Reklama

Podróż do świata Aniołów

Nadchodzi czas Bożego Narodzenia - dla wielu z nas najpiękniejszy okres w całym roku, bo niebo zbliża się do ziemi i obdarowuje ją swym szczególnym ciepłem. W tym czasie bardziej niż kiedykolwiek zaczynają być widoczne anioły, bo to przecież najważniejszy element dekoracyjny domów i galerii sklepowych. Anioły też biorą udział w reklamach i są na billboardach, jakby na to nie patrzeć - bez ich zgody!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co więcej, w tym niezwykłym, świątecznym czasie sami stajemy się aniołami - dobrymi, kochającymi, wyczulonymi na krzywdę drugiego. Wspieramy akcje świąteczne, ruszamy na pomoc biednym, chorym, bezdomnym...
Tak więc, w tym przedświątecznym czasie nie tylko przypominamy sobie o aniołach, ale sami staramy upodobnić się do nich. Dlaczego? Bo gdzieś w nas jest taka potrzeba, potrzeba „bycia aniołem”, tu na ziemi... Niestety, gdy tylko przycichnie śpiew kolęd i zgasną lampki na choince, zapominamy o tej ludzkiej-anielskiej roli.

Uczyń aniołów swymi przyjaciółmi

Reklama

„Dlatego trzeba zmienić postępowanie, podjąć właściwe decyzje i być «za pan brat» z aniołami nie tylko ten jeden raz w roku, w tle z choinką, karpiami, prezentami, ale przez cały rok; przywołujmy do siebie Bożych posłańców - najlepszych przyjaciół…” - przekonuje autorka najnowszej książki o aniołach, Irena Świertok-Kmiecikowa z Siewierza.
„Uczyń aniołów swymi przyjaciółmi” - to tytuł swego rodzaju elementarza o aniołach, napisanego bardzo zrozumiale i dla każdego, książki, która przybliża niezwykły świat posłańców samego Boga.
Filozof, teolog i angelolog, prof. Mieczysław Gogacz, który opatrzył swoim słowem książkę autorstwa naszej diecezjanki, napisał: „Udało się stworzyć książkę prostą, zrozumiałą, która otwiera przed czytelnikiem niezwykły świat aniołów, a przez to pozwala wznieść się na inny poziom naszego życia i wiary, gdzie Bóg staje się bliższy…”. Autorka zaskoczyła Profesora bardzo dobrym doborem tematów i ich wyczerpującymi objaśnieniami. „Tytuły poszczególnych rozdziałów mają oryginalne brzmienie i są opatrzone trafnie wybranymi cytatami” - podkreśla prof. Gogacz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Elementarz o aniołach

Książka składa się z trzech głównych części. W pierwszej z nich Autorka przybliża czytelnikowi wiedzę teoretyczną o angelologii (nauce o aniołach). To podstawowe wiadomości o posłańcach Boga, ich wyglądzie, obowiązkach i zadaniach wobec ludzi. Szczególne miejsce poświęcone jest w tej części Aniołowi Stróżowi, a także Królowej Aniołów - Maryi. Część druga to refleksyjne spojrzenie na nasze życie, od dzieciństwa do starości, czyli od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jest to także wstępna analiza naszych zapatrywań na anioły, ich pomoc i zaangażowanie w sprawy ludzkie. Część drugą kończy rozdział, którego tytuł mówi sam za siebie: „I Ty możesz zostać aniołem tu i teraz…”. Kolejna część przybliża nam modlitwy o wstawiennictwo do aniołów i do ich Królowej. Są to mniej znane teksty i propozycje do rozważań, do wykorzystania ze swymi stróżami, opiekunami, przyjaciółmi - świętymi aniołami. Autorka proponuje także aforyzmy - krótkie myśli i sentencje. Słowo Ireny Świertok-Kmiecikowej, autorki elementarza, otwiera i zamyka książkę.

Przywrócić godność posłańcom Boga

W XXI wieku, w dobie komputerów, satelitów i sputników, mało jest osób, które wierzą w możliwość spotkania z aniołem. W dodatku prawie nic nie wiemy o aniołach. Wielu z nas, choć ma w domu anioły i obdarza innych prezentami-aniołami, ma blade pojęcie o wielkim świecie niebieskich duchów. W kościołach mało mówi się o aniołach, na lekcjach religii też niewiele, a w domach tym bardziej. Jak podkreśla Autorka książki: „Dane jest nam żyć w tych nowych czasach, w jakże zeświecczonej Europie i świecie, gdzie życie toczy się z daleka od wiary, Boga i aniołów. Wszyscy musimy zastanowić się i zacząć działać na rzecz przywrócenia godności Bożym posłańcom i ponownie odkryć ich obecność w naszym życiu”. Zapytana, dlaczego zdecydowała się zająć tematyką anielską, pani Irena odpowiada, że odczuwała niedosyt wiedzy o aniołach już od dawna, postanowiła więc zainteresować się odpowiednią literaturą dla siebie. Okazało się, że książki z tej dziedziny napisali ludzie świata nauki, duchowni, dlatego są to prace dla nas trudne w odbiorze. Pani Irenie zabrakło zwykłego, prostego opracowania, w którym byłyby zebrane i zrozumiale podane najważniejsze informacje z angelologii. Po spisaniu wszystkich swoich przemyśleń i potrzeb, po analizie rozmów z różnymi ludźmi, stworzyła plan, według którego powstała wizja takiego minimum wiedzy, elementarza o aniołach, dosłownie dla każdego - jak wyjaśniła Autorka.

Podaruj elementarz swym bliskim

To książka, która jest zaledwie wprowadzeniem w niezwykły świat aniołów, tak jak pierwsza szkolna książeczka do nauki pisania i czytania. Prosta, zrozumiała i każdy może ją przeczytać - ten, który wierzy i ten, który nie wierzy, ten, który wątpi i wciąż poszukuje. Treści opracowania wzbogacone o kolorowe ilustracje wzmacniają w nas wiarę, dodają otuchy i inspirują. Pozyskując dla siebie czy jako prezent dla bliskich i znajomych tę szczególną lekturę włączymy się do wspólnego dzieła - przywrócenia aniołom należytej im czci i godności, co jest także wielkim pragnieniem Autorki książki. Irena Świertok-Kmiecikowa przekonuje, że szczególnie będą się one cieszyły, jeśli główne przesłanie elementarza, które jest zawarte w tytule, zostanie przemienione w czyn. Bóg nie chce, aby Jego skrzydlaci posłańcy byli jedynie ozdobami w naszych domach. Oni mają przecież zupełnie inne zadania wobec nas.
Książkę, która przeniesie nas w niezwykły świat aniołów będzie można zamawiać już niebawem w siedzibie Redakcji „Niedzieli”.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mazowieckie: Policja ustala okoliczności wypadku, w którym uczestniczył prof. Jerzy Bralczyk

2025-04-10 10:43

[ TEMATY ]

Prof. Jerzy Bralczyk

Wiktoria Jarymowicz/mat.prasowy/UJD

Prof. Jerzy Bralczyk

Prof. Jerzy Bralczyk

Policja ustala okoliczności środowego wypadku drogowego w pow. przysuskim (Mazowieckie), w którym uczestniczył znany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Profesor jechał na spotkanie z czytelnikami w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowinach (Świętokrzyskie). Z ogólnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Do wypadku doszło w środę około godz. 16.15 na drodze wojewódzkiej w Kotfinie w gm. Gielniów w pow. przysuskim. Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Przysusze sierż. Aleksandra Bałtowska, ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący oplem 66-letni mieszkaniec województwa śląskiego najprawdopodobniej podczas manewru zawracania doprowadził do zdarzenia z bmw.
CZYTAJ DALEJ

Aptekarka odmówiła sprzedaży specyfiku "dzień po" klientce. Co było dalej?

2025-04-10 10:22

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Pigułka dzień po

Pigułka dzień po

W środę Sąd Najwyższy pozostawił bez rozpoznania kasację krakowskiej farmaceutki od orzeczenia sądu aptekarzy. Orzeczenie uznające za przewinienie dyscyplinarne odmowę z powodów światopoglądowych sprzedaży pigułki "dzień po" klientce z receptą jest ostateczne.

"SN uznał, że wniesiona w tej sprawie kasacja jest niedopuszczalna z mocy ustawy, co obligowało sąd do pozostawienia jej bez rozpoznania" - powiedział sędzia SN Marek Siwek.
CZYTAJ DALEJ

Kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat

2025-04-10 20:17

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

Konferencja ekologiczna

Karolina Krasowska

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Czyste powietrze, jego jakość, wpływ na nasze zdrowie i świat przyrody – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w ramach konferencji ekologicznej, która 10 kwietnia odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół. Wszystko po to, by podnieść świadomość ważności tego zagadnienia, jak i kształtować postawy ekologiczne wśród młodego pokolenia. Konferencje z udziałem młodzieży szkół średnich – wczorajsza, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. i dzisiejsza, w auli zielonogórskiego uniwersytetu – wpisują się w projekt edukacyjny: „Lubuszanie ambasadorami czystego powietrza”, który obecnie realizowany jest na terenie województwa lubuskiego. – Konferencja, finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzki oddział, dedykowana jest przede wszystkim młodzieży. To jest typowy projekt edukacyjny, kierowany do młodych ludzi. On ma różne formuły, bo to jest kwestia filmów, jak i różnych materiałów dla szkół. Chodzi tu przede wszystkim o przekaz dla młodego pokolenia, bo kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat. Tam już nie będzie czasu na przemyśliwanie tych spraw, tam trzeba wejść przygotowanym - mówi ks. dr Zbigniew Kucharski. – Konferencja jest dedykowana tematom związanym z czystym powietrzem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten temat to nie jest tylko kwestia kominów, które kopcą, ale że to jest bardziej złożone zjawisko. Kto myśli o tym, że my oddychamy, ale ziemia też oddycha. Jeżeli powietrze jest niskiej jakości i jest zanieczyszczone, to to się dostaje wszędzie, na przykład do wód gruntowych, które pobieramy. To jest złożone zjawisko, to jest ekosystem, który jest pewną całością. Pan Bóg jak stworzył ten świat i go nam powierzył, to nie po to, żeby on był porzucony i zdegradowany, to nie jest cel. Ten świat jest naszym domem, dlatego musimy o niego zadbać – dodaje prezes Młodzieżowej Agencji informacyjnej MAIKA, odpowiedzialnej za przeprowadzenie konferencji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję