Reklama

Stworzeni, by pomagać

Oprócz istot ziemskich, cielesnych istnieją stworzenia osobowe, duchowe, ale niecielesne. Z racji pełnionych funkcji nazywamy je aniołami. 29 września wspominany największych, najważniejszych spośród zastępów niebieskich - Świętych Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela

Niedziela świdnicka 39/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. Michale Archaniele, broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromi, pokornie błagamy, a Ty, Książę Zastępów Niebieskich mocą Bożą strąć do piekła szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie. Amen.

Życie ludzkie od początku aż do śmierci jest otoczone opieką i wstawiennictwem aniołów. «Każdy wierny ma u swego boku anioła jako opiekuna i stróża, by prowadził go do życia». Już na ziemi życie chrześcijańskie uczestniczy - przez wiarę - w błogosławionej wspólnocie aniołów i ludzi, zjednoczonych w Bogu” (KKK 336). Św. Michał Archanioł czczony jest jako patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi.
Święty Michał to jeden z archaniołów stojących przed obliczem Boga. Imię „Mikael” znaczy „Któż jak Bóg”. Według Tradycji, to ten anioł jako pierwszy wystąpił przeciwko Lucyferowi i innym zbuntowanym aniołom. Jest on także nazywany Księciem Zastępów Niebieskich.
Święty Rafał towarzyszy człowiekowi w jego wędrówce, a archanioł Gabriel to zwiastun dobrej nowiny, wysłannik Boga.
Każdy człowiek ma swojego osobistego anioła, który jest jego opiekunem i stróżem. To Anioł Stróż wstawia się za danym człowiekiem przed Obliczem Boga. Życie ludzkie od dzieciństwa aż do zgonu jest otoczone jego opieką i wstawiennictwem.
Kult największego z Archaniołów - Michała - znany był już od starożytności. Od początku poświęcano Mu świątynie i klasztory, nadawano Jego imię dzieciom. Do najgłośniejszych sanktuariów ku Jego czci należą: znajdujące się we Francji Mont Saint-Michel na małej skalistej wysepce oraz te na Monte Sant’Angelo na Półwyspie Gargano we Włoszech. W Polsce ponad trzysta kościołów poświęcono Michałowi Archaniołowi. Bł. ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męskie i żeńskie - Zgromadzenie św. Michała Archanioła.
Św. Michał Archanioł wzywany był i jest zawsze w sprawach najważniejszych, trudnych. On także patronuje dobrej śmierci. Ikonografia przedstawia go często z wagą, na której waży dobre uczynki człowieka odchodzącego do wieczności, a także z mieczem skierowanym w stronę głowy szatana. Jest po prostu aniołem stróżem całego ludu chrześcijańskiego. Broni Kościoła i ostatecznie zwycięży szatana na końcu czasów (zob. Ap 12).
W diecezji świdnickiej mamy aż jedenaście parafii pw. św. Michała Archanioła: w Bystrzycy Kłodzkiej (dekanat Bystrzyca Kłodzka, proboszcz ks. Stefan Smoter, dziekan dekanatu Bystrzyca Kłodzka), w Słupicach (dekanat Dzierżoniów, proboszcz ks. Marek Mielczarek), w Mieroszowie (dekanat Głuszyca, proboszcz ks. Krzysztof Cebula, wicedziekan dekanatu Głuszyca), w Wojciechowicach (dekanat Kłodzko, proboszcz ks. Krzysztof Doś), w Lewinie Kłodzkim (dekanat Kudowa-Zdrój, proboszcz ks. Jarosław Nitkiewicz), w Ludwikowicach Kłodzkich (dekanat Nowa Ruda, proboszcz ks. Jan Patykowski), w Wirach (dekanat Świdnica-Wschód, proboszcz ks. Adam Woźniak), w Milikowicach (dekanat Świdnica-Zachód, proboszcz ks. Wojciech Jarosław Dąbrowski), w Dobromierzu (dekanat Świebodzice, administrator parafii ks. Andrzej Walerowski), w Rudnicy (dekanat Ząbkowice Śląskie-Północ, proboszcz ks. Krzysztof Turaj) i w Sieroszowie (dekanat Ząbkowice Śląskie-Północ, proboszcz ks. Daniel Słowik).
Oprócz kościołów parafialnych pw. Michała Archanioła są również kościoły filialne: w Starym Gierałtowie, kościele należącym do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nowym Gierałtowie (dekanat Lądek-Zdrój), której proboszczem jest ks. Maciej Oliwa; w Siennej, należącym do parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim (dekanat Lądek-Zdrój), której proboszczem jest ks. Ryszard Szul; w Kamieńczyku, należącym do parafii pw. Bożego Ciała w Międzylesiu (dekanat Międzylesie), której proboszczem jest ks. Jan Tracz; w Gniewoszowie, należącym do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Różance (dekanat Międzylesie), której proboszczem jest ks. Waldemar Ziembicki; w Damianowie, należącym do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Konarach (dekanat Strzegom), której proboszczem jest ks. Sławomir Calik i w Krzyżowej, kościele należącym do parafii pw. św. Anny w Grodziszczu (dekanat Świdnica-Zachód), której proboszczem jest ks. Tadeusz Fuksa. Jest także jedna kaplica mszalna pod takim wezwaniem. Znajduje się ona w Jaworku i należy do parafii pw. św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich (dekanat Ząbkowice Śląskie-Południe), której proboszczem jest ks. Bogdan Wolniewicz.
Wśród wielu kościołów diecezji świdnickiej, poświęconych najważniejszemu aniołowi, są także ku czci Świętych Aniołów Stróżów - parafialny w Wałbrzychu (dekanat Wałbrzych-Południe), którego proboszczem jest ks. prał. Bogusław Wermiński, dziekan dekanatu Wałbrzych-Południe, oraz kościół filialny w Kamionkach, należący do parafii pw. św. Antoniego w Pieszycach (dekanat Bielawa), którego proboszczem jest ks. Edward Dzik.
Módlmy się za wstawiennictwem Świętych Archaniołów i Aniołów Stróżów, tak jak to uczynili w ostatnich dniach, podczas trwającego w parafii „Jerycha Różańcowego”, wierni parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, odmawiając Koronkę do IX Chórów Anielskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję