Reklama

Polacy w światowej czołówce kapłanów wykorzystujących nowoczesne technologie informacyjne

Orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu „Nowe media w służbie Słowa” Papież Benedykt XVI poświęcił kapłanom i duszpasterstwu w cyfrowym świecie. Zespół profesorów z Wydziału Nowych Mediów w Edukacji Uniwersytetu Włoskiego (Lugano, Szwajcaria), we współpracy ze Wydziałem Komunikacji Społecznej i Instytucjonalnej Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża (Rzym) i przy wsparciu Kongregacji ds. Duchowieństwa zakończył gromadzenie danych na potrzeby dużego badania dotyczącego korzystania z technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK), a w szczególności z internetu, przez duchownych Kościoła katolickiego.

Niedziela podlaska 4/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Mariusz Boguszewski: - Księże Profesorze, czy jako członek zespołu badawczego może nam Ksiądz przybliżyć cel badań i podzielić się wnioskami i doświadczeniami z Czytelnikami „Niedzieli Podlaskiej”?

Ks. Prof. Wojciech Tarasiuk: - Uczynię to z wielką przyjemnością, tym większą, że polscy księża bardzo ochoczo włączyli się w to badanie i odpowiedzieli na naszą ankietę. Blisko 10% odpowiedzi pochodziło od kapłanów naszej, drohiczyńskiej diecezji, więc tym samym spłacam niejako dług wdzięczności wobec wszystkich moich współbraci.
Badanie PICTURE dotyczyło wykorzystywania technik informacyjnych i komunikacyjnych (TIK), a w szczególności internetu, przez księży Kościoła katolickiego na całym świecie i stało się to okazją, by Uniwersytet Świętego Krzyża mógł włączyć się ze swoim naukowym i akademickim podejściem w Rok Kapłaństwa ogłoszony przez Benedykta XVI. Pokazuje ono, że Kościół katolicki jest mocno zaangażowany w sprawę mediów cyfrowych, co wynika z dwóch ostatnich przesłań Benedykta XVI podczas Światowych Dni Środków Społecznego Przekazu (2009 i 2010) oraz wcześniejszych interwencji Papieża Jana Pawła II.
Badanie zostało przeprowadzone między 15 listopada 2009 r. a 28 lutego 2010 r. Wstępne wyniki końcowe zamieszczone zostały na oficjalnej stronie www.pictureproject.info i zaprezentowane na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Radia Watykańskiego pod koniec maja. Każda osoba zainteresowana dostępem do danych może się zarejestrować na tej stronie.

- Ilu księży odpowiedziało na ankietę?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Liczba respondentów ankiety to 4 992 osoby, czyli ponad 1,2% ogólnej liczby kapłanów na świecie (źródło: Kongregacja ds. Duchowieństwa, 2007): 6,6% ankiet zostało wypełnionych w formie papierowej (328), a 93,4% wypełniono online (4 664). Respondenci (których tu umownie nazwiemy eKapłanami) pochodzili ze 117 krajów wszystkich kontynentów: 54,6% z Europy, 37,3% z Ameryki Północnej i Południowej, 3,9% z Azji, 2,6% z Afryki i 1,6% z Oceanii. Procentowa liczba respondentów pochodzących z Europy, obu Ameryk i Oceanii jest większa od procentowej liczby księży działających w wymienionych obszarach, podczas gdy Azja i Afryka są reprezentowane przez mniejszą część respondentów, dlatego też zastosowano średnią ważoną w celu zbalansowania owej różnicy. Odpowiedzi pochodzące z Polski (omawiane w tym raporcie) pochodzą z 470 ankiet, czyli od 1,6% ogólnej liczby kapłanów w tym kraju (29 014, źródło: Kongregacja ds. Duchowieństwa, 2007).
Z pewnością kilka wniosków można wyciągnąć już w tym momencie, podkreślając jednak, że celem badań nie jest ustalenie, jak wielu księży korzysta z internetu i TIK, lecz w jaki sposób z nich korzystają i jak je postrzegają.
Dla przykładu, jeśli chodzi o samych kapłanów, dane pokazują, że ok. 50% badanych korzystało z internetu do przygotowania homilii raz w tygodniu, a 10-15% (w zależności od kraju) robiło to codziennie w tym samym celu. Ok. 60% księży wykorzystuje sieć w celach edukacyjnych. Przykłady te ukazują znaczenie katolickich inicjatyw online, które powinny oferować duchowieństwu bogate i odpowiednie zasoby cyfrowe.
Z drugiej strony, kapłani rzadko korzystają z internetu dla własnego rozwoju duchowego: ok. 35% nigdy nie używało internetu do modlitwy, choć ponad 15% używa go codziennie (korzystając z Liturgii Godzin czy brewiarza, Ewangelii itp.).
Podsumowując, odkrywamy zwiększający się pozytywny stosunek do cyfrowych technologii i ich możliwości, nie ignorując jednocześnie towarzyszących im niebezpieczeństw.

- Jak w badaniach wypadli polscy kapłani? Jak często korzystają z internetu?

- Tu mamy zaskakujące wnioski. Polscy księża korzystają z nowych technologii komunikacyjnych w większym zakresie niż średnia światowa! 97,0% eKapłanów w Polsce korzysta z internetu codziennie, co nieznacznie przewyższa średnią światową (94,7%). 81,1% respondentów posiada laptopa, a 78,9% komputer stacjonarny. Dostęp do pozostałych mobilnych technologii kształtuje się na poziomie od 96,8% w przypadku telefonów komórkowych (świat: 90,6%), przez 79,8% jeśli chodzi o aparaty cyfrowe, 44,5% dla odtwarzaczy mp3, do 17% w przypadku pozostałych przenośnych urządzeń (palmtopy itp., świat: 25,7%).

Reklama

- Posługa kapłanów w znacznej mierze to typowo duszpasterskie zadania: Msze św., nauczanie, sakramenty, spotkania... i wielu z nich nie ma wystarczająco dużo czasu na inną działalność. Czy możemy mówić o paradoksie: korzystanie z nowych technologii przez kapłanów, których celem jest przybliżanie ludziom Słowa, zwiększa fizyczny dystans między Kościołem a wiernymi? Czy wpłynie to bezpośrednio w sposób negatywny na opiekę duszpasterską?

- To naturalne pytanie, ale wychodzi z błędnego założenia, którym jest traktowanie „fizycznych” działań jako prawdziwych, a tych cyfrowych jako „wirtualnych”. Dzisiaj, w wysoko rozwiniętym technologicznie środowisku, czatowanie, kupowanie, pobieranie plików, rozmawianie w internecie jest tak prawdziwe jak fizyczne działanie. Nie oznacza to, że kapłani powinni prowadzić swoją działalność tylko w internecie. W rzeczywistości kontakt ze wspólnotą czy też otrzymywanie i udzielanie sakramentów wymaga osobistego uczestnictwa. Zarówno w trybie online, jak i offline działalności te powinny być promowane.
Jednocześnie ogromne możliwości, jakie oferuje dostęp do internetu, wzywają duchowieństwo do osobistej odpowiedzialności. Każde działanie księdza powinno być zgodne z jego powołaniem do bycia sługą Chrystusa i jako takie służyć dla dobra ludzi i zbliżenia ich do Boga. W związku z tym to sumienie kapłana powinno nim kierować przy podejmowaniu decyzji, kiedy jest właściwy moment, aby korzystać z internetu, i kiedy właściwy moment, aby spotykać ludzi fizycznie. Osobisty kontakt, odwiedzanie chorych ludzi, udzielanie sakramentów zawsze wymaga fizycznej obecności, ale internet też dociera do wielu ludzi i towarzyszy im w dojrzewaniu w wierze.

- Czy i jak często kapłani w Polsce wykorzystują internet do przygotowywania homilii lub udzielania porad duchowych?

- Jak najbardziej! Potwierdzają to liczby. Internet jest dla nich wartościowym źródłem w przygotowaniu kazań i jako pomoc podczas nauczania, ale nie jest tak często wykorzystywany w tym celu jak w pozostałych częściach świata. 43,8% eKapłanów w Polsce poszukuje materiałów do homilii online co najmniej raz w tygodniu, podczas gdy średnia światowa pozostaje na poziomie 61,4%. 42,9% eKapłanów w Polsce postrzega korzystanie z internetu za raczej przydatne i bardzo przydatne w celu lepszego przygotowania homilii, podczas gdy 18,7% twierdzi, że używanie internetu w tym celu jest zupełnie nieprzydatne (świat: odpowiednio 50,6% i 6,8%).
Jeśli chodzi o porady duchowe, to procentowa liczba eKapłanów, którzy uznali internet za raczej nieprzydatny i zupełnie nieprzydatny w celu oferowania porad duchowych, sięgnęła w Polsce 34,8%, a 21,7% uważa to medium za przydatne lub bardzo przydatne.
Z drugiej strony eKapłani w Polsce postrzegają internet za przydatny lub bardzo przydatny w celu szukania informacji (90,5% respondentów), czytania o aktualnych wydarzeniach (84,3%) lub w celach edukacyjnych/badawczych (70,7%). Co więcej, 63,7% respondentów w Polsce postrzega internet jako przydatny lub bardzo przydatny dla wspierania działań parafialnych (świat: 60,6%).

- A jeśli chodzi o modlitwę online? Coraz częściej spotkać można księdza modlącego się z palmtopem w dłoni zamiast tradycyjnego brewiarza. Czy to zjawisko można uznać już za powszechne?

- Także pod tym względem polscy księża są w czołówce. Jedynie 16,1% respondentów w Polsce nigdy nie używało internetu, aby się modlić online (odnosi się to głównie do Liturgii Godzin używanej poprzez urządzenia przenośne), a 48,3% z nich robi to co najmniej raz w tygodniu (świat: odpowiednio 35,7% i 35,9%). 20,3% modli się online codziennie.
Jeśli chodzi o ocenę przydatności internetu dla modlitwy, 21,8% respondentów nie uważa go za narzędzie zupełnie nieprzydatne (mniej niż średnia światowa: 31,9%), a 10,4% uważa to medium za bardzo przydatne w tym celu (świat: 31,9%).

- Czy kapłani wykorzystują nowe technologie w tak znacznym stopniu także we własnej formacji?

- 19,6% eKapłanów w Polsce uczy się online niemal codziennie, a 39,4% robi to średnio raz na tydzień. Tylko 7,1% nigdy nie uczyło się online. Te wyniki sugerują, że eKapłani w Polsce korzystają z internetu nieco częściej w celach naukowych niż pozostali kapłani na świecie (świat: 26,0% uczy się online codziennie, 34,1% tygodniowo, a 9,4% nigdy).
31,9% eKapłanów w Polsce zgadza się ze stwierdzeniem, że „technologia pozwala na polepszenie formacji kapłanów”, 11,2% nawet zdecydowanie zgadza się z powyższym. W tym przypadku respondenci z Polski oceniają TIK zdecydowanie poniżej średniej światowej (odpowiednio 40,6% i 23,8%).
Poproszeni o ocenę najbardziej użytecznych instrumentów zdobywania wiedzy polscy eKapłani najczęściej wskazywali wyszukiwarki (20,0%), a 16,1% preferowało czytanie czasopism i książek. 6,0% preferowało edukację online i 6,0% sieci społecznościowe.

- Czy można zaryzykować stwierdzenie, że księża w Polsce zafascynowani w tak znacznym stopniu nowymi technologiami uznają je jednocześnie za instrumenty pomagające w ewangelizacji, inkulturacji wiary w świecie?

- Tak, ale raczej w stosunku do ewangelizacji młodszego pokolenia. 45,9% eKapłanów uważa internet za przydatny lub zdecydowanie przydatny w celu prezentowania i szerzenia chrześcijańskiego przesłania. 16,3% uważa internet za nieprzydatny lub raczej nieprzydatny w tym celu (średnia światowa wynosi odpowiednio 52,5% i 7,0%). Ponadto niemal trzy czwarte eKapłanów w Polsce (71,1%) zgadza się lub zdecydowanie się zgadza ze stwierdzeniem, że „nowe technologie pozwalają na inkulturację wiary w dzisiejszym świecie”; jedynie 1, 1% księży się z tym nie zgadza (świat: odpowiednio 72,9% i 2,7%). 75,5% eKapłanów w Polsce zgadza się lub zdecydowanie się zgadza ze stwierdzeniem, że „technologia umożliwia lepszą ewangelizację wśród młodych ludzi” (świat: 56,8%), a 66,9% uważa, że „cyfrowe technologie pozwalają lepiej ewangelizować młodzież” (powyżej średniej światowej wynoszącej 56,8%).
Ciekawe jednak jest spostrzeżenie, że jednocześnie 32,9% respondentów zgadza się lub zdecydowanie zgadza się, że „chrześcijańskie przesłanie nie trafia do starszych osób poprzez technologie”. Czyli nowe technologie w ewangelizacji jak najbardziej, ale raczej w stosunku do młodzieży i dzieci.

2011-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Byśmy byli jedno

2024-04-29 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Instytut Pamięci Narodowej przygotował widowisko słowno-muzyczne poświęcone historii Kościoła w czasach komunizmu. Inscenizacja miała miejsce w kościele pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję