe dzieje oraz wady konstrukcyjne. Jest ona zbudowana na skarpie niestabilnej od południowo-wschodniej strony. Zmiana warunków atmosferycznych, mroźne zimy i upalne lata oraz wilgoć spowodowały ciągłą pracę sklepień. By uratować zabytek, siostry klaryski i wierni przystąpili do działań mających na celu zebranie funduszy na remont świątyni. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarezerwowało na ten cel 498 tys. zł, jest to jednak tylko część potrzebnej sumy. Prace naprawczo-budowlano-konserwatorskie w ząbkowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego trwają od czerwca.
Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Piotra Tomaszewskiego z Polanicy-Zdroju. Część pracowników zatrudnionych przy remontach pochodzi z Ząbkowic. Panowie pracują w kościele od godz. 7 do 16, chcąc zakończyć remont jak najszybciej. Jednakże zakres prac rozszerzył się, gdyż zostały odkryte inne uszkodzenia, których naprawa była konieczna dla bezpiecznego użytkowania świątyni.
Sklepienia nad nawą są już gotowe, druga część sklepienia, znajdująca się nad prezbiterium, jest w trakcie naprawy. Nad sklepieniem od strony strychu oraz pod sklepieniem od strony kościoła zostały już założone stalowe ściągi. Trwa także walka ze szkodnikami niszczącymi drewniane elementy wyposażenia kościoła. Konieczne stało się usunięcie drewnianych cokolików. Nie udało się uratować zniszczonego zupełnie konfesjonału, a ławki wymagały natychmiastowej konserwacji. W związku z wciąż rosnącymi kosztami remontu, mającego na celu uratowanie kościoła, Siostry Klaryski z pozwoleniem Księdza Biskupa Ordynariusza udają się na kwestę, która ma na celu zdobycie potrzebnych funduszy przez rozprowadzenie w kościołach diecezji świdnickiej przygotowanych przez dobrodziejów cegiełek. Siostra Maria Barbara w imieniu wszystkich sióstr dziękuje z całego serca za życzliwe wsparcie finansowe remontu przez mieszkańców Ząbkowic i okolicy. Codziennie w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem polecani są wszyscy dobroczyńcy. Została założona specjalna księga, w której są zapisywane nazwiska ofiarodawców. Nazwiska te zostaną także umieszczone wśród dokumentów umieszczonych na zakończenie remontu w kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Trzeba” to słowo drogie Jezusowi

2025-10-16 14:51

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

„Trzeba” (gr. deĩ) to słowo drogie Jezusowi. Posługiwał się nim często, mówiąc o swojej misji: Trzeba mi być w tym, co należy do mojego Ojca (Łk 2, 49); trzeba, abym ewangelizował [głosił Dobrą Nowinę], bo na to zostałem posłany (Łk 4, 43); Trzeba, aby Syn Człowieczy wiele cierpiał (Łk 9, 22).

Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać: «W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: „Obroń mnie przed moim przeciwnikiem!” Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: „Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie nachodziła mnie bez końca i nie zadręczała mnie”». I Pan dodał: «Słuchajcie, co mówi ten niesprawiedliwy sędzia. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?»
CZYTAJ DALEJ

Św. Łukasz - patron lekarzy

Święty Łukasz Ewangelista jest autorem jednej z Ewangelii i Dziejów Apostolskich. Św. Łukasz, kiedy stał się wyznawcą Jezusa, przyłączył się do św. Pawła i towarzyszył mu aż do jego śmierci w 67 r. Ten wykształcony poganin, wychowany w kręgu kultury hellenistycznej, jest patronem służby zdrowia. Sam, prawdopodobnie, także był lekarzem, bo na kartach spisanej przez niego Ewangelii możemy znaleźć kilkaset terminów medycznych, które występują również u Hipokratesa czy Galena. Dzięki temu posiadamy cenne próby diagnozowania niektórych schorzeń albo reakcji fizjologicznych, np. krwawego potu Jezusa podczas jego walki wewnętrznej w Ogrodzie Oliwnym. Św. Łukasz był też prawdopodobnie uzdolnionym malarzem. Wspomina o tym Teodor Lektor (VI w.), podając, że Łukasz namalował obraz Matki Bożej, który zabrała z Jerozolimy cesarzowa Eudoksja, żona Teodozego I Wielkiego i przesłała w darze Pulcherii, siostrze cesarza. Od tego czasu autorstwo św. Łukasza przypisywano wielu obrazom, między innymi jedna z legend mówi, że to on namalował obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Zmarł - zgodnie z najpowszechniej przyjmowaną wersją - pod koniec I stulecia, w podeszłym wieku 84 lat w Beocji i został pochowany w Tebach. Prawdopodobnie w IV w. relikwie jego zostały przeniesione do Konstantynopola i umieszczone w Bazylice Dwunastu Apostołów. W VIII w. relikwie św. Łukasza, a także św. Macieja zostały - jak mówi wielowiekowa tradycja - przewiezione do Padwy.
CZYTAJ DALEJ

To oni otrzymali statuetkę "Lubuski Samarytanin"

2025-10-18 20:18

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

lubuski samarytanin

Nowa Sól

Karolina Krasowska

Tegoroczna gala odbyła się w Nowosolskim Domu Kultury

Tegoroczna gala odbyła się w Nowosolskim Domu Kultury

W Nowosolskim Domu Kultury 18 października, w liturgiczne wspomnienie św. Łukasza, patrona służby zdrowia, odbyła się gala nagrody Lubuski Samarytanin. To wyróżnienie przyznawane dla osób i instytucji, które w przykładny sposób służą chorym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję